Nasıl YapılırGenelYemek

Taze Bezelye Nasıl Ayıklanır, Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Havaların ısınmasıyla pazar tezgahlarında yerini almaya başlayan taze bezelye nasıl ayıklanır? Bezelye derin dondurucuda nasıl saklanır?   Şoklama yöntemiyle bezelye nasıl saklanır?  Taze bezelye nasıl haşlanır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Bezelye Nasıl Ayıklanır?

Bahar aylarında tezgahlarda ilk olarak yaprak bezelyeler yerini alır. Daha sonra yavaş yavaş iç bezelyeler sahneye çıkmaya başlar.  Bazı bölgelerde “araka” olarak da bilinen bezelyeden türlü türlü yemekler elde edilir. Özellikle iç raka tek başına ana yemek olabileceği gibi, meze, salata, sos gibi çeşit çeşit yemeğin içinde kullanılır. Ancak bu lezzet yaz sebzesidir, kışın tazesini bulmak oldukça zordur.  Kış mevsiminde bu lezzeti kullanmak isteyenler için çözüm oldukça basit; bu lezzeti mevsiminde alıp, ayıklayıp derin dondurucuda saklamak…

Bazı bölgeler sadece iç bezelyeye araka demektedir.  Arakayı saklamak için öncelikle ayıklamak gerekir.  Kışlık araka için dikkat edilmesi gereken bir husus bezelyenin çeşididir. Aldığınız bezleye mutlaka iri taneli, dolgun içli olmalıdır. Dışı kabuğu çok kalın ve yumuşak, pörsümüş olmamalıdır.  Rengide parlak, canlı yeşil olmalıdır. Tüm bu şartlara uyan araka gönül rahatlığıyla alınabilir.

Alınana bezelyeleri ayıklama işlemine geçmeden önce güzelye yıkanmalıdır. Bir adet kabuklu bezelye alınır ve uç bölümünden hafifçe baskı uygulanır. Bu işlem sayesinde kabuk patlayarak açılır. Son olarak iç bezelyeler dışarı çıkarılır. Tüm bezelyelere aynı işlem uygulanır. 

Bezelye Nasıl Saklanır?

Kışın bitmesi ve havaların ısınmasıyla taze bezelyeler tezgahlarda yer almaya başladı.  İster yaprak bezelye olsun, ister iç bezelye bu lezzeti her canımız çektiğinde yemek mümkün. Bunun için sadece doğru saklama koşullarını bilmek gerekir.  O zaman buyurun ‘ araka nasıl saklanır?’ sorununun cevabına…

İçleri ayıklanan bezelyeler iki şekilde saklanabilir. Bunlardan birincisi direk derin dondurucuya atmak, diğeride şoklayarak saklamak.

Bezelye Haşlanmadan Dondurucuya Konur mu?

Buzluğa bezelye nasıl saklanır? Bezelye haşlanmadan dondurucuya konur mu? Bu sorular internette aranan sorular arasında yer almakta.  Araka haşlanmadan buzluğa atılır mı? Bu sorunun cevabı” evet”, araka haşlanmadan dondurucuya atılır, bunun için şu işlemler gereklidir…

Ayıklanan bezelyeler tek kullanımlık olarak buzdolabı poşetine yerleştirilir. Dolap poşetinin havası baskı uygulanarak atılır. Poşetin ağzı hava almayacak biçimde kapatılır. Bu işlem için kilitli poşet tercih etmek isteyenler poşet kilidinin  ağzının sıkı kapanmasına dikkat etmelidir. Bezelyenin hava alması koku ve renk kaybına neden olur.

Hazırlanan poşetler buzluğa yerleştirilir.

Bezelye Şoklanarak Nasıl Saklanır?

Ayıklanan bezelyeler direk buzluğa atılarak saklanabilir. Ancak bu yöntem sonucu bazen arakalara  derin dondurucu kokusu  sinebilir ya da renk kaybı olabilir.  Bu riski ortadan kaldırmak için  bezelyeleri şoklayarak saklamak yeterli olacaktır.  Uygun bir tencereyeye bezelyelerin üstüne çıkacak kadar su eklenir ve kaynaması için ocağa yerleştirilir. Suyun kaynamasına yakın ayrı bir kaba soğuk su doldurulur ve içine buz atılır. Kaynayan suyun içine kabuklarından ayrılmış bezelyeler atılır ve en fazla 1 dakika bekletilir. 1 dakika bekletilen arakalar çıkarılır ve hemen buzlu soğuk suyun içine atılır.  Ardından soğuk sudan bezelyeler çıkarılır. Temiz bir bez tezgaha serilir, suyu süzülen iç  bezelyeler bezin üzerine serilir. Tamamen kuruyana kadar bezin üzerinde bekletilir. Son olarak tek kullanımlık olarak buzdolabı poşetlerine yerleştirilir.  Buzdolabı poşetinin havası çıkarılmalı ve ağzı sıkıca bağlanmalıdır. Ardından buzluğa yerleştirilir.

Buzlukta Bezelye Nasıl Yapılır?

Bezelyeleri mevsiminde taze taze aldık, ayıkladık ve kış hazırlığı olarak  dondurucuya attık. Peki nasıl kullanacaz, buzlukta araka nasıl yapılır?

Buzluk bezelyesini kullanmak istediğimiz zaman dondurucudan çıkararak taze halinde pişirdiğimiz gibi pişirebiliriz. 

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu