Sağlık

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik suyu zayıflatır mı?

Aromasıyla mutfaklarda yemeklere lezzet veren kekik nedir? Kekik bitkisi nerede yetişir?  Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik suyu zayıflatır mı? Kekik yağının faydaları nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Kekik

Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan kekiğin tarihçesi Antik Yunanlılara kadar dayanır.  Şifa deposu olan bu bitki nanegiller familyasının Thymus cinsine ait, çok yıllık, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Kendine has kokusu ve aroması vardır. Yapraklarının rengi soluk yeşil tonlarından daha koyu yeşil tonlarına değişebilir. Bronz ve gümüş renkli yapraklı kekik türleride vardır. Kekiğin çiçekleri küçük olur ve lila, beyaz, pembe renklerde açan türleri vardır.  Bu bitkinin bilinen 350’den fazla türü bulunur. 

Yemeklerde baharat olarak kullandığımız kekik, içeriği bakımından oldukça zengindir. 

Özellikle anti-fungal ve antiseptik olan timol adında çok kıymetli bir esansiyel yağ barındırır. Ayrıca lutein, zeaksantin, naringenin, apigenin, luteolin, ve tiroksin gibi oksidanlar içerir. Bu bitkinin yaprakları kalsiyum, demir, potasyum, manganez, magnezyum ve selenyum bakımından zengindir.  B grubu vitaminler, vitamin K, vitamin C, ve folik asit barındıran kekik, tüm bu zengin içeriği sayesinde şifa deposu olur.

Kekik Nerelerde Yetişir?

Şifa deposu bu bitki Avrupa, Asya, ve Kuzey Afrika’nın ılıman topraklarında büyür. Ülkemizde de özellikle Ege olmak üzere ılıman bölgelerde yetişir. Özellikle Denizli, Manisa, Uşak, Isparta kekik yetiştirilen başlıca illerimizdir.

Kekiğin Türleri

Halk arasında mercan köşk, güvey otu, zahter,  dağ çayı gibi isimleri de olan kekiğin bir çok türü vardır. İzmir kekiği ( bilyalı kekik), İstanbul kekiği ( kara kekik), Sütçüler kekiği, Alanya kekiği ( beyaz kekik), dağ kekiği, sivri kekik, Trabzon kekiği, yayla kekiği, Ceylan, Tayşi gibi türleri ülkemizde yetişen başlıca kekiklerdir.

Kekik Ne Zaman Toplanır?

Kekik çoğunlukla 3 kez hasat edilebilir. İlk hasat Mayıs ayı ortalarında, 2. hasat Temmuz sonunda, 3. hasat ise Ekim ayı ortasında yapılır.

Dağ Kekiği( Yabani Kekik) Nedir?

Doğada kendiliğinden yetişen, kontrollü dikimi olmayan kekik cinsidir. Tohumları ve ya fideleri insanlar tarafından dikilmez. Doğada kendiliğinden yetişir. Çoğunlukla yaylalarda, dağlarda, ormanlarda görülür. Dağ kekiği aynı zamanda baharın müjdecisidir. Bunun nedeni havaların ısınmasıyla ortaya çıkmalarıdır.  Yabani kekik Nisan ve Mayıs aylarında toplanır.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Göz sağlığını korur

Bu bitki A vitamini barındırır. A vitamini, yağda çözünen ve antioksidan olan bir vitamindir. Ayrıca göz sağlığı için oldukça önemlidir. Kekik içeriği sayesinde mukus zarını korur ve görme yetisinin sağlıklı olmasını sağlar.

Sivilce ve akne tedavisi

Vitamin ve mineral zengini olan kekik antibakteriyeldir. Bu sayede sivilce ve akneye neden olan bakterilere karşı cildi korur. Kekik yağı su veya başka yağ ile seyreltilerek cilde uygulanabilir.

Üst solunum yolunu korur

Antiseptik ve antibakteriyel olan kekik, üst solunum yolu hastalıklarına karşı korur ve tedaviye yardımcı olur. Özellikle soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklarda tedaviye yardımcı olur. Kekik bronşit hastalığının tedavisini de destekler. 

Sağlıklı saçlar

Zengin içeriği sayesinde kekik, kafa derisinde olan kan dolaşımını çoğaltır ve saçların daha hızlı, sağlıklı büyümesini sağlar.

Kemik sağlığını korur

İçinde K vitamini, manganez, kalsiyum ve demir bulunan kekik, tam bir kemik dostudur.  İçeriği sayesinde kemik sağlığını korur, kemik yoğunluğunu destekler. Bu sayede kemik ve eklem hastalıklarının riskini azaltır.

Yüksek tansiyonu düşürür

Kekik potasyum bakımından zengin bir bitkidir. Potasyum kalp atış hızını ve kan basıncını düzenlemede yardımcı olan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu sayede yüksek tansiyon şikayetini giderir, kan basıncını düzenler.

Kalp sağlığı

Şifa deposu olan bu bitki anti-inflamatuar ve anti-oksidandır. Bu sayede kronik inflamasyonu engeller ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır. 

Kas ağrılarını önler

Kadınlarda görülen adet ağrılarını ve kas kramplarını önler.  Adet ağrılarını önlemek için, adet döngüsünden bir hafta önce kekik çayına başlanmalıdır. Bu bitki ayrıca kadınlarda adet öncesi gerginlik olarak da bilinen PMS tedavisinde oldukça etkilidir. 

Antibakteriyeldir

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde mükemmel bir antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde bakteri ve mantarların sebeb olduğu hastalık ve enfeksiyonlara karşı korur.

Cild sağlığı

Antibakteriyel özelliği sayesinde cildi temizler ve cilt sağlığını korur.

Kansızlığı giderir

Kekik aynı zamanda mükemmel bir demir kaynağıdır. Bu sayede vücutta kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Demir eksikliği kaynaklı anemiyi önler.

Kekik Yağının Faydaları

Kalbi korur

Zengin içeriği sayesinde yüksek tansiyonu dengeler, kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur. 

Aynı zamanda kalp krizi riskini azaltır.

Tansiyonu dengeler

İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde yüksek tansiyonu düşürür. Düşük tansiyonda kan basıncını düzenler ve halsizlik, baygınlık gibi şikayetleri ortadan kaldırır.

İltihabı önler

Kekik yağı karvakrol ve timol içerir. Bu sayede  iltihabı önler. Romatoid artrit ve gut hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.

Dispraksi tedavisinde etkilidir

Gelişim koordinasyon bozukluğu olan dispraksi tedavisinde etkilidir.

Bağışıklık sistemini korur

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu kalkan olur.

Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

Yaralara sürülen kekik yağı, yaraların daha hızlı tedavi olmasını sağlar.

Hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunları giderir

Vücutta bulunan zararlı maddeleri ve toksinleri uzaklaştırır. Böylelikle sindirim sitemini korur, hazımsızlık, şişkinlik ve gaz şikayetlerini giderir.

Bronşit ve öksürüğe iyi gelir

Bağışıklık sistemini güçlendiren kekik yağı, bronşit, öksürük gibi üst solunum yolu hastalıklarını tedavi etmekte etkilidir. Ayrıca boğaz ağrısına iyi gelir, balgam söktürücü etkisi vardır.

Göz sağlığı

A vitamini zengini olan bu yağ göz sağlığını korur, görme yetisini artırır. Ayrıca gece körlüğü riskini azaltır.

Cilt sağlığı

Antibakteriyel olan kekik yağı sivilce, akne gibi şikayetleri önler. Ayrıca yara ve kesikleri daha hızlı iyileştirir. Kekik yağı cilt çatlaklıklarını önler, yaşlanma etkilerini azaltır. Egzamaya tedavisinde de bu yağ kullanılır. Cilde peeling yapılarak bu etkilerinden yararlanılabilinir.

Ağız sağlığı

Bu mucizevi yağ ağız sağlığını da korur. Antiseptik olan kekik yağı, diş çürümesini önler, diş eti iltihabı oluşumunu ve diş eti kanamasını engeller. Ayrıca gargara olarak kullanılabilen bu yağ nefes kokusunun önüne geçer.

Baş ağrısı

Kekik yağı ile baş bölgesine yapılan masaj, baş ağrısının giderilmesinde etkili olur. Migren, stres ve gerginlik kaynaklı baş ağrısını geçirir.

Saç sağlığı

Saç diplerine yapılan masaj sayesinde saç dökülmesinin önüne geçilir. Ayrıca saç derisinde oluşan kepeği yok eder. Saç sağlığı için kullanılan kekik yağı lavanta yağı ile seyreltilmelidir. 

Ayrıca şampuanın içine kekik yağı ekleyerek saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Ağrı kesici

Ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulanan kekik yağı ağrıyı dindirir.

Depresyon tedavisi

Sakinleştirici etkisi olan bu yağ aynı zamanda Omega 3 zenginidir. Bu özellikler sayesinde depresyon tedavisinde kullanılır.

Kas ve kemik sağlığını korur

İçinde olan zengin vitamin ve mineraller sayesinde kemik ve kas sağlığını korur.

Kekik Öksürükte Nasıl Kullanılır?

Güçlü bir anti-enflamatuar olan kekik, astım ve bronşit tedavisinde etkilidir. Kekik çayı yaparak bu hastalıkların tedavisi sağlanır. Ayrıca kekik çayı balgam söktürür, öksürüğü giderir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak su kaynatılır. Kaynamış olan suyun içine 1 çay kaşığı kekik eklenir ve 10 dakika dinlendirilir. 10 dakika sonra süzülür.

İçine bal ve ya limon eklenerek tüketilir.

Kekik Çayının Faydası

 • Gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Adet söktürücüdür
 • Vücudu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırır
 • Doğal detoks görevi yapar
 • Depresyon, anksiyete gibi ruhsal sorunlara iyi gelir
 • İdrar söktürür
 • İshali keser
 • Ağrı kesici etkisi vardır
 • Enerji verir

Kekik Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

1 tutam taze veya kuru kekik

2 adet domates

1 adet limon

Kekik suyu nasıl hazırlanır?

 • Domatesleri yıkayın ve suyunu sıkın.
 • Domates suyunun içine bir adet limonun suyunu ekleyin.
 • En son olarak kekiği ekleyin ve 1-2 saat bekletin.
 • Bu karışımı her gün tüketin.

Kekik Suyu ile Zayıflama

Kekiğin suyunun zayıflamada etkisi vardır. Kekik suyu, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve metabolizmanın çalışmasını sağlar. Bu sayede, vücut yağları enerjiye dönüştürür ve fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. Kekik suyu, öğün aralarında aç karnına içilir. Yemekten hemen önce tüketilmesi tavsiye edilmez. Kekik suyu ile yemek arasında en az 1 saat olmalıdır ve arada bir şey yenmemelidir.

Bu karışım günde 1 fincan tüketilebilir. Fazlası, mide bulantısı, reflü gibi şikayetler doğurabilir.

Zayıflatan Kekikli Yoğurt Kürü

Kekik, vücuttaki yağı enerjiye çevirerek yağ yakımı sağlar. Yoğurt ile beraber tüketildiğinde ise kilo vermek daha kolay olur.

Uygun bir kasenin içine bir çay kaşığı kekik, bir çay kaşığı nane, bir çay kaşığı pul biber, bir çay kaşığı kimyon koyun. Üzerine 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt ilave edin ve karıştırın. Bu karışım tokluk hissi vererek yağ yakmanıza yardımcı olacak.

Taze Kekik Nasıl Kurutulur?

Taze kekikleri evde kurutmak çok kolay. 

Taze kekikleri yıkayın, yıkanmadan kurutulan kekikler kararabilir. Kekikleri fazla suyundan arındırırn.

Direk güneş ışığına maruz kalmayan bir alanda temiz bez üzerine kekiklerii serin.

Kekikleri ara sıra alt üst çevirin, her tarafının eşit kurumasını sağlayın.

Taze kekiğin kuruması hava şartlarına göre 4 ila 10 gün arası değişebilir.

Kuruyan kekikleri saplarından ayırın ve yaprakları elinizle ufalayın.

Kekiğin Zararı Var mı? Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Kekik alerjisi olan kişiler için yan etki yapabilir. Kekik çayı ve kekik suyu hamilelere, emziren kadınlara, 12 yaş altı çocuklara tavsiye edilmez. Kekik çayı hamile kadınlarda düşüğe neden olabilir.

Kronik ilaç kullananlar doktora danışmadan kekik çayı veya kekik suyu kullanmamalıdır.

UYARI!

Bu yazı tedavi amaçlı hazırlanmamıştır, bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir hastalık durumunda önce doktora başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu