GenelGüncelPüf Noktalar

Filtreli, Su Arıtmalı Sürahi Nasıl Kullanılır? Filtreli Sürahinin Filtresi Ne kadar Gider?

İnsan yaşamı için suyun ne kadar önemli olduğu malum.  Yeteri kadar su tüketimi olmadığı zaman insan vücudu birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Bu kadar hayati önem taşıyan suyun kalitesi de çok önemli. İçtiğimiz, çocuklarımıza verdiğimiz, yemek, çay, kahve yaptığımız çeşme suları, insan sağlığa zararlı birçok madde barındırabilir.  Çeşme sularında klor ve kireç başta olmak üzere, demir tozu, pas, mikrop, virüs, bakteri gibi birçok zararlı maddelerin olma ihtimali yüksek. Suyu kaynatarak tüketmek ise, suyun içinde olan yararlı değerleri yok derek başka bir soruna neden oluyor. Hazır alınan pet şişeler, damacanalarda ise, plastik sorunu karşımıza çıkıyor. Bu durumda en sağlıklı seçenek su arıtmalı ve filtreli suları kullanmaktır.

Filtreli su arıtma cihazları maddi olarak biraz yüksek olması ve fazla yer kaplaması birçok insanın tercih etmesine neden olmakta. Son günlerde ülkemizde de sıkça adını duyuran “filtreli sürahiler” tüm bu sorunlara çözüm gibi duruyor. Bu yazımızda filtreli sürahiler hakkında merak edilenleri paylaşıyoruz…

Su Arıtmalı Sürahi Nedir?

Filtreli su arıtma sürahisi; kısaca sürahi şeklinde su arıtma sistemi diyebiliriz. Bu sürahi sayesinde hazır su alma derdi kalmıyor. Her zaman taze ve sağlıklı su elde etme imkanı sunuyor. Hazır satılan suların muhafaza edildiği pet şişelerin, damacanaların neden olduğu olumsuz durumları ortadan kaldırıyor. Yine, çeşme olarak takılan su arıtma cihazlarından daha uygun fiyatta olan bu sürahiler, ayrıca yer kaplamayarak mutfak dolabında yer işgal etmiyor.  Arıtmalı sürahi, içindeki filtre sayesinde çeşme suyunda olan kireç, klor gibi zararlı maddeleri süzerek sağlıklı su temin ediyor.

Filtreli Su Arıtma Sürahisi Nasıl Kullanılır?

Filtreli su arıtma sürahileri, kolay ve pratik kullanıma uygun tasarlanmışlardır. Akıllı sürahi olarak da geçen bu sürahilerin filtrelerini değiştirmek oldukça pratiktir. Paketli olan filtreyi, paketinden çıkararak, filtre haznesine yerleştirmek yeterlidir. Bazı modellerde, filtre önce su dolu kabın içinde bir müddet bekletilebilir, sonra filtre haznesine yerleştirilir.

Filtre sürahiye takıldıktan sonra 2-3 sürahi su içilmemelidir. Yeni filtrenin ilk 2-3 suyu içilmemeli, yemeklerde kullanılmamalıdır. Bu sular balkon yıkamak gibi ev işlerinde kullanılabilir.

Su arıtma-akıllı sürahilerin kapak bölümünde gösterge olur. Bu gösterge, arıtma filtresinin değişim zamanına ne kadar zaman olduğunu gösterir. 

Su Arıtmalı Sürahinin Filtresi Ne Kadar Kullanılır?

Su arıtmalı, filtreli sürahiler, boyutuna göre ortalama olarak 1.5-2 litre su arıtır. Su artıma sürahiler, filtre sayesinde bakır, Kuşun, pas, klor, kireç gibi zararlı maddeleri arındırır, yumuşak, lezzetli ve sağlıklı su temin eder. Bu sürahilerin kapağında gösterge filtrenin değişim zamanını gösterir. Göstergede yer alan çizgiler bittiğinde filtrenin yenilenmesi gerekir. Su arıtmalı sürahinin filtresinin ömrü 4 hafta ya da 100 litre sudur. Bu süre sürahi modeli, sürahi boyuna göre değişiklik gösterebilir.

Bazı su arıtmalı, filtreli sürahilerde filtre göstergesi sadece zaman ayarlı olur. Sürahi hiç kullanılmasa da,  zamanı dolduğu için filtre göstergesi ‘filtre değişim zamanı’ gösterebilir. 

Yedek su filtreleri mutlaka paketinde saklanmalıdır.

Filtreli Su Sürahisi Bulaşık Makinesine Atılır mı?

Filtreli, arıtmalı su sürahileri, buzdolabına konulabilir.  Bu sürahiler, mutfak malzemeleri gibi alanlara uygun olan plastikten üretilmiştir. Çizilme direnci yüksektir ve bulaşık makinesine atılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu