Nasıl YapılırSağlık

Saç Mayonezi Ne İşe Yarar? Saç Mayonezi Nasıl Kullanılır?

Saç mayonezi, son zamanların gözde saç bakım maskelerinden biridir. Saçı besler, yumuşacık yaparak sağlıklı uzamasını sağlar. Hazır olarak satın alınabileceği gibi evde kendinizde saç mayonezi yapabilirsiniz. Saç mayonezi nedir? Saç mayonezi ne işe yarar? Saç mayonezi nasıl kullanılır?

 Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Dışarının olumsuz şartlarından en çok saçlar etkilenir. Uygulanan fön, düzleştirme, boya, perma, röfle gibi işlemler sonucu kurur, yıpranır ve cansız bir görünüm kazanır. 

Saçların eski sağlığına kavuşması için farklı bakım kürleri, maskeler vardır. Saç maskesi bu bakım ürünlerinden biridir. 

Saç mayonezi, nemini kaybeden kırılan, yıpranmış saçları onarmak için kullanılan bir bakım kürüdür.  Saç mayonezi nemini kaybetmiş, yıpranmış ve kopan saçları eski nem dengesini geri kazandırır. Aynı zamanda saçın pH değerini korur, saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

Saç Mayonezi Ne İşe Yarar?

Saç mayonezi,  saça uygulanan işlem sonucu veya başka nedenlerden dolayı nemini kaybetmiş, kurumuş saçları onarır, saçın nem dengesini geri kazanmasını sağlar.

Özellikle hasar görmüş, kırılmış hatta yanmış saçları kısa zaman içinde onarır, saçın eski sağlığına geri kavuşmasına yarar.

Saç Mayonezinin Faydaları Nelerdir?

Saç mayonezinin başlıca faydaları şunlardır:

  • Saçları kökten uca besler ve güçlendirir.
  • Saçlara kaybettiği nemi geri kazandırır.
  • Yumuşaklık kazandırır, kabarmayı önler.
  • Saçları dolgunlaştırır, kopmasını önler.

Saç Mayonezi Nasıl Kullanılır?

Piyasada farklı farklı saç mayonezi markaları vardır. Bazı markalar ekstra kolajen içerir. Tercih edilen saç mayonezinin kullanma kılavuzuna göre uygulanır.  Genellikle nemli saça uygulama yapılması önerilir. Nemli saça önerilen miktarda bakım kürü uygulanır ve ortalama 20 ila yarım saat bekletilir. Bu zaman içinde saçlar streç film ile sarılır hava alması önlenir. Ardından yıkanarak saçlar maskeden temizlenir. Saç mayonezi ilk başlarda haftada iki defa uygulanması önerilir.

Evde Saç Mayonezi Nasıl Yapılır?

Saç mayonezi hazır satın alınabilecek bir üründür. Bu ürün mayonez maskesi ile aynı değildir, tamamen farklı bir saç bakım ürünüdür.  Evde saç mayonezi yapmakta mümkündür. Evde saç mayonezi yapmak  için; hindistan cevizi, shea yağı,  susam yağı,  fındık yağı, kakao yağı, zeytinyağı havuç yağı, badem yağı,  aloe vera jeli karıştırılır ve saça uygulanır. Bu ürünlerin miktarı saç uzunluğuna göre ayarlanır. Evde saç mayonezi yapımında tercihe göre B5 vitamini, C vitamini, E vitamini de eklenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu