Sağlık

Arı Sütü

Arı sütü, işçi bal arılarının salgıladığı süt kıvamında olan salgıdır. Bu salgı kraliçe arının beslenmesi ve gelişmesi amacıyla da kullanılır. Bu nedenle İngilizcede “royal jelly” (kraliyet jölesi) olarak bilinir. Besin değeri çok yüksek olan arı sütü nedir? Arı sütünün faydaları nelerdir? Tüm merak edilenler bu yazımızda…

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü ve polen birbirine  çok sık karıştırılırlar, ancak bu iki besin kaynağı birbirinden tamamen farklı ürünlerdir.

Arı sütü, işçi bal arılarının ürettiği çok özel bir salgıdır. Ayrıca kraliçe arı da, beslenmek ve gelişmek için arı sütünü kullanır. Kraliçe arının yaşamak için besin kaynağıdır. İşçi arılar yutak üstü salgı bezlerinden, arı sütü salgılarlar.  Tadı ekşi olan arı sütünün keskin bir kokusu vardır rengi ise, kremsi beyaz veya soluk sarımsıdır. 

Kraliçe arının zayıflamasıyla veya ölmesiyle işçi arılar yeni bir kraliçe arı yetiştirmeye karar verir. İşçi arılar birkaç küçük larva seçer ve seçilmiş larvaları özel olarak üretilmiş bol miktarda arı sütü ile besler.  Bu özel beslenme sayesinde larvalar kraliçe arı olmak için gerekli olan gelişmiş yumurtalıklar ve kraliçe morfolojisini sağlar.

Arı sütü içinde bakır, kalsiyum, fosfor, demir, kükürt, potasyum, silikon gibi mineraller, B grubu vitaminleri, inositol, biyotin, nükleik asitler, folat, gama globülin barındırır. 

Arı sütü 17 farklı amino asit üretir, bunlara insan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahildir.

Arı sütü özellikle üreme organları üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. Bunun nedeni barındırdığı enzimler ve hormonlar üremeyi artırma etkisi olmasıdır.  Arı sütünde neredeyse doğadaki bütün vitamin, mineral,maddeler bulunur. Bu sebepten dolayı insan sağlığına müthiş faydaları vardır. İnsan sağlığının temeli olan bağışıklık sistemini artırır, vücudu tüm hastalıklarla beraber kanser hücrelerine karşı da korur. Ayrıca yaşlanmaya karşı da savaşan arı sütü, cilt sorunlarını giderir.

Çin sağlık sektöründe çok fazla kullanılan arı sütü, Çinliler tarafından hastalıkları önlemek, daha uzun ve sağlıklı yaşamak, daha geç yaşlanmak amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Arı Sütünün Faydaları

Kansere karşı savaşır

Arı sütünün içinde olan antioksidanlar kansere karşı koruyucu etki gösterir. Özellikle  meme kanserine sebep olan bisfenol A’yı engeller, bastırır. Düzenli tüketilen arı sütü bu tür kanserlere karşı koruyucudur.

Kan basıncını dengeler

Kan basıncını dengeleyerek kalp hastalıklarını ve damar sertleşmesini engeller. Yapılan araştırmalarda, arı sütünün barındırdığı proteinler vücuttaki kan basıncı düzeyini etkilediği sonucuna varmıştır.  İçinde bulunan potasyum ve protein sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.

Sinir sistemini çalıştırır.

Arı sütü sayesinde beyniniz daha sağlıklı çalışır. Beyindeki oksijen oranını artırır buda odaklanmayı artırır. Arı sütü depresyonu önler, ruh halini düzeltir. Yorgunluk ve halsizliği giderir.

Kolesterolü dengeler

Düzenli kullanılan arı sütü, kötü kolesterolü düşürür, kardiyovasküler hastalıkları önlemede yardımcı olur.

Kemik sağlığına faydalıdır

Özellikle spor yapanların kemik yapısını destekler, spor kaynaklı eklem ve kas ağrılarını önler.

Kısırlığı önler

Arı sütü erkek sperm sayısını ve sperm hareketliliğini artırır, buda çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimalinin yükseltir.

Cilt sağlığına faydalıdır

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir. Ayrıca ciltteki gözenekleri sıkılaştırır, cilde canlılık verir. 

Zayıflamaya yardımcı

Arı sütünün içinde bulunan lesitin, kolesterolü azaltır, karaciğer işlevini artırır ve sindirime faydası olur. Tüm bunların sonucunda kilo vermek daha kolay hale gelir.

Saç bakımı yapar

Saçları daha hacimli hale getirir. Kullanılan şampuana birkaç damla arı sütü dökülmesi yeterlidir.

Metabolizmayı güçlendirir

Arı sütü zengin vitamin, mineral ve amino asitler bulundurur. İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan bu değerler arı sütünde bol miktarda bulunur. Düzenli içilen arı sütü  sağlıklı bir yaşam sürmeye fayda sağlar.

Arı Sütü Üretimi

İşçi arıların yutak altı bezlerinde ürettikleri arı sütü, sadece kraliçe arı ve yavru arıları beslemek için kullanılır. Arı sütünü kraliçe arı ömür boyu, bebek arılar ise 3 gün boyunca arı sütüyle beslenir. Bebek arılar 3 gün sonra bal ve polen ile beslenirler.

Arı sütünü işçi arılardan sadece genç olanları üretir. Genç işçi arıların ürettiği bu süt ile beslenen kraliçe arı, diğer arılardan iki kat iri ve iki kat daha ağır olur.

Kraliçe arı bu özel beslenme sayesinde diğer arılara göre daha uzun yaşar. Normal arı 6 hafta yaşar iken kraliçe arı 6-7 yıl kadar yaşar.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

 • Arı sütünü sade olarak tüketilebilir
 • Pekmez, bal ile karıştırılabilir.
 • Süt ile beraber karıştırılıp içilebilir.
 • Şampuana birkaç damla dökülerek, saç bakımında kullanılabilir.
 • Normal süt ile karıştırılarak cilde uygulanabilir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilmeli?

Arı sütünü saf hali kullanılacaksa, bir ölçek arı sütü dil altına konulmalı, yutmadan 20-30 saniye beklenmelidir. Arı sütü dil altında olan kılcal damarlar vasıtasıyla hemen erir ve sindirilir.

Arı Sütünün Zararları

Arı alerjisi olanlar için, arı sütü ölümcül olabilir. Alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Bazı durumlarda şu belirtiler gözükebilir:

 • Aşırı kaşıntı
 • Hırıltı ve ya nefes alma güçlüğü
 • Kurdeşen
 • İshal, karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş dönmesi

Yukarıda belirtilen durumlardan biri veya birkaçı görülürse muhakkak doktora gidilmesi gereklidir. 

Ayrıca hamilelerin ve emziren annelerin  doktora danışmadan arı sütü kullanması tavsiye olunmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu