Püf Noktalar

PETEK HAVASI ALMAK

Kış geldi ve kombiler devreye girdi. Uzun bir süre çalışmayan kalorifer sisteminin bakıma ihtiyacı olabilir. Bu gün bu sıkıntılardan en çok karşılaştığımız bir sorunu beraber çözeceğiz.

PETEK HAVASI NASIL ALINIR?

Petek havası almak için öncelikle kombi başına geliriz. Burada yapacağımız ilk işlem sistemin su basıncını kontrol ederiz ve eğer düşük ise 2 Bar’a kadar çıkartırız.Sistemdeki havayı kontrol ettikten sonra Bar’ı 1,5 kademesine geri düşürmekte fayda var. Bunun nedeni Sistem çalıştığında su ısınmasından dolayı basınç artar ve güvenli kademeyi yani 3 bar’ı geçer.

KALORİFER SU BASINÇ MÜŞİRİ

Her peteğim sağ ve sol üst tarafında bir mini vana vardır. Bu vananın kendi anahtarı vardır ama bu anahtar kayboldu ise bile sorun düz ağızlı bir tornavida ile çözülür.

PETEK MİNİ VANASI

Bu mini vanayı sola doğru çevirerek önce havasını alırız. Vanadaki küçük delikten kesintisiz sabit su gelinceye kadar vanayı açık tutarız. Daha sonra sağ tarafa doğru tekrar sıkarız.

MİNİ VANANIN SU TAHLİYE DELİĞİ

Evdeki tüm peteklerde bu işlemi tekrarladıktan sonra en son olarak evdeki en üst kademedeki petek olan banyo peteğinin üst kısmından havası alınır.

BANYO PETEĞİ

Bu işlemi yaptıktan sonra kombi üzerindeki basıncı kontrol ederek bunun 1,5 bar olduğunu kontrol ederek sistemi devreye alabiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=9vdWCVYuCRw

User Rating: 5 ( 2 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu