Sağlık

Reyhanın faydaları nelerdir? Reyhan şerbeti nasıl yapılır?

Reyhan kendine has aroması ve kokusuyla yemeklere müthiş lezzet verir . Bunun yanında sağlığa  faydaları bitmez. Özellikle yaz aylarında harareti alan, ferahlık veren Reyhan şerbeti nasıl yapılır? Reyhanın faydaları nelerdir? Merak edilenleri sizler için derledik…

REYHAN

Bu bitki fesleğen ile aynı aileye üyedir, bu yüzden sıklıkla karıştırılır. Bilimsel adı “ocimum basilicum” olan bu bitki, Osmanlı Saraylarının nam salmış şerbetlerinin ana maddeleri arasında yerini alır.

Fakat, Osmanlı zamanında sadece şerbet olarak tüketilmeyen bu bitki, cilt güzelliği içinde sıkça kullanılırdı. Aynı zamanda sağlık için alternatif tıp olarak tercih edilirdi. Sakinleştirici etkisinden dolayı, özellikle depresyon hastalarında sıkça bu bitkiden yararlanılırdı. 

Reyhan içeriğinde; Magnezyum, omega -3, kalsiyum, demir barındırır.

REYHANIN FAYDALARI

Reyhanın mikropları yok etme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde hastalıklara karşı korur, sağlıklı bir yaşam sürmeyi sağlar. 

Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi gibi şikayetler de ortadan kaldırır.

İster taze, ister kurutulmuş halini tüketin. Her hali tam bir şifa kaynağı olan reyhanın faydaları şunlardır…

Antibakteriyel

Reyhan, insan sağlığını tehdit eden bakterileri yok eder ve zararlı yeni bakteri üremesini önler. Bu özelliğinden dolayı antibakteriyeldir.

Antioksidan barındırır

Reyhan içerisinde yüksek miktarda antioksidan maddeler barındırı. Bunun sonucu metabolik faaliyetleri düzenler.  Ayrıca yaprağında da antibakteriyel yağ barındırır. Bu yağ sayesinde bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Hastalıklara karşı savaşan reyhan, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış mevsiminde daha fazla görülen hastalıkları önler.

Cilt sağlığını korur

Antibakteriyel ve antioksidan olan reyhan, cilt sağlığınıda destekler. Cildi besler, sivilce ve akne oluşmasını önler. Kaynatılıp tonik olarak kullanılır. Ayrıca taze reyhan ezilerek zeytin yağı ile karıştırılır ve cilde uygulanır. Bu maske gözenekleri sıkılaştırır, sivilce ve akne oluşmasını önler.

Hafızayı kuvvetlendiri

Beyin fonksiyonlarını çoğaltır, dikkat eksikliğini önler. Barındırdığı omega-3 sayesinde beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu özelliği için çiğneyerek tüketmek gerekir.

Sindirim sistemini korur

Vücut mekanizmasında var olan denge asitlerine katkı sağlar ve PH değerini düzenler. Bu sayede bağırsaklarda var olan sağlıklı ve gerekli bakterilerin çoğalmasını sağlar. ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, bu özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

Sigarayı bırakmada yardımcı

Sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sigara bırakmak isteyenlerin gün içerisinde birkaç defa reyhan çiğnemesi sigara bırakmada etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Depresyonu önler

Reyhanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu bitki, sinir sistemini gevşetir, sakinlk ve rahatlama verir. Bu sayede depresyon riskini azaltır.

Sütü artırır

Emziren annelerin en büyük korkusu sütünün bebeğe yeterli gelmemesidir. Reyhan anne sütünü artırır ve anneyi sakinleştirerek yorgunluğunu alır.

Göz sağlığı

Reyhan A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde göz sağlığını korur ve göz sağlığını destekler. Sadece 100 gram reyhan sayesinde A vitamini ihtiyacının büyük bölümünü karşılarsınız.

Rahat bir uyku sağlar

Uyku problemi olanların tüketmesi gereken bir bitkidir. Uykudan önce bir fincan reyhançayı sayesinde huzurlu ve rahat bir uyku çekersiniz.

İstenmeyen haşereleri uzaklaştırır

Reyhan bitkisinin kendine has bir kokusu vardır. Bu koku sayesinde sivrisinek, tahtakurusu ve böcek gibi haşereleri uzaklaştırır.

Öksürüğe iyi gelir

Reyhan öksürüğe iyi gelir. Ayrıca karaciğer, böbrek ve kalp sağlığını korur.

Mide bulantısını geçirir

Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sıklıkla karşılaşılan şikayetleri azaltır ve önler. Ayrıca barındırdığı antienflamatuar maddeler sayesinde vücutta çeşitli sebeplerden dolayı biriken ödemi, vücuttan atar.

Migren ağrısını azaltır

Toplumda sıklıkla karşılaştığımız migren ağrısı ve anksiyete şikayetlerini önemli oranda düşürür. Bunda rahatlatıcı olma özelliği önemli rol oynar.

Saç sağlığı

Saç sağlığını korur, saç dökülmesini önler ve saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

Radyasyonun zararlı etkilerinden korur

Reyhan, kan dolaşımı artıran özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bileşiminde flavonid maddesini vardır. Bu sayede radyasyona karşı korur.

Mikropları yok eder

Reyhanın en büyük özelliği mikrop ve bakterileri öldürmesidir. Bu özelliği sayesinde mikrop, bakteri, virüs, maya ve küflerin yok eder.

Kansere karşı korur

Güçlü bir antioksidan olan reyhann, serbest radikallerin sebep olduğu hasaraları önler, vücudu korur. Bu sayede birçok kanser türünün riskini azaltır.

Ayrıca vücudun karoten üretmesini destekleyen reyhan, hücreleri korur ve yenilenmesini sağlar.

Kolesterolü düşürür

Bu bitki, kötü kolesterol ve trigliserit seviyelerini olması gerektiği oranda sabit kalmasını destekler. Bu şekilde kalp sağlığını korur. Ayrıca kan basıncını düzenler inme ve felç gibi hastalıkların riskini azaltır.

Böbrek sağlığı

Reyhann ile yapılan içecekler vücudun sıvı ihtiyacını giderir. Bu sayede böbrek üstü bezlerini çalıştırır ve böbrek sağlığını korur. Ayrıca kum ve taş oluşmasını önler.

Ağız ve diş sağlığı

Bakterileri yok eden bu bitki, ağız ve diş sağlığını korur. Ağız kokusunu önler, diş etlerini güçlendirir. Ayrıca diş sağlığını da koruyan reyhann sağlam diş kökleri oluşturur.

REYHAN ŞERBETİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

 • 1 demet reyhan
 • 1 su bardağından 2 parmak eksik toz şeker 
 • 1.5 çay kaşığı limon tuzu
 • 4 adet karanfil
 • 2 adet çubuk tarçın
 • 6 su bardağı kaynar su

Püf noktası

 • Reyhan şerbetini hazırlarken koyu renkli olan reyhanları tercih edin. Böylelikle daha koyu renkli reyhann şerbeti elde edersiniz.
 • Limon tuzu yerine, yarım limon suyuda kullanabilirsiniz.
 • Reyhan şerbeti kaynatılmaz. Şerbeti kaynattığınız takdirde rengi bozulur.
 • Reyhan şerbetinin su oranını artırırsanız, açık renkli şerbet elde edersiniz. Daha fazla şerbet için reyhan miktarını da artırın.
 • Reyhann şerbetinin malzemelerinden şeker, tarçın ve karanfil miktarı tercihe göre değiştirilebilir.

REYHAN ŞERBETİ NASIL YAPILIR?

 1. Reyhanların saplarını kesin ve bol suda yıkayın. Sonrasında fazla sularından arındırın.
 2. Bir tencereye şekeri, karanfili ve çubuk tarçını alın.
 3. Üzerine reyhanları ve limon tuzunu koyun.
 4. En son olarak 6 su bardağı kaynar suyu ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın.
 5. Şerbetin soğumasını bekleyin.
 6. Soğuyan şerbeti süzün ve buzdolabına kaldırın.
 7. Reyhann şerbetiniz hazır

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu