Sağlık

Kawasaki Hastalığı

1967 yılında Japon çocuk hastalıkları uzmanı Tomisaku Kawasaki tarafından teşhis edilen Kawasaki hastalığı genellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülür. Kawasaki sendromu olarak da adlandrılan bu hastalık çocuklarda nadir olarak görülse de önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Tedavi edilmediği vakit ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olan Kawasaki hastalığı erken teşhis ve uygulanan doğru yöntemler ile çocuklar normal seyrinde büyüyüp hayatlarına devam edebilmektedir.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kalbe kan taşıyan koroner atardamarlar ile orta büyüklükteki damarlarda genişlemelere denir. Vaskülit olarak da bilinir ve damar çeperlerinde iltihaplanmalara neden olur.

Tüm dünyada yaygın görülebilen bu hastalık çoğunlukla 5 yaşın altındaki küçük çocuklarda görülür. Hastalık nadir olarak da 3 aydan küçük ve 5 yaşından büyük çocuklarda da görülebilmektedir. Hastalık yılın her döneminde rastlanabilir. İlkbahar ve kış döneminde daha fazla vaka görülmektedir.

Virüs ve bakterilerin kan damarlarının iltihaplanmasında önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden Kawasaki hastalığı virüs ve bakteriler tarafından tetiklenebilmektedir. Kawasaki önlenebilir bir hastalık değildir. Nadiren de olsa hastalık tekrarlanabilir.

Kawasaki Hastalığı ve Coronavirüs İlişkisi

Coronavirüs vaka sayılarının fazla görüldüğü İtalya, ABD ve İspanya gibi ülkelerde 9 yaşın altındaki çocuklarda kawasaki hastalığı belirtileri ve bu semptomların artış göstermesi ile hastanelere başvuran aileler de coronavirüs ve kawasaki hastalığı ile bağlantısı var mı? diye soruları akıllara getirdi. Bu iddialar şuan kanıtlanmış değil fakat araştırmalar devam ediyor.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri

Kawasaki hastalığı ortalama 2 hafta içinde istenemyen sonuçalr doğurabilir. Tüm belirtiler her çocukta çıkmayabilir. Hastalığın ilerleyen safhasında görülen kalp komplikasyonları tedavi gören çocukların çok azında görülmüştür. Bir yaşından küçük çocuklarda semptomların belirsiz olması nedeni ile teşhis konulması zorlaşmış ve bu durumda tanı ve tedavinin gecikmesinden dolayı kalp damarlarında genişleme (anevrizma) daha sık görülmektedir.

Hastalık üç aşamada ilerlemektedir. İlk evresi yüksek ateştir. İlk üç gün 39°C’ nin üzerinde seyreden yüksek ateşin yanında;

 • Boğaz, dudaklarda ve ağız kenarlarında tahriş ve kızarmalar
 • Gövde, kasık ve bacak derilerinde döküntü
 • Gözlerde kızarıklık
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Normalden daha kırmızı ve şiş bir dil
 • El ve ayaklarda kızarıklık

Bu belirtilerden ziyade bebeklik döneminde verem aşısı uygulanmış çocukların bazılarında aşı bölgesinde kızarmalar görülebilmektedir. Semptomların ortaya çıktığı 3-5 gün çocuklar huzursuz olur. Yüksek ateşin bu süre içinde düşmediği çocukların tedavi altına alınması gerekir.

Bu evrenin ardından ise şu belirtiler gözlenmektedir.

 • İshal ve kusma
 • Eklem yerlerinde şişlik ve ağrı
 • Baş ve karın ağrısı
 • El ve ayak parmak uçlarında soyulmalar

Hastalığın son aşaması ile bu belirtiler ortadan kalkabilmektedir. Tedavi uygulanmadığı takdirde ise çocuklarda kalp komplikasyonları görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar hastalığın en önemli ve ciddi semptomlarıdır.

Kawasaki Hastalığı Bulaşıcı mı?

Son zamanlarda hastalığın Coronavirüs ile bağlantısı olabileceğinin düşünülmesi üzerine çoğu kişi Kawasaki nedir? Bulaşıcı mıdır? diye araştırma içine girmiş durumda.

Kawasaki hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. 5 yaşından küçük çocukların ana sınıfı ve kreş gibi yerlerden hastalığın yayılma olasılığı bulunmamaktadır.

Kawasaki Hastalığı Tanısı Nasıl Yapılır?

Kawasaki hastalığının tanısı için tek bir test yoktur. Teşhis belirtilerin benzediği diğer hastalıkların elenmesi ile konur.

Kawasaki hastalığına benzeyen hastalıklar şunlardır;

 • Streptokokların yol açtığı enfeksiyonlar
 • Toksik şok sendromu
 • Çocuk romatoid artriti
 • Stevens-Johnson sendromu ve mukoza zarlarında bozukluk
 • Kızamık
 • Rocky Mountain benekli ateş gibi kene kaynaklı hastalık

Doktorunuz klinik muayeneye ek olarak da birtakım testler isteyebilir.

Bu testler şöyle sıralanabilir;

 • İdrar tahlili
 • Kan tahlili: Doktorunuz enflamasyon sonrası artan beyaz kan hücreleri sayısını ve kawasaki’de ortaya çıkabilen anemiyi belirlemek isteyebilir.
 • Elektrokardiyogram: Cilde bağlanan elektrotlar yardımı ile çocuğun kalp atışı ölçülür.
 • Ekokardiyogram: Ultrason görüntüleri ile kalbin nasıl çalıştığını ve var ise koroner arter anomalilerini belirler.

Kawasaki Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

Kawasaki hastalığı kalp hastalığının önde gelen nedenlerinden birisidir. Etkili bir tedavi ile çocukların yalnızca küçük bir bölümünde kalıcı hasar bırakır.

Kalp komplikasyonları şunları içermektedir;

 • Kalbe kan sağlayan koroner artar damarlarının ilhitabı (vaskülit)
 • Kalp kası iltihabı (miyokardit)
 • Kalp kapağı sorunları

Bu komplikasyonlar çocuğun kalbine zarar verebilir. Koroner arterlerin iltihaplanması, arter duvarının zayıflamasına ve şişmesine (anevrizma) neden olabilir. Anevrizmalar kalp krizine yol açabilecek ve hayati tehlike arz eden iç kanamalara neden olabilecek kan pıhtılaşması riskini arttırmaktadır. Koroner arter problemi olan çocukların küçük bir yüzdesi için ölümcül olabilir.

Kawasaki Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kawasaki hastalığında komplikasyon riskini azaltmak için çocuk doktorunuz; belirti ve semptomların ortaya çıkması ile hemen tedaviye başlamak isteyebilir. İlk tedavinin amacı ise ateş ve enflamasyonu azaltmak ve kalp hasarını önlemektir.

Bunları yapmak için doktor şunları reçete edebilir;

Gama globülini: Bağışıklık proteini olan gama globülin damardan verildiğinde koroner artar riskini azaltabilir.

Aspirin: Yüksek dozda alınan aspirin enflamasyon tedavisinde etkilidir. Eklem ağrısını, eklem iltihabını ve ateşi azaltmaktadır. Çocuklarda aspirin tedavisi doktor kontrolünde gerçekleşmektedir.

Kawasaki hastalığına yönelik ilk tedavi ciddi komplikasyon nedeni ile hastanede verilir. İlk tedavinin ardından ateş düştükten sonra eğer çocuk koroner arter anevrizması geliştirmiş ise en az altı hafta, düşük doz olarak aspirin kullanması gerekmektedir. Aspirin pıhtı oluşmasını önler. Ancak çocuk tedavi sırasında grip veya su çiçeği geçirirse aspirin almayı bırakmalıdır.

Tedavi edilmeyen kawasaki hastalığı yaklaşık 12 gün sürer. Fakat kalp komplikasyonları daha sonra ortaya çıkabilir ve uzun süreli olabilir. Çocukta kalp problemleri varsa doktor kalp sağlığını düzenli aralıklar ile hastalığın başlamasından altı ile sekiz hafta sonra ve altı ay sonra tekrar izlemek için takip testi önerebilir.,

Antikoagülan ilaçlar: Aspirin, klopidogrel, varfarin ve heparin gibi ilaçlar pıhtıların oluşmasını önlemeye yardımcıdır.

Koroner arter anjiyoplastisi: Bu yöntem daralmış arterleri açar.

Stent yerleştirme: Tıkanan damarların açılması ve başka bir tıkanma oluşumunu engellemek için damar içerisine stent deilen bir cihaz yerleştirilir. Stent anjiyoplasti yöntemi ile yerleştirilebilir.

Koroner arter baypas grefti: Bu operasyonda göğüs, bacak ve koldan alınacak bir damar ile tıkanmış ya da tıkanmak üzere olan hastalıklı koroner etrafından kanı yeniden yönledirebilecek bir yol yapılır.

Kawasaki Tedavisinin Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kawasaki hastalığı geçirmiş bir çocuk gama globülin tedavisi görmüş ise, kızamık, su çiçeği aşısı için en az 11 ay beklemesi gerekmektedir. Çünkü gama globülin bu yapılacak aşıların bağışıklık yanıtını etkilemektedir.

Kawasaki Hastalığı Tekrarlar mı?

Kawasaki hastalığı bazı vakalar da uygulanan tedavi sonrası hastalık tam olarak iyileşse de ikinci bir atak görülebilir. Bu yüzden kawasaki hastalığı nadir de olsa tekrarlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu