SağlıkGüncel

ELMA SİRKESİ

Hz. Peygamber “Sirke ne güzel katıktır” buyurmuştur. Hz. eygamberimizi   övgüyle bahsettiği sirkenin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle elma sirkesi,  neredeyse her alanda kullandığımız mucizevi bir iksir. Elma sirkesi başta yemekler olmak üzere, sağlık, saç ve cilt bakımı, temizlik, zayıflama  her alanda kullanım yelpazesi geniştir. Hatta elma sirkesinin, halk arasında nazara dahi iyi geldiğine inanılır. 

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

İçinde magnezyum, bakır, potasyum, demir, florin ve fosfor  barındıran elma sirkesi, aynı zamanda doğal bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Tarihçesi antik Yunan dönemine kadar uzanan elma sirkesinin  başlıca faydalarını yazacağız.

DİŞ BEYAZLATMA

Evde diş lekelerinden kurtulup daha beyaz dişlere sahip olmak isteyenlerin ilk kullandığı yöntemdir elma sirkesi. Elma sirkesi ile karbonatı macun haline getirip dişlerimizi fırçalamamız yeterli.

BOĞAZ AĞRISI

İçeriğinden dolayı antibakteriyel olan  elma sirkesi, boğaz ağrılarına iyi gelir.  Yarım fincan su ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile gargara yaparak boğaz ağrısı giderilebilir.

AYAK KOKUSU

Antibakteriyel özelliğinden dolayı, ayaktaki bakterileri öldürmede yardımcı olur. Bir pamuğa elma sirkesi döküp ayak parmakları silinmesi gerekir.

AĞIZ KOKUSU

Elma sirkesi ile gargara yapmak, ağızdaki bakterileri  öldürür, dolayısı ile elma sirkesi ağız kokusunu önlemiş olur.

ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELİR

Elma sirkesi, kan şekerini dengeler bu sebepten dolayı şeker hastalığına iyi gelir. Salatalarda elma sirkesi kullanmak yeterlidir.

SİNDİRİME FAYDALIDIR

Elma sirkesi, yemeklerin sindirilmesine faydalıdır. Aynı zamanda şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir.

CİLT BAKIMI

Elma sirkesi, barındırdığı asetikler sayesinde cilt lekelerine iyi gelir. Ciltin  PH derecesini dengeler,aynı zamanda akne ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir.

SAÇ BAKIMI

Saçınızı yıkadıktan sonra  durulama suyuna kattığınız elma sirkesi, saçınızı parlak ve yumuşak yapacaktır.

ZAYIFLAMADA ETKİLİ

Elma sirkesi, iştahı kapatarak ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak zayıflama da yardımcı olur.

TEMİZLİKTE YARDIMCI

Elma sirkesi, mutfak, cam, halı, koltuk, pencere, fırın temizliğinde çok etkilidir. Ayrıca bataryalarda ve banyoda oluşan su lekelerini gidermede kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu