SağlıkGenelGüncel

En Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Son yıllarda hızla artan şişmanlık hatta obezite sorunu birçok insanın ortak sorunu haline gelmiş durumda.  Fazla kilosu olan kişilerin en çok araştırdığı konunun başında kilo verdiren besinler ve bitkiler gelmekte. Peki, fazla kiloya sahip olan kişiler nasıl beslenmeli? Kilo vermeye yardımcı besinler ve bitkiler nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Yoğurt

Yoğurt, karbonhidrat ve protein bakımından oldukça zengindir. Ayrıca probiyotik bakımından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde oldukça doyurucu bir gıda kaynağıdır. Yoğurt sayesinde tokluk hissi oluşur, açlık krizleri önlenir. Yoğurdun bir özelliği de bel bölgesinde oluşan kiloları vermeye yardımcı olmasıdır. Yoğurdun ev yapımı ve yağsız olması gerekir. 

Sabahları ve akşamları  yoğurt tüketerek fazla kilolardan kurtulabilir. Bir kase yağsız yoğurdun içine zencefil, zerdeçal, sarımsak  ve acı kırmızı biber eklenerek etkisi artırılabilir.

Ayrıca, yoğurt suyunun içine limon suyu eklenerek  de zayıflama amaçlı kullanılır.

Ceviz suyu

Ceviz suyu, yağ yakmayı hızlandırır, tokluk hissi verir böylelikle acıkmayı geciktirir, doğal detoks sağlar. Bu etkiler sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Bir adet ceviz krılır ve içi çıkarılır. Kırılmış ceviz içi bir bardak ılık suyun içine atılır. Ceviz bu suyun içinde 10 saat bekletilir ve sabah aç karnına içilir. Ceviz suyu sayesinde tatlı krizlerinin de önüne geçilir.

Hurma

Hurma, lif oranı yüksek besinler arasında yerini alır. Ayrıca glisemik indeksi düşük olan hurma, tokluk hissi verir, acıkmayı geciktirir, kabızlığı önler, şeker krizlerini engeller. Zayıflamak amaçlı hurma tüketenler, hurmaları suda bekletmeleri tavsiye edilir. Ayrıca yoğurt ile beraber tüketilirse etkisi artırılabilir.

Elma

Barındırdığı lif ve posa sayesinde tok tutar, enerji verir. Elma %85 oranında su barındırır bu özelliği sayesinde vücudun sıvı ihtiyacının bir bölümünü karşılar ve vücuttan toksin atar. Spordan sonra tüketilen elma sayesinde yağ yakımı hızlanır ve kaybedilen enerji geri kazanılır.

Badem

Badem omega 3 yağ asidi barındırır. Omega 3 yağ asitleri kilo vermede oldukça etkilidir. Badem bu özelliği sayesinde tok tutar ve yapılan diyetlerde yağ yakımını hızlandırır. Badem tüketiminde tuzsuz , çiğ badem tercih edilmelidir. Ara öğün olarak tüketilebilir ancak 12 taneden fazla tüketilmelidir.

Yumurta

Anne sütüne neredeyse eş değer  besin değerine sahiptir. Yumurtada olan protein tamamen sindirilebilir. Bu sayede tok tutar, kilo vermede yardımcı olur. Haşlanmış olanı tavsiye edilir.

Yulaf

Yulaf tam bir lif kaynağıdır. Ayrıca posa ve protein barındırır. Bu özellikleri sayesinde acıkmayı geciktirir, kilo vermede yardımcı olur.

Kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde bir kase yulaf yağsız süt veya yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir.

Karnıbahar

Kış sebzesi olan karnıbahar, tam bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca yüksek oranda antioksidan, sulforaphane olarak adlandırılan fitokimyasal barındırır. Bu özellikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Karanıbahar, bol yağda pişirilmemeli, buhar yöntemi veya fırınlama yöntemi ile pişirilmelidir. Ayrıca çok fazla pişirilerek değerleri yok edilmemelidir.

Bulgur

Anadolu mutfağının baş tacı olan bulgur tam bir posa kaynağıdır. İçeriğinde olan yüksek amiloz sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Domates, biber ve az yağ ile yağılan bulgur pilavı sayesinde acıkmadan kilo verebilirsiniz.

Acı biber

Acı biberin içeriğinde yüksek oranda C vitamini barınır. O kadar fazla ki limondan 7 kat fazla C vitamini içerir. Lif oranı yüksektir. Ayrıca içeriğindeki capsaicin sayesinde metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tüm bu özellikleri acı biberin kilo verdirmesini sağlar. Acı biberi çay olarak tüketebilirsiniz, yemeklere, salatalara, yoğurda ekleyebilirsiniz.

Kefir

Kefir, metabolizmayı hızlandırır, bağırsakların çalışmasını düzenler, tokluk hissi verir. Diyet listesine kefir ekleyerek zayıflamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat günlük içilen suyun içine eklendiğinde suyu alkali su olmasını sağlar. Alkali su demek, suyun PH derecesinin yükselmesi, bazik yapıda olmaması ve sağlığa yararlı hale gelmesi demek. Alkali su kilo vermeye yardımcı olur. Günde 2.5 litre alkali su içilmelidir. Karbonat bazı kişilerin midesine rahatsızlık verebilir, bu kişiler normal su içmelidir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, aç karnına tüketildiğinde kan şekerini dengeler, tokluk verir  ve acıkmayı geciktirir. Ayrıca yağ yakmada etkilidir, metabolizmayı hızlandırır, toksinleri vücuttan atar, ödem oluşmasını önler. Sabah aç karnına bir bardak suyun içine 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi eklenir ve içilir. Midesi rahatsız olanlar 1 çay kaşığı bal ekleyebilirler. Ayrıca salataların sosunda da kullanılabilir.

4 hırsız sirkesi

Elma sirkesi ve birçok bitki, baharattan yapılan 4 hırsız sirkesi, zayıflamada etkilidir. Yağ yaktırır, tokluk hissi verir. Bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı 4 hırsız sirkesi eklenir ve tüketilir.

Alıç sirkesi

Alıç sirkesi, damar sertliğini önler, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakar. Sabah aç karnına tüketilen alıç sirkesi kilo vermeye yardımcı olur.

Kilo Verdiren Bitkiler

Açlık otu

Açlık otu diğer adıyla senna yaprağı olarak bilinen açlık otu, sinameki bitkisinin  bir türüdür.  Kabızlığa da çare olan açlık otu, bağırsakları temizler, vücuttan ödem atar, metabolizmayı hızlandırır, tokluk verir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Yemeklerden önce içilen açlık otu çayı zayıflamada etkilidir. Açlık otu 10 günden fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Kekik

Kekik, metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler, yağ yakımı sağlar, açlık krizlerini önleyerek tokluk verir. Bu özellikleri sayesinde kekik zayıflamaya yardımcı olur. Sabah ve akşam yemeğinden önce bir fincan kekik çayı içilebilir. Kekik suyunun tadı acıdır, bir çay kaşığı bal ile tatlandırılabilir.

Zeytin yaprağı

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan zeytin sağlığa çok faydalıdır. Zeytinin kendisi olduğu kadar zeytin yaprağı da sağlığa oldukça faydalıdır. Bu faydalardan biri de kilo vermeye olan etkisidir. Zeytin yaprağı, oleuropein maddesi barındırır, kan şekerinin düşmesini önler, açlık ve tatlı krizini engeller. Ayrıca uzun süre tokluk verir. Tüm bu özellikler zeytin yaprağını zayıflamada yardımcı hale getirir. 

Kurutulmuş zeytin yaprağından çay yapılabilir. Bir çay kaşığı kuru zeytin yaprağı bir fincan kaynar suyun içine atılır ve  5 dakika dinlendirilir. Bu çay sabah ve akşam aç karnına içilir.

Zeytin yaprağını yoğurt ile beraber de tüketebilirsiniz.

Bir kase yağsız yoğurdun içine bir tatlı kaşığı öğütülmüş zeytin yaprağı ekleyin ve karıştırın. Bu yoğurdu sabah ve akşam aç karnına tüketin.

Bamya tohumu

Bamya tohumu, bol miktarda lif içerir ve C vitamini barındırır. Bu özellikleri sayesinde yağ yakar, tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olur.10 adet bamya tohumu sabah aç karna su ile beraber yutulabilir veya bamya tohumları öğütülerek yoğurt ile beraber tüketilebilir.

Salep

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan salep, yağ yakar, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken salebin organik ve sade olmasıdır. Salep çok pahalı bir bitkidir. Bu yüzden satın aldığımız bir çok toz salep nişasta ve başka maddeler ile karışıktır. 

Mısır püskülü

Mısır püskülü, idrar söktürür, ödem atar, yağ yakmaya yardımcı olur. Bu özellikleri sayesinde zayıflamak isteyenlerin tercihleri arasında yerini alır.

Bir tatlı kaşığı doğranmış mısır püskülü bir bardak kaynamış suyun içine atılır ve 3-4 dakika demlenir. Bu çay aç karnına sabah akşam içilir. Daha da etkili olması için kiraz sapı ile beraber tüketilir.

Kiraz sapı

“Dut demiş ki;

Benden sonra kiraz gelmeseydi hepinizi şişmanlatırdım.” Bu söz Karadeniz’de çok yaygın bir sözdür. Bu sözden de anlaşıldığı gibi kirazın kilo vermede oldukça etkisi vardır. Kiraz, kiraz sapı hatta kiraz çekirdeği zayıflamaya yardımcı olur. Kiraz sapı, A,C,K, E vitaminlerini barındırır. Ayrıca tam bir lif deposudur. Bu özellikleri sayesinde yağ yakmada yardımcı olur ve tokluk hissi verir. Kiraz sapından yapılan çay sabah ve akşam aç karnına tüketilir.

Yeşil çay

Yeşil çay, antioksidan zenginidir. Tok tutar, açlık krizlerini önler. Bu özellikleri sayesinde yağ yakmaya yardımcı olur. Sabah ve akşam aç karnına tüketilir

Mate

Mate, yeşil çayı andıran, tadi biraz acı olan bir bitkidir. Mate çayı, mate bitkisinin yapraklarından elde edilir. Mate çayı, E ve C vitamini, kafein barındırır. Bu içeriği sayesinde vücudu dinç tutar, metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımı sağlar. Sabah ve akşam aç karnına bir fincan mate çayı tüketilebilir.

Keten tohumu

Keten tohumu, tam bir lif kaynağıdır. Ayrıca Omega 3 yağ asitler, bakımndan zengindir. Bu özellikleri sayesinde tok tutar, yağ yakmaya yardımcı olur. Yağsız yoğurdun içine keten tohumu eklenerek tüketilebilir. Keten tohumu, susamı andıran bir şekle sahiptir. Öğütülmüş halinin tüketilmesi tavsiye edilir. Öğütülen keten tohumu taze taze tüketilmelidir.

Balık Yağı

Halk arasında balık yağının kilo aldırdığına dair yanlış bir düşünce vardır. Balık yağ, kilo aldırmaz, tam tersine kilo vermeye yardımcı olur. Balık yağında olan Omega 3 yağ asitleri, tokluk hissi verir, yağ yakımı sağlar. Özellikle spor yapanlar için gerekli bir takviyedir. Spor yapanlar balık yağı sayesinde yağ yakar, kas kütlesinden kilo vermez.

Omega 3 yağ asitleri, hücrelerin dışında koruyucu yağ katmanı sağlar. Bu sayede balık yağı, insülin duyarlılığını artırır, glikozu enerjiye çevirerek kasların kullanmasını sağlar.

C Vitamini Zayıflamada Neden Önemli

C vitamini, kilo vermek isteyenler için gerekli bir vitamindir. Yapılan araştırmalar özellikle karın bölgesinde fazla kilo olan kişilerin C vitamini eksikliği olduğunu tespit etmiştir. C vitamini sayesinde vücut daha fazla yağ yakar. Portakal, limon, kuşburnu, greyfurt tam bir C vitamini deposudur.

Curcumin Nedir, Curcumin Zayıflatır mı?

Curcumin nedir? Sorusunun cevabı aslında çok basit. Curcumin, halk arasında zerdeçal olarak bilinen, kendine has bir rengi olan, sarı çiçekli, çok saplı, yıllık bir bitkidir. Hint safranı, sarı boya gibi isimleri de vardır. Bitkinin kökü toz halinde veya kök halinde kullanılır.

Curcumin(zerdeçal), yüksek oranda antioksidan C ve E vitamini içerir. Sağlık açısından birçok hastalığa faydası vardır.

Curcumin Zayıflatır mı?

Curcumin, metabolizmayı hızlandırır, vücuttan şişlik ve ödemi uzaklaştırır. Curcuminin bir özelliği de vücutta ketozis üretmesidir. Ketozis, yağları parçalayarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar, alınan besinlerde yağ ve şeker emilimini azaltır. Bu özellikler sayesinde curcumin(zerdeçal) zayıflamaya yardımcı olur. Curcumin, kök halinde çayı yapılabilir. Ayrıca yağsız yoğurdun içine curcumin eklenerek tüketilebilinir.

Kahve Zayıflatır mı?

Antioksidanlar vücudumuzda bulunan hücreleri korurlar. Bazı antioksidanları vücudumuz üretir, bazılarını da dışarıdan takviyelerle almamız gerekir.  Kahve, antioksidan kaynaklarından biridir.  Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımı sağlar. Günde bir fincan kahve içmek kilo vermeye yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken kahvenin şekersiz ve kremalı olmamasıdır.

Not: 

Her kişinin metabolizması, sağlık durumu kendine özeldir. Hiçbir besin kaynağı veya ürün tek başına sağlıklı kilo verdirmez. Sağlıklı kilo vermek isteyenler mutlaka uzman doktordan yardım almalıdır.  Uzman doktor gözetiminde vücudun neden kilo aldığı, altta yatan bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Sağdan soldan duyduğumuz diyetler bizim için sağlıklı olmayabilir. Fazla kilo bazen hastalık belirtisi olabilir. Unutulmamalıdır ki, fazla kilolar bir hafta da alınmaz  onun için fazla kilolar bir hafta gibi kısa sürede verilmez.  Hızlı kilo verdiren, tek besin kaynağıyla yapılan diyetler sağlıklı değildir. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için bol bol su içmeyi, sebze ağırlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı ihmal etmemek gerekir. 

Uyarı!

Bu yazı tedavi amaçlı hazırlanmamıştır, bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir sağlık sorununda önce doktora gidilmelidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu