Sağlık

ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

         Son zamanlarda insanların ortak sorunlarından biride fazla kiloya sahip olmaktır. İnsanların yaşam tarzında hareketi azaltmaları, hazır gıdalara yönelmeleri, paketli, ambalajlı ürün tüketiminin artması, aşırı şekerli içecekler tüketmek şişmanlığı tetikleyen etkenlerdir. Vücuda alınan enerji ile, harcanan enerji denk olmayınca kilo artışı dolayısıyla şişmanlık meydana gelir. Gün içinde hareketimizi artırarak, beslenmemize dikkat ederek vücudumuzdaki fazla kilolardan kurtulabiliriz. 

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI GIDALAR

         Aldığımız gıdaların besin değerleri ve kalorileri aynı değildir. Bazı gıdalar yüksek kalorili olup, daha çabuk acıkmamızı sağlar.  Bazı gıdalar ise düşük kalorili olup, daha uzun tok kalmamızı sağlar. Kalorisi düşük, tok kalmamızı sağlayan gıdalar zayıflamaya yardımcı gıdalardır. Kilo vermenin bir kuralı da metabolizmayı hızlandırmak dır. Bu yazımızda metabolizmayı hızlandıran, kilo vermemize yardımcı gıdaları paylaşacağız.

Bakliyatlar;

         İçeriğinde bulunan yüksek lif ve protein sayesinde sindirimi yavaş olup vücudu tok tutar. Barbunya, fasulye nohut bu guruba örnektir.

Yulaf;

         Yağ yakmaya yardımcı olup içeriğindeki lif ve protein sayesinde tok kalmaya yardımcı olur. Genelde kahvaltıda tüketilmesi tavsiye edilir

 Yumurta;

         Diyet listelerinin vazgeçilmezi yumurta, içeriğindeki protein ve sağlıklı yağlar sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar

Yoğurt;

         Barındırdığı  yüksek protein sayesinde vücudun  uzun süre tok hissetmesini sağlar. Aynı zamanda içinde bulunan probiyotikler  sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Ev yoğurdu olması tavsiye edilir.

Yeşil yapraklı sebzeler;

         Ispanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde barındırdığı düşük karbonhidrat ve bol lif sayesinde vücudu tok tutarak, hızlı kilo vermeyi sağlar. Sebzelerin düşük kalorili olmasıda  diyet listelerinin vazgeçilmezi olmasını sağlar.

Armut, elma;

         Vitamini kabuğunda sözü belkide bu iki meyva için söylenmiştir.Bu iki meyve  kabuğunda bulunan yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk hissi verir

Somon balığı; 

         Somon balığı oldukça doyurucu ve sağlıklı bir balık türüdür. İçinde bulunan sağlıklı yağlar ile yüksek protein sayesinde uzun süre tok tutar.

Tarçın

Tatlı krizine girdiğimizde yardımımıza koşan tarçın, insülin direncini azaltıp, kan şekerimizi dengeler. Bu sayede vücut yağ yakmaya başlar.

Kahve;

         Bir fincanının 40 yıl hatırı olan kahve zayıflamaya da etkisi büyük. Türk kahvesi barındırdığı kafein sayesinde vücudu uyarır, metabolizmayı hızlandırır.

 Bitki çayları

         Mate, yeşil çay, kekik çayı, ada çayı  gibi çaylar metabolizmayı hızlandırarak kilo vermemize yardımcı olur.

Acı biber;

         Sevenlerinin onsuz yapamadığı, sevmeyenlerinin ise yanına yaklaşmadığı acı biber, metabolizmayı hızlandırmada çok etkilidir, bu şekilde kilo verilmesine yardımcı olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu