SağlıkGüncel

Fransız Askısı (Dinamik Askı) Nedir? Nasıl Yapılır? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yaşlanmak istemeyen hanımlar ve beyler sık sık operasyonlara baş vuruyor.  Geçtiğimiz günlerde sanatçı Seda Sayan’ın yaptığı  bir paylaşımla gündeme gelen Fransız askı da bunlardan biri.  Seda Sayan’ın sosyal medya hesabında ki paylaşımından sonra birçok insan Fransız askısını merak etti. 

Peki Fransız askısı nedir? Fransız askısı kimlere ve nasıl yapılır? Operasyonun etkisi ne kadar sürer? Fransız askısı yaptırmak ne kadardır? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Yaşlanmak istemeyen hanımlar ve beyler genç kalmanın yollarını raştırmakta. İlerleyen teknoloji sayesinde ameliyatsız gerdirme işlemleri oldukça revaçta. Ameliyatsız yüz gerdirme işlemleri arasında olan Fransız askı (dinamik askı veya kilit askı olarak da biliniyor) son günlerde oldukça merak ediliyor. Özellikle Seda Sayan’ın sosyal medya hesabında yaptığı son paylaşımından sonra birçok insan Fransız askısını araştırmaya başladı.

Bizde sizler için Fransız askı olarak bilinen yöntemi araştırdık.

Fransız Askı Nedir?

Fransız askı, ameliyata gerek kalmadan uygulanan yüz gerdirme işlemlerinden biridir. İlk olarak Fransa’da uygulandığı için bu ismi almıştır. Dinamik askı, kilit askı olarak da bilinir.

Bu teknikte kullanılan  ipler dış bölümü silikon iç bölümü polyester olan malzemelerden üretilir.  Bazende kalp damar cerrahisinde  de kullanılan  biyouyumlu PDO ipleri dinamik askı yönteminde de kullanılır. Dinamik askı tekniği ile kullanılan biyouyumlu PDO ipleri iki ucu iğne veya kanül sistemin olduğu kılçıklı iplerden oluşur.

Fransız Askı (Dinamik Askı) Nasıl Yapılır

 Askılama yapılacak ve iplerin yerleşeceği bölgeler tespit edilir. Kişiye lokal anestezi uygulanır.  İşlem sırasında belirlenen bölgelere ipler deri altından yerleştirilir. İplerin ucu baş içinden kulak üzerine denk gelen kısma yerleştirilir. Bu işlem sonrası dikişe gerek kalmaz. Dinamik askı böylelikle tamamlanmış olur.

Dinamik askı sonrası enfeksiyondan korunmak için ilaçlar verilebilir. Dinamik askı uygulamasından bir gün sonra kişi normal hayatına dönebilir.

Fransız Askı Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Ameliyatsız yüz gerdirme tekniği olan Fransız askı diğer adıyla dinamik askı uygulaması lokal anestezi ile yapılır. İşlem lokal anestezi sonrası 45 ila 60 dakika içinde biter.

 Fransız (Dinamik) Askı Sonrası Dikkat Edilecekler

Her ne kadar cerrahi bir operasyon olmasa da sonuçta vücuda yapılan bir işlem olduğu için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Dinamik askı uygulaması sonrası kişi 24 saat içinde günlük yaşamına dönebilir. İşlem yapılan bölgede hafif morluk, hafif şişlik, hafif ağrı görülebilir Bölgeye buz kompleksi yaparak ve doktorun önerdiği ağrı kesicileri kullanarak bu şikayetler giderilir. 

Dinamik askı uygulaması yapıldıktan sonra bir hafta 10 gün ağız çok fazla açılmamalıdır. Yine aşırı mimik yapmaktan kaçınılmalıdır. İşlemin ardından 3-4 hafta yüzüstü yatılmamalıdır.  Yine 3-4 hafta yüz ovuşturulmamalı, banyo sırasında dikkatli olunmalıdır.

Fransız Askısı  Etkiyi Hemen Gösterir mi?

İşlem sonrası yüzde hafif morluk, şişlik ve hafif kaşıntı olabilir.  İşlem gören bölgeye buz uygulaması ve ağrı kesici kullanarak bu sorunlar kolayca atlatılır. İşlem, hemen ardından etkisini göstermeye başlar, ancak tam etkinin görülmesi için işlemden sonra 2-3 ay gerekebilir.

İpler Dışarıdan Belli Olur mu veya Hissedilir mi?

Dinamik askı tekniğinde kullanılan ipler oldukça derine yerleştirilir. Bu neden ipler dışarıdan belli olmaz ve hissedilmez. Sadece işlem yeni yapıldığında dışarıda kalan ipler gözle görülür, onlarda zaman içinde eriyerek kaybolur.

İpler Vücutta Reaksiyon Gösterir mi?

Teknikte kullanılan ipler vücut tarafından kabul edilen, zamanla eriyerek kaybolan iplerdir. Bu nedenle reaksiyon riski oldukça düşüktür.

Dinamik Askı Sonrası Enfeksiyon Riski

Dinamik askı uygulaması oldukça steril koşullarda yapılır. Ayrıca operasyon sonrası kullanılan ilaçlar enfeksiyon riskini oldukça azaltır.

Fransız Askı (Dinamik Askı) Etkisi Ne Kadar Sürer?

Ameliyatsız yüz gerdirme işlemleri içinde en sık tercih edilen bu yöntemin ömrü 5 ila 10 yıl arası değişir. İşlem yapılan bölgeye göre bu süre farklılık gösterebilir. Özellikle alın ve boyun gibi hareketli bölgelerde işlem ömrü diğer bölgelere göre daha kısadır.

Dinamik Askı Kaç Seanstır?

Dinamik askı tekniği tek seansla yapılır. Gerek görülürse 5 yıl sonra tekrar edilebilir.

Fransız Askısı Hangi Bölgelere Yapılır?

Yüz bölgesinde sarkma gerçekleşen bölgelere yapılır, bu bölgeler şunlardır;

  • Elmacık kemikleri
  • Boyun
  • Kaşlar
  • Çene altı
  • Yanaklar
  • Oval yüz kısımları
  • Vücut
  • Kalçalar
  • Kollar
  • Bacaklar

Herkes Fransız Askı Yaptırabilir mi?

Yüzünde veya vücudunda meydana gelen sarkmalardan rahatsız olan herkes bu işlemi yaptırabilir. Sarkmalardan rahatsız olan ama ameliyat olmak istemeyen kadın ve erkekler için tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem 35- 70 yaş arası kadın ve erkeklere yapılabilir.

İp askı yöntemi sadece vücutta meydana gelen sarkmaları gidermek için kullanılmaz. Aynı zamanda  yüz felci geçirmiş olan hastaların tedavisinde de tercih edilir. Yüz felci geçiren hastalarda da kullanılan yöntemin kalıcılığı diğer yöntemlere göre daha uzundur. 

Dinamik askı, kilit askı olarak da bilinen bu teknikte kullanılan ipler esnektir, bu sayede yüzün mimiklerine ve hareketlerine uyum sağlayarak oldukça doğal görünüm sağlar, ifade bozukluğuna neden olmaz.  Yine iplerin esnek olması  diğer iplerle yapılan yöntemlere göre 5 kat daha fazla dayanmasını sağlar.

İplerde kullanılan polietilen maddesi ve silikon iplere esneklik verir. Dinamik askı tekniğinde kullanılan bu ipler diğer organik iplere göre daha tırtıklıdır ve daha güçlü çekme kuvveti sağlar.  Dayanıklı olan bu iplerde kopma ihtimali yoktur, vücut ile uyumlu olan ipler yüz hareketlerine doğallık verir.

Kimler Fransız Askı Yaptıramaz?

Dinamik askı, ileri derecede kırışmış ve sarkmış ciltler için uygun değildir. Bu durumdaki kişilere yüz gerdirme ameliyatı önerilir. 

Kişinin cildi çok kalın ve ağır ise yine bu yöntem tavsiye edilmez, bu durumda olan ciltler için dinamik askı ipleri yetersiz kalacaktır.

Çok ince ve kırışmış ciltlere bu yöntem istenilen sonucu vermeyebilir.

İnce, hafif derecede gevşeklik gösteren cilt tiplerinde istenilen sonuç tamamen alınır.

Dinamik Askı Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Dinamik askı tekniğinin en büyük avantajı ameliyatsız olmasıdır. Ameliyatta olduğu gibi dikiş izi olmaz, tehlikesi yoktur, iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Lokal anestezi uygulanan yöntemde hastanede kalmak gerekmez.  Hasta işlem yaptırdığı gün normal yaşantısına dönebilir. Ameliyatsız diğer yöntemlere göre ömrü daha uzundur. Kullanılan iplerin esnek yapısı sayesinde  yüz mimiklerinde değişiklik olmaz, işlem oldukça doğal durur. Bu işlem sonrasında bölgede iz kalmaz. İp askı uygulanan bölgede esneme olduğu anda müdahale edilebilir, tekrar germe işlemi yapılır.  İşlem sonrası iyileşme oldukça hızlıdır, kşiye bağlı olarak 2 ila 10 gün arası değişebilir.

Kullanılan İpler Yaşlanmayı Durdurur mu?

İplerin yaşlanmayı durdurma etkisi yoktur. İplerin ömrü 5 ila 10 yıl arası değişir, bu süre bitiminde tekrar işlem yaptırmak gerekir. Bu uygulama ile sarkmaların gitmesi, oluşmuş cilt kırışıklıkların azalması amaçlanır. Yaşlanma, bedenin verdiği gayet doğal bir eylemdir.  Yapılan tüm işlemler sarkmaları ve kırışıklıkları giderir fakat yaşlanmayı durduramaz.

Fransız Askı İpleri Çıkartılabilir mi?

Yanlış yapılan uygulama sonrası ipler çıkarılabilir.  Yine işlem uygulandıktan birkaç yıl sonra, arzuya göre mevcut iplikler tekrar gerdirilebilir.

Zararları ve Yan Etkileri

Uygulama sırasında kullanılan ipler vücutla tamamen uyumludur. Bu nedenle işlem sonrası yan etk yok denilecek kadar azdır.

Bunun dışında yanlış yapılan uygulama sonrası asimetrik bir görüntü olabilir. Bu durumda asimetrik görüntü düzeltilir. Bazende uygulama derinliğinin tam uygulanmaması nedeniyle  bölgede çukurlar meydana gelebilir.

Fransız Askı mı, Estetik Ameliyat mı?

Cilt zamanla deformasyona uğrar, kalitesi bozulur, hacmini kaybeder. Yanlış beslenme, hava şartları, zararlı alışkanlıklar, stres, sıkıntı, yoğun iş temposu, bazı hastalıklar bu süreci hızlandırabilir. Yaşlanmanın etkisiyle meydana gelen sarkma ve kırışıklıkları yok etmek için yöntemler vardır.

Cerrahi operasyonlar bunlardan biridir. Cerrahi işlemlerin sonucunda kazanılan görüntü çok daha uzun ömürlüdür. Ancak, ameliyat sonrası iyileşme süresi daha zor ve ağırdır. 

Yine cerrahi işlemlerle yüz gerdirme maddi olarak da daha pahalıdır.  Bu nedenlerle gerdirme işlemini ameliyatsız yöntemlerle yaptırmak daha fazla tercih edilir.

Fransız askılama tekniği ile sonuç tek seansla kısa sürede alınır. İşlem sonrası iyileşme oldukça hızlıdır. Yan etkileri oldukça azdır. İşlem yaptırdıktan sonra kısa süre içinde günlük yaşantıya devam edilir.

Kullanılan iplerin kalitesi sayesinde oldukça doğal bir görüntü elde edilir.

Fransız Askı (Dinamik Askı) Fiyatları Ne Kadar?

Bu işlemin ücreti  vücutta işlem yapılan bölgeye, işlem yapan hastaneye, zaman şartlarına göre değişiklik gösterir. 

Bıttım sabunu nedir? Bıttım sabunu neye iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu