Nasıl YapılırSağlık

Mayonez Maskesi Nasıl Yapılır? Mayonez Maskesi Ne İşe Yarar?

Mayonez maskesi, saçları kökten uca besler, saçları onarır ve nemlendirir.  Üstelik cilt sağlığı içinde tam bir mucize kaynağıdır. Peki, saç ve cilt için sihir yaratan mayonez maskesi nedir? Mayonez maskesi nasıl yapılır? Mayonez maskesi ne işe yarar? Saç diplerine sürülür mü? Cilde nasıl uygulanır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Mayonez denildiğinde ilk akla sos ve salata yapımında kullanımı gelir. Ancak bu ürün zengin içeriğinden dolayı saç ve yüz için adeta mucizeler yaratır. 

“Mayonez maskesi işe yarıyor mu?” sorusu saç ve cilt bakımına önem veren birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. O zaman buyurun “mayonez maskesi işe yarıyor mu?” sorusunun cevabına…

Mayonez Maskesi Nedir?

Mayonez maskesi, ana maddesinin mayonez olduğu saç ve cilt maskeleridir.  Bu maske basit malzemelerden elde edilir  ve saç, cilt bakımında uygulanır. Özellikle nemini kaybetmiş, kurumuş saçlar, kuru ciltler için önerilir. 

Mayonez Maskesi Ne İşe Yarar?

Mayonez maskesi, yıpranmış, hasar görmüş saçı onarmaya yarar. Saçın nem dengesini onarır, saçı besler ve sağlıklı uzamasını sağlar.  Saç sağlığı için oldukça yararlı olan bu maske cilt sağlığı içinde kullanılır. Kuruyan cildi onarır, cildin nem dengesini korur.

Mayonez Maskesi Nasıl Yapılır?

Mayonez maskesi için ev yapımı mayonez kullanılması önerilir. Ev yapımı mayonez yapımı oldukça kolay bir tariftir. Bunun için 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı beyaz üzüm sirkesi, 1  veya yemek kaşığı limon suyu, 1 su bardağı ayçiçek yağı yeterli malzemelerdir. 

Ev yapımı mayonez tarifi şu şekildedir:

 • Uygun bir kabın içine 1 yumurta sarısı alınır ve iyice çırpılır. Bu işlem için el çırpıcısı kullanılabilir, mikser kullananlar mikserin düşük hızını tercih etmelidir.
 • Yumurta sarısı iyice çırpıldıktan sonra bir miktar yağ eklenir, yağ kademeli eklenmeli birden eklenmemelidir. Çırpma işlemine devam edilir.
 • Yumurta yağı iyice emdikten sonra yine bir miktar  yağ eklenir ve çırpmaya devam edilir. Yağ yumurta tarafından emildikten sonra tekrar yağ eklenir. Bu işlemler sırasında sürekli çırpma işlemi yapılmalıdır.
 • Son olarak sirke veya limon suyu eklenir ve çırpmaya devam edilir.
 • Ev yapımı, doğal mayonez hazır.
 • Biz bu mayonesi bakım maskesi için tarif verdik, yemek ve salata yapımında kullanılacak olan mayoneze tuz, hardal, karabiber gibi malzemeler eklenebilir.

Mayonez Maskesinin Faydaları

 • Mayonez maskesi, yüksek oranda omega yağları, vitaminler ve mineraller içerir. Zengin içeriği sayesinde saçtaki ve ciltteki pH dengesini sağlar.
 • Bu maskenin içinde protein kaynağı olan yumurta vardır. Bu protein sayesinde saçlar daha dolgun hale gelir.
 • Saça parlaklık verir.
 • Saçın daha kolay taranmasını ve şekillenmesini sağlar.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Kepeklenme sorununu giderir.
 • Saçlarda oluşan kırık ve yanıkları gidermeye yardımcı olur.
 • Kuru saçları nemlendirir.
 • Saçları yumuşacık yapar.

Mayonez Maskesi Saç Diplerine Sürülür mü?

Mayonez maskesi, yıpranmış hasar görmüş saçları onarmaya yarar. Ev yapımı hazırlanan mayonez maskesi saç diplerine rahatlıkla sürülebilir. Bu maske yıpranmış saçlara çok iyi gelir. Saç diplerini sürülebilen maske, saçın yıpranmış bölgelerine daha fazla sürülebilir.

Mayonez Maskesi Nasıl Kullanılır?

Mayonez ve saçı aynı cümlede kullanmak garip gelse de saç bakımı için muhteşem bir maske tarifidir. 

Bu maskenin içine tercihe göre zeytinyağ, hindistan cevizi yağı, ev yapımı yoğurt, argan yağı, kantaron yağı gibi ürünler ekleyerek maske daha da zengin hale getirilebilir. 

Cilt maskesi için tercih edilen mayonez maskesinin içine organik çilek, bal, yoğurt gibi malzemeler eklenebilir. Cilt maskesinin ciltte 10 dakika durması yeterli gelecektir.

“Mayonez saça nasıl uygulanır?”

Mayonez maskesi kuru veya nemli saça uygulanabilir. Ancak nemli saçtta daha iyi nüfus eder, bu nedenle nemli saça uygulanması önerilir.

Saçlar tutam tutam ayrılır ve her yerine maske uyuglanır. Ardından saçlar toplanır ve bone, streç film yardımıyla  kapatılır. . En az 25 dakika bu şekilde bekletilir. Ardından önce ılık suyla yıkanır. Aşırı sıcak suyla yıkanan saçlar mayonez maskesinin içinde olan yumurtanın pişmesine neden olabilir. 

Mayonez maskesi saçlara haftada 2 defa uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu