SağlıkNasıl Yapılır

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir? Ozon Yağı Neye İyi Gelir, Nasıl Yapılır?

Ozon, havada bulunan en önemli gazlardan biridir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlara karşı koruyucu görevi üstlenen, gökyüzüne mavi rengini veren  ozon gazını depolamak imkansızdır.  Ancak, havanın temiz olduğu yerlerde oksijen aracılığı ile vücudumuza alırız. İnsan sağlığına birçok faydası olan ozon nedir? Ozon yağı nasıl elde edilir? Ozon yağının faydaları nelerdir? Ozon nelere iyi gelir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Ozon Nedir?

Ozon, 3 atomlu bir molekül olup, oksijenin yüksek enerji bulunduran şeklidir. Rengi yoktur, oda ısısında gaz halinde bulunur.  Depolanmayan bu gaz, orman ve deniz kıyılarında oksijen sayesinde vücuda alınır. Bir oksijen türevi olan ozonun başlıca görevi, güneşin zararlı ultraviyole ışınları emerek, insanlara zarar vermesini önlemektir. 

Sağlık için oldukça faydalı olan bu molekül, tıp alanında sıkça kullanılır. Ayrıca, “ozon yağı” olarak da bir çok sağlık sorununun tedavisini destekler. 

Ozon Yağı Nedir?

1900’lü senelerin başından beri kullanılan ozon yağı, o zamanın tüberküloz hastalığının tedavisinde etkili olmuştur. Bazı görüşlere göre ise, ilk ozon yağını dünyaca ünlü fizikçi Nikola Tesla, 1904 yılında  bulmuştur. 

Ozon tek başına depolanması imkansız bir gazdır. Ozon yağı elde etmek için başka taşıyıcı yağlar kullanılır. Bu yağlardan en sık tercih edilen, yüksek kaliteli, organik zeytin yağdır.

Zeytinyağının içerisine uzun zaman aralıklarıyla ozon kabarcıkları verilir. Bu işlem sonrası yağ ozonu içinde tutar, koyulaşarak jel kıvamını alır. Bu yağa, ozon yağı denir. Ozon zeytinyağın içine eklendiği gibi, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı gibi organik diğer yağların içinede katılabilir ve ozon yağı elde edilebilir. Kaliteli, uygun koşullarda hazırlanan ozon yağı, bozulmaz, süresiz kullanılabilir.

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Ozon yağı, güçlü bir antioksidandır, bu özelliği sayesinde hücre hasarlarını önler ve tedavi eder.
 • Rahatlatıcı etkisi vardır, ozon yağı sayesinde rahat bir uyku çekilir.
 • Cild elastikiyetini artırır, yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Cilde renk dengesini sağlar, renk tonlarını eşitler.
 • Cildi temizler, sivilce ve akne oluşmasını önler.  
 • Cilt tabakasını temizler, cildi pürüzsüz hale getirir.
 • Ciltte meydana gelen tahrişleri giderir,  kızarık ve şişlikleri tedavi eder.
 • Güneş yanıklarının hızlı iyileşmesini, sağlar.
 • Cild hücrelerini yeniler, nemlendirir ve canlandırır.
 • Ağız kenarlarında oluşan uçuk ve ağız içinde meydana gelen aft tedavisinde kullanılır.
 • Pişik tedavisinde etkilidir, bebeklerde görülen pişiği tedavi eder.
 • Selülit ve varisleri yok eder.
 • Mantar tedavisini destekler, tırnak mantarını yokn eder.
 • Saç diplerinde, kaşlarda, sakalda meydana gelen kepeklenmeyi önler.
 • Saç derisinde oluşan yaraları iyileştirir.
 • Hemoroid tedavisini  destekler.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Kuru öksürüğü keser.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.
 • Sedef, egzama, üretere, vitiligo gibi hastalıkların tedavisine destek olur.
 • Anal kaşıntıyı yok eder.
 • Böcek, sinek ısırıklarını tedavi eder.
 • İltihaplanmayı önler.
 • Kas yırtılması, kas gerilmesi sonucu oluşan hasarı onarır.
 • Kemik, eklem, romatizma ağrılarını gidermede etkilidir.
 • Ağrı kesici etkisi vardır, masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Yanık ve yara tedavisini sağla.
 • Doğal bir makyaj temizleyicidir.
 • Bel, boyun fıtık ağrılarına iyi gelir.

Ozon Yağı Neye İyi Gelir?

Güçlü bir antioksidan olan ozon yağı; cilt sağlığını korur, cildin yaşlanmasını geciktirir. Sivilce ve akne oluşmasını önler, ciltte oluşmuş renk tonu farkını yok eder. Selülit ve varis tedavisini destekler. Ağrı kesici özelliği vardır, kemik, kas ve eklem ağrılarını dindirir. Yanık, güneş yanığı ve yara tedavisini sağlar. Kas yırtılmasını onarır ve tedavi eder.

Tırnak mantarı ve diğer mantar tedavisini sağlar. Egzama, sedef, vitiligo gibi cilt hastalıklarının tedavisini destekler.  Sinek, arı, böcek ısırıklarının verdiği acıyı giderir. Kaşıntıyı yok eder. Ozon, organik ve inorganik bileşenleri reaksiyona sokar ve oksitlenme sağlar. Bu özelliği sayesinde, mantar, bakteri, virüs gibi mikroorganizmaları yok eder. Ayrıca, güçlü bir dezenfektandır. Ozon yağı, bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyonları yok eder. 

Kedi ve köpeklerde pire ısırıkları sonucu oluşan yaraları tedavi eder.

Kedi ve köpeklerin tüylerinin daha parlak olmasını sağlar.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Ozon yağı, günde iki defa sorunlu bölgeye masaj olarak uygulanır. Yine gargara olarak kullanarak diş ve diş eti sorunlarını gidermek için kullanılır. Banyo suyuna katılan 1 çay kaşığı ozon yağı vücudu rahatlatır, kasları gevşetir.

Baş ağrısı için 1-2 damla ozon yağı ile masaj yapılır.

Hemoroit ve varis tedavisi için 2 defa uygulanır. Tırnak mantarı tedavisi için; önce tırnaklar kesilir ardından ozon yağı ile iyice ovulur.

Hayvanların postunun nemlenmesi için bir süngere 15-20 damla ozon yağı damlatılır ve bu süngerle hayvanlar temizlenir.

Ozon Yağının Cilde Faydaları, Cilde Nasıl Kullanılır?

Bu sorunun cevabı ‘evet’, ozon yağı cilt sağlığını korur, cildi nemlendirir, temizler, sivilce ve akne oluşmasını önler. Ayrıca, ozon yağı cildin elastikiyetini artırarak yaşlanma etkilerini azaltır, kırışıklıkları önler.  Ciltte oluşmuş ton farkını ortadan kaldırır. Saçlara ve saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. 

Ozon yağı cilde günde 2 defa uygulanır. Ozon yağı cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır. Bu nedenle, cilde gece uygulanması tavsiye edilir.

Ozon Yağı Uçuğa İyi Gelir mi?

Ozon yağı, bakteri, virüs gibi mikroorganizmaları yok etmede oldukça etkilidir.  Bu özelliği sayesinde dudağın etrafında çıkan uçuk ve ağız içinde çıkan aftlar için oldukça etkilidir. Uçuk çıkan bölgeye günde 2 defa ozon yağı uygulanabilir.

Ozon Yağı Egzamaya İyi Gelir mi?

Ozon yağı, cildin oksijen stoğunu artırır. Bu sayede oluşmuş hasarı onarır ve tedavi eder. Bakteri, mikrop ve virüsleri yok eden bu yağ, egzama tedavisini destekler. Günde 2 defa uygulanan ozon yağı, egzama kaynaklı kaşıntıyı önler, cildi nemlendirir ve ciltte oluşmuş hasarı onarır. Yine, banyo suyuna ozon yağı eklenerek tedavi desteklenir.

Ozon Yağı Hemoroit

Bu mucizevi yağın faydalarından biri de ‘hemoroit ya da basura’ olan etkileridir. Kan damarlarının büzülmesini sağlayan bu yağ hemoroit tedavisini sağlar. Tahriş ve ağrıyı azaltmak için günde 2 defa ozon yağı sorunlu bölgeye uygulanır. Uygulamalardan birinin gece yatmadan önce yapılması tavsiye edilir.

Kaliteli, Orjinal Ozon Yağı Nasıl Anlaşılır?

Ozon;  zeytinyağı, susam, buğday, jojoba yağlarının içine katılarak ozon yağı elde edilir. Kaliteli, orjinal ozon yağını anlamak için şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Saf zeytinyağı yeşilin farklı tonlarında olur. Ancak, ozonlanmış zeytinyağının rengi saydam olur, yeşilliğini kaybeder.
 • Ozonun karakteristik bir kokusu vardır. Ozonlanmış yağda bu koku olur.
 • Ozonlanmış yağ yoğun kıvamda olur. Yağın koyu kıvanı, ozonlanma süresi ile doğru orantılıdır. Kaliteli, orjinal yağ koyu kıvamda olur.
 • Seyreltilmiş ozon yağları yerine koyu kıvamlı, saf yağ tercih edilmelidir.

Ozon Yağı Nasıl Saklanmalı

Bu yağ; ağzı kapalı olarak serin, gölge bir yerde saklanmalıdır. Ozon yağı havayla fazla temas etmesi durumunda parçalanır ve özelliğini kaybeder. Mutlaka ağzı kapalı, güneş görmeyen bir yerde saklanmalıdır.

Ozon Yağının Zararları

Ozon yağının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak, bu yağ açık yaralarda kullanılmaz, gözle asla temas ettirilmez. Ozon yağının göz ile teması durumunda bol su ile yıkanmalıdır. Ozon yağı, doktora danışmadan ağız yoluyla tüketilmeme ve içilmemelidir.  Kronik bir hastalığı olanlar doktora danışmadan ozon yağı kullanmamalıdır.

Ozon Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Ozon; yüksek oranda reaktif diatomik oksijen formudur. Oksijenin ozona dönüşmesi için, oksijen moleküllerinin parçalara ayrılarak yenilenmesi gerekir.  Bu işlem yüksek gerilimli ozon jeneratörleri sayesinde yapılır. Elde edilen ozon, saf organik yağlara enjekte edilir. 

Ozon yağı evde yapılabilecek bir uygulama değildir.

Ozon Yağı Nereden Alınır, Fiyatı Nedir?

Ozon yağı eczanelerde, doğal ürün satan dükkanlardan, aktarlardan ve internet üzerinden alınabilir. Ozon yağının fiyatı markasına, türüne, satış yapılan mağazaya göre fiyat değişikliği gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu