Sağlık

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Şarkılara, fallara konu olan güzelliğiyle çiçekler arasında kendini belli eden papatya. Papatya insanlık tarihinin bilinen en eski bitkilerindendir.  Yabani bir bitki olup güzel kokusuyla, muhteşem görünüşüyle bilinir. Sinüzitten tutunda depresyona kadar bir çok faydası olan papatya çayı nedir? Papatya Çayının faydaları nelerdir? Papatya çayı nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Papatya

Papatya, papatyagiller ailesinde yer alan, bellis, maticaria gibi çeşitlerden oluşan bitkilerin genel ismidir.

Mayıs ve Ağustos aylarında yetişen, yıllık, otsu ve yabani bir bitkidir. Güzel kokusuyla bir çok kişi tarafından sevilen bu bitki, içinde tanen ve glikozit gibi maddeler barındırır.

Ortalama boyları 25 santimdir. Yaprakları ince ve bölümlüdür ve sapsızdır.  Çiçeğin orta kısmı sarı renkli ve yuvarlak şekildedir. Sarı renkli yuvarlak olan orta kısmın etrafında beyaz renkli çiçekler vardır. 

Çoğunlukla ormanlarda, balçık topraklarda, çayırlarda tahıl, mısır gibi ürünlerin yetiştiği topraklarda yabani olarak yetişir.

Anavatanı Avrupa olan bu bitki, en kalabalık çeşidi olan bitkiler arasında yerini alır. Sadece Türkiye’de 1156’dan fazla çeşidi vardır. 

Eski Mısırlıların tanrılara adak adama törenlerinde papatya bitkisini kullanmışlardır. Bu bitkinin tarifi çok gerilere dayanır. Ortaçağ Avrupasında ise papatyanın diğer bitkilere hayat verdiği düşünülürdü, bu sebeple tarlalara papatya ekilirdi.

Papatya bitkisi zengin çeşide sahiptir ve birbirlerine benzerlik gösterirler.

Papatya bitkisinden yararlanmak için uygun zamanda, uygun koşullarda toplanmış doğru tür papatya olmasına özen gösterilmelidir. Papatyalar nemli ortamda kurutuldukları zaman toksin üretirler, bu da sağlık için ciddi sıkıntılar doğurabilir.

Papatyanın tüm türleri tıbbi amaçlı kullanılmaz, hatta bazı türler zehirlenmeler bile neden olabilir. Bu sebeple tıbbi amaçlı kullanılacak olan bu bitki, mutlaka uzman ve güvenilir kişilerden temin edilmelidir.

Papaya resimleri

papatya resimleri
papatya resimleri
papatya resimleri
papatya resimleri

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya

Yarım litre su

Yapılışı

Yarım litre su kaynatılır ve içine 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya atılır. 

3-5 dakika demlemeye bırakılır. 

Sonrasında , papatyanın çayı süzülerek içilir. İsteğe göre limon ilave edilebilir.

Bu çay öğünler arasında tüketilir.

Papatya Çayının Tarihi

Papatya çayının tarihi Eski Mısır’a kadar dayanıyor. Eski Mısır’Da dini törenlerde tanrılar için yapılan törenlerde papatya çayı kullanılırmış.

Ayrıca, hastalıkların tedavisinde ve mumyalama işleminde de papatyanın çayı kullanılırmış.

Romalılar döneminde ise, papatya çayı olarak ve hoş kokusundan faydalanmak için tütsü olarak papatya kullanılırmış.

Antik Yunan çağında ise, güneş çarpmalarını tedavi amaçlı papatya çayından faydalanırlarmış.

İlerleyen zamanlarda papatya çayının sağlığa olan faydaları iyice fark edilmiş. Özellikle sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisinden dolayı uykusuzluk sorunu ve sakinleşmek için papatyanın çayı tercih edilmiş.

Yine bel, sırt ağrılarını azaltmak için papatya çayı kullanılmış.

Papatya Çayının Faydaları

Uykusuzluk

Papatya çayı yüzyıllardır uykusuzluk sorununda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Rahat ve huzurlu bir uyku çekmek isteyenler, uykuya dalmada güçlük çekenler papatya çayı sayesinde uyku sorunlarını ortadan kaldırabilirler.

Adet sancıları

Papatya çayının en sık kullanılan şikayetlerden biride adet ağrıları dır. Papatya çayı adet ağrılarını ve kramplarını azaltır. Adet dönemi oluşan bu sıkıntıları azaltarak, rahatlık ve huzur verir.

Kanseri önler

Papatya çayı antioksidan özelliği sayesinde, sindirim sistemi, meme kanseri, cilt kanseri, prostat,  tiroid kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Kemik Sağlığını Korur

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu yavaşlatır. Özellikle kadınların menopoz sonrası yaşadıkları kemik erimesi; kemiklerde kırılma ve şekil bozukluğu yapabilir. Düzenli içilen papatya çayı sayesinde kemik erimesi ihtimali azalır.

Diyabeti Önler

Papatya çayı, kan şekerini dengeler ve kandaki insülin oranını düzenler. Bu özelliği sayesinde diyabeti olan hastalar için papatyanın çayı yardımcı olur.

İltihabı azaltır

Papatya çayı enfeksiyonu önler, bu özelliği sayesinde de iltihap oluşmasını engeller.

Mide ve bağırsak kramplarını  da geçirmede oldukça etkilidir. Düzenli olarak tüketilen bu çay bulantı, kusma, kas spazmları ve mide sorunlarını dindirmede yardımcı olur.

Stresi azaltır

Tarihi boyunca depresyon tedavilerinde kullanılan papatya çayı, stres ve kaygıyı azaltır. Kişilere sakinlik ve huzur verir.

Cilt bakımı

Papatya çayı, cilt sağlığı ve bakımı için oldukça etkilidir. Özellikle döküntülü ve kaşıntılı cilt sorunlarında tedaviye yardımcı olur.

Bunun yanında rosa hastalığı, egzama gibi cilt sorunlarının tedavisini destekler.

Papatyanın çayı, cildi besler ve parlak görünmesini sağlar. Hücre yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.

Saç bakımı

Papatyanın çayı, kafa derisini besler ve tahrişi önler ve kepek sorununu giderir. Saç tellerini besleyerek güçlendirir. Bu sayede saçlar sağlıklı ve hızlı uzar.

Ağız bakımı

Antiseptik özelliği bulunan bu çay, ağız bakımı için kullanılır. Ağız içinde oluşan bakterileri yok eder ve ağız kokusunu giderir. Aynı zamanda diş ve diş eti sağlığını korur ve çürümelerin önüne geçer.

Uyarı!

Papatyanın çayı ilaçlarla etkileşim yapabilir, düzenli kullanılan bir ilaç var ise doktora danışmadan Papatyanın çayı kullanılmamalıdır.

Bu yazı tedavi amaçlı yazılmamıştır. Herhangi bir sağlık sorununda önce doktora müracaat ediniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu