Sağlık

Doğal Ağrı Kesici Etkisi Olan Yağlar ve Bitkiler

Birçok kişinin ortak sorunu olan baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısını ilaç almadan atlatmanın yollarını sizler için araştırdık. Ağrı kesici etkisi olan bitkiler nelerdir. Hangi yağların ağrı kesici etkisi vardır. Hepsini içeriğimizde bulacaksınız…

Doğal Ağrı Kesici Bitkiler

Kediotu

Kediotu bitkisinin sakinleştirici, yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca uyku sorunu olan kişiler içinde ideal bir bitkidir. Kedi otu anksiyeteyi azaltır, sakinleştirir, stresi ortadan kaldırır. Tüm bu özelliklerinin yanında kasları gevşetir, ağrıları dindirir. Bir tutam kedi otunu bir bardak kaynar suyun içine atın. Kedi otunu 10 dakika demleyin ve süzerek için.

Melisa bitkisi

Melisa bitkisinin sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bilinir.  Bu sayede özellikle baş ağrısı ve stres kaynaklı kas ağrısına iyi gelir. Bir tatlı kaşığı melisa çayını bir bardak kaynar suyun içine atın ve 5 dakika dinlendirin. 5 dakika sonra çayı süzerek tüketin.

Papatya

Adına şarkılar yazılan, şiirlere, hikayelere, romanlara konu olan bu güzel çiçek sakinleştirici özelliği ile bilinir. Papatya çayı stresi, gerginliği, kaygıyı azaltır. Özellikle baş ve kas ağrılarına iyi gelir. Gece rahat uyku çekmek isteyenlerde papatya çayı sayesinde huzurlu uykuya kavuşurlar. Bir tatlı kaşığı papatyayı kaynamış suyun içine atın ve 5 dakika demleyin. 5 dakika sonra papatya çayınız hazır.

Aslanpençesi

Aslanpençesi çayı sinirleri yatıştırır, sakinlik verir. Bu sayede stres kaynaklı kas gerginliğini ve kas ağrısını giderir. Ayrıca sakinleştirici etkisi sayesinde rahat bir uyku sağlar. 

Bir bardak kaynar suyun içine bir tutam aslanpemçesi atın ve 3-4 dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında süzerek bu çayı tüketin.

Yoğurtotu

Yoğurtotu, kas gevşetir ve sakinlik verir. Bu sayede stres ve gerginlik kaynaklı ağrıları dindirir.  Bir bardak su kaynatın ve içine bir tutam yoğurtotu ekleyin ve 5 dakika dinlendirin., Süzerek tüketin. Bu çay günde 2-3 bardak içilebilir.

Zencefil

Zencefil çayı, baş ağrısı, kas ağrısı gibi ağrıları dindirmede oldukça etkili bir bitkidir. Bunun yanında mide sorunları, mide bulantısına da tedavisinde oldukça etkilidir. Ağrı kesici özelliği sayesinde migren ağrılarına ve kadınların regl döneminde olan ağrılara şifa verir. Zencefilin zengin içeriği ağrıya neden olan enzimleri önler. Bir bardak su kaynatılır ve içine sarımsak büyüklüğünde zencefil atılır, 4-5 dakika kaynatılır. Bu çay ılıyınca tüketilir. Zencefil çayı günde 2-3 fincan içilebilir.

Mercanköşk

Mercanköşk bitkisinin antiviral ve antienflamatuar özelliği vardır. Bu sayede üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Ayrıca beyne giden oksijeni arttırır. Bu sayede baş ağrısını önler düzenli tüketildiği takdirde migren ağrılarına iyi gelir.

Bu bitki üst solunum yolu hastalıkları kaynaklı şikayetlere de iyi gelir. 

Bir tutam mercanköşk bitkisini bir bardak kaynamış suyun içine atın ve 5 dakika dinlendirin. Sonrasında ılık kıvama geldiğinde süzerek tüketin.

Sarı kantaron

Sarı kantaron bitkisi doğal antidepresan olarak bilinen, hücre yenileyen, cilt sağlığını, mide sağlığını koruyan bir bitkidir. Sarı kantaron bitkisi vücudu rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır bu sayede  ağrı kesici, kas gevşetici özelliği sayesinde baş ağrısı ve kas ağrısına iyi gelir. Bir tutam sarı kantaron bitkisini bir bardak kaynar suyun içine atın ve 5 dakika dinlendirin. Sonrasında süzerek için.

Sarımsak

Sarımsağın faydaları say say bitmez. Bu faydaların içinde ağrı kesici özelliği de vardır. Sarımsak, artrik kaynaklı eklem ağrılarına iyi gelir. Bir diş sarımsağın kabuklarını soyun ve ezin. Ezilmiş sarımsağı bir yemek kaşığı sıvı yağda ısıtın. Bu yağı ağrı olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Diş ağrısı için; bir diş sarımsağın kabuğunu soyun ve ezin. İçine bir miktar tuz ekleyin. Bu karışımı rahatsız dişe uygulayın. Diş ağrısı kısa sürede azalacaktır.

Elma sirkesi

Salatalarda, soslarda hatta temizlikte kullanılan elma sirkesinin ağrı kesici özelliği de vardır.  Özellikle mide ağrılarını geçirme de oldukça etkilidir. Bir  yemek kaşığı elma sirkesini bir fincan suya ekleyin. Bu karışım sayesinde mide ağrısı kısa sürede azalacaktır. Elma sirkesinin doğal olması önemlidir.

Balık yağı

Omega 3 yağ asidi deposu olan balık yağı ağrıları dindirme de oldukça etkilidir. Balık yağı, vücutta ağrı oluşmasını sağlayan maddeleri engeller ve ağrıları dindirir. 

Zerdeçal

Zerdeçalın içinde kürkümin maddesi vardır. Bu sayede  iltihapla savaşı ve vücutta ağrı oluşmasını önler. Zerdeçal, ağrı kesici özelliği en etkili bitkilerdendir. Kök zerdeçaldan çay yapılabilir veya toz zerdeçal olarak tüketilebilir. Günlük 600 miligram zerdeçal kullanılabilir.

Uyarı!

Kronik hastalığı olanlar, kronik ilaç kullananlar, hamileler, çocuklar doktora danışmadan herhangi bir bitki kullanmamalıdır. Kullanılan ürün mutlaka taze ve temiz olmalıdır.

Doğal Ağrı Kesici Yağlar

Lavanta

Mis gibi kokusu olan lavanta, yağ formunda kullanıldığı zaman ağrılara iyi gelmektedir.  Lavanta yağı, stres ve sinir kaynaklı ağrıları giderir. Kas, eklem, burkulma, migren ağrılarını giderir. Lavanta yağının sakinleştirici özelliği vardır, bu sayede rahat bir uyku sağlar.

Lavanta yağı ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulanır.  Tüm bunların yanında böcek ısırıklarının olumsuz etkilerini giderir.

Nane yağı

Nane yağı, kan dolaşımını hızlandırır ve kan akışını artırır. Böylelikle ağrıyan bölgeyi rahatlatır. Nane yağı ile ağrılı bölgeye masaj yapılır. Nane yağı sinüzit nedeniyle tıkanmış burnu da açar. Bunun için kaynayan suya 4-5 damla nane yağı damlatılır ve buharı solunur.

Sarı kantaron yağı

Sarı kantaronun sakinleştirici etkisi vardır. Bu sayede stres, gerginlik kaynaklı ağrıları rahatlatır. Kantaron yağı ile ağrılı bölgeye masaj yapılır.

Kekik yağı

Kekik tam bir Omega 3 yağ asidi deposudur. Bu sayede vücudu rahatlatır ve sakinlik verir.

Kekik yağı ile baş bölgesine yapılan masaj, baş ağrısının giderilmesinde etkili olur. Migren, stres ve gerginlik kaynaklı baş ağrısını geçirir. Ayrıca depresyon tedavisinde de kullanılır.

Biberiye yağı

Topikal olarak seyreltilmiş biberiye yağ, yaralanmalarda, burkulmalarda ve iltihapların giderilmesinde etkilidir.

Biberiye yağı baş ağrısı, migren ağrısı ve adet sancılarını giderir, ağrı kesici etkisi vardır. Biberiye yağı başka bir yağ ile karıştırılarak kullanılmalıdır.  Ağrı kesici olarak kullanmak için bir kaç damla biberiye yağı ve aynı oranda nane yağı karıştırılır ve ağrıyan bölgeye masaj yapılır.

Karanfil yağı

Karanfilin içinde olan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde ağrı kesici etkisi vardır. Karanfil yağı da aynı etkilere sahiptir. Karanfil yağı ile yapılan masajla baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı gibi ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Karanfil yağının çok güçlü etkileri vardır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı gibi başka bir yağ ile karıştırılmalıdır. Başka bir yağ ile karıştırılan karanfil yağı ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulanır. Ayrıca diş ağrısına da oldukça etkilidir.

Alerjik bir bünyeye sahip olanlar karanfil yağı kullanırken dikkat etmelidir.

Okaliptus yağı

Okaliptus yağının da ağrı kesici özelliği vardır. Masaj olarak uygulandığında ağrılı bölgeyi rahatlatır, ağrıyı dindirir. Kasları gevşeterek stres ve yorgunluğu giderir.

Acı biberli zeytinyağı

Kırmızı acı biberi organik zeytinyağın içerisinde bir müddet bekletin. Bu karışımı ağrı olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Acı biberli zeytinyağı diş, boyun, kas, eklem ağrılarına iyi gelir. Bu karışım migren ağrısında kullanılmaz.

Badem yağı

Bademim sindirim sistemi üzerinde önemli olumlu etkileri vardır. Ayrıca vücutta oluşan iltihabı yok eder. Badem yağı  ise ağrı kesici olarak etkilidir. Ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulanır. Eklem ve kas ağrılarını giderir.

Not: Yukarıda bahsettiğimiz yağlar hernekadar doğal olsada kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar, çocuklar, alerjik bünyeye sahip olanlar, kronik ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Hacamat

Doğal bir bitki veya yağ değil ama yüzyıllardır kullanılan alternatif bir yöntemdir. Hacamat  sayesinde vücuttan toksinler, ödem atılır. Kan dolaşımı hızlanır ve hücre yenilenmesi sağlanır. Bu etkiler sayesinde kas ağrılarına, baş ağrısına iyi gelir.

UYARI! 

Bu yazı tedavi amaçlı hazırlanmamıştır, sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir hastalıkta önce doktora başvurunuz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu