Sağlık

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Sakinleştirici Bitkiler Nelerdir?

Son yılların en sık görülen depresyon hastalığından kurtulmak için kullanılan antidepresanlara rakip olacak bitkiler nelerdir? Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir?  Antidepresan nedir? Tüm merak edilenleri bu yazıda bulacaksınız…

Depresyon

Son yıllarda dünya üzerinde büyük bir artış gösteren depresyon; yaşamaktan mutlu olmama, kendine güvenmeme, isteksizlik, negatif düşünme, yorgunluk gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Bu duygu durum bozukluğu kişiden kişiye farklılık gösterir. En çok görülen belirtisi uzun süren endişeli, mutsuz ruh durumudur.  Genellikle kendilerini değersiz ve suçlu hissederler. Bu duyguların yanında bazen kendini çaresiz hissetme durumuda ortaya çıkabilir. Depresyon hastalığında olan bireyler sağlıklı hallerinde zevk aldıkları hiçbir şeyi yapmak istemez. Bazen yemek gibi temel ihtiyaçlarını bile yapmak istemezler.

Tedavi edilmeyen depresyon uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sebep olabilir.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyonun belirtileri hastadan hastaya değişir.  Son derece karışık bir duygu bozukluğu olan depresyonu, biyolojik, sosyal durum ve psikolojik durumlar etkiler.

Depresyonun başlıca belirtileri şunlardır:

 • Duygularına hakim olamama
 • İştah kaybı veya iştahın fazla açılması
 • Kendini değersiz hissetme
 • Ümitsiz ve çaresiz hissetme
 • Fazla zayıflama
 • Fazla kilo alma
 • Uyku düzeninin bozulması
 • Kendini sevmeme, kendinden nefret etme
 • Dikkatini toplayamama
 • Sebepsiz vücut ağrıları
 • Enerji kaybı
 • Sürekli sinirli olma
 • Şiddetli öfke atakları
 • İstem dışı ağlama
 • Uzun süre çalışmayı isteme
 • Orgazm olamama
 • Erkeklerde ereksiyon sorunu

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.  Doktorun önereceği antidepresanlar ve psikoterapi uygulamaları sayesinde yüksek oranda tedavi gerçekleşir. Daha hafif depresyon durumunda konuşma terapileri yeterli gelebilir.

Depresyon tedavisi ne kadar sürer?

Bu hastalığın tedavisi mümkündür fakat tedavi süresi hastadan hastaya değişir. Başarılı bir tedavi için, hastaya en uygun olan tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Antidepresan nedir?

Antidepresan,  depresyon veya distimi gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilen psikiyatrik ilaçtır.  Ayrıca obsesif bozukluk, bipolar bozukluk, anksiyete bozuklukları gibi hastalıklarda da kullanılır. 

Şiddetli ve orta şiddetli depresyon hastalarında en çok kullanılan yöntem antidepresan kullanımıdır.  Antidepresan ilaçlar ortalama olarak 3-4 haftada etki göstermeye başlar. Bu ilaçların kullanımında en sık yapılan hata ilacı yeterli sürede kullanmadan tedaviyi yarıda bırakmaktır. Tedavinin başarılı olması için antidepresan ilaçlar doktorun önerdiği süreden önce bırakılmamalıdır.

Antidepresan etkisi yapan bitkiler

Ginseng

Ginseng, yavaş yetişen, etli köklere sahip olan otlugiller ailesine ait bir bitkidir.  Büyüklüğüne bağlı olarak taze ginseng, beyaz ginseng, ve kırmızı ginseng olarak gruplara ayrılır.  12 türe sahip olan bu bitki, Çin alternatif tıbbı nın vazgeçilmezidir.

Bu bitkinin bilinen en büyük özelliği strese karşı savaşmasıdır.   Kaygı ve depresyon durumunda oldukça faydalı olan bu bitki dozunda kullanılması gerekir. Önerilen dozu aşıldığı zaman yüksek tansiyon ve öfke bozukluğu gibi yan etkileri vardır.

1/4  çay kaşığı ginseng’i bir su bardağı suda 3 dakika kaynatın. 3 dakika sonra ocağı söndürün ve 5 dakika demlenmeye bırakın. 5 dakika sonra içebilirsiniz. Bu karışım sabah aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir.

Sarı kantaron

 Sarı kantaron, insan sağlığına yararları ilk olarak “ Hipokrat” tarafından bulunduğu biliniyor.  Bu bitki 14. yüzyıldan, günümüze kadar sinir hastalıkları için kullanılan alternatif bir yöntemdir. Yaraları iyileştirdiği bilinen sarı kantaron, aynı zamanda doğal antidepresandır. Aynı zamanda mide sağlığını da desteklediği bilinir. 

Antidepresan etkisi için sarı kantaron bitkisi çay olarak kullanılabilir.

Bir bardak suyu kaynatın ve içine 1 çay kaşığı sarı kantaron atın. 5 dakika dinlendirin ve tüketin. Bu çay günde üç defa tüketilebilir.

Kedi otu

Kediler bu otu tüketip kendilerinden geçerler. İsminin kedi otu olmasının nedeni budur. Sakinleştirici etkisi olan kedi otu, ağrı kesici olarak da kullanılır. Antidepresan etkisi farkedildiğinde ise uyku sorunu, depresyon gibi ruhsal sorunlarda kullanılmaya başlanmıştır. Pisi otu olarak da bilinen bu bitki kökü dahil olmak üzere tamamıyla kullanılabilir.  

Kedi otu depresyon için şu şekilde kullanılır.

Bir bardak suyu kaynatın ve ocağı kapatın. Kaynamış suyun içine bir yemek kaşığı kedi otu( pisi otu) atın ve 15 dakika dinlendirin. 15 dakika sonra afiyetle içebilirsiniz. Bu çay günde 3 defa içilebilir. 

Melek otu

Depresyon tedavisinde kullanılan diğer bir bitki melek otudur. Özellikle majör depresyonu tedavisinde melek otu etkilidir. Depresyonun belirtileri arasında olan uykusuzluk, iştah kaybı gibi sorunları da çözer.  Bu bitki cilde temas etmemelidir ve çocuklara önerilmez. 

Depresyon tedavisi için melek otu çayı kullanılır.

Bir bardak suyu kaynatın. Kaynar suyun içine 1 çay kaşığı melek otu atın ve 5 dakika dinlendirin. Bu çayı aç karnına günde 3 defa tüketin.

Gelincik çiçeği

Görüntüsüyle insanı büyüleyen bir çiçek olan gelincik, depresyon tedavisinde de etkilidir. Gelincik çayı yaparak orta dereceli depresyona çare bulabilirsiniz.

Bir bardak suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun içine bir yemek kaşığı gelincik atın ve 10 dakika dinlendirin. Bu çayı günde 3 defa tüketin. Bu çay hamilelere, emziren annelere ve çocuklara önerilmez.

Muskat

Doğal sakinleştirici olan muskat, uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin yardımına yetişir.

Sakinleştirici özelliği olan hint cevizi, baş ağrısını gidermek de etkilidir. Minik ceviz halinde olan muskatın dozu çok önemlidir. Günde 5-6 gramdan fazla kullanılmamalıdır. Kullanılan muskat bir çay kaşığını geçmemelidir. Bir fincan kaynar suya, yarım çay kaşığı muskat atın ve 5 dakika dinlendirin. Beş dakika sonra bu karışımı süzün ve tüketin. Günde bir fincan içilebilir.

Lavanta

Lavanta denildiğinde akla ilk gelen mis gibi kokusu olsada bu bitki sağlığa oldukça faydalıdır. Lavantanın  uykusuzluk ve strese karşı etkisi vardır. Ayrıca ağrı kesici özelliği ile bilinir.

Bir bardak kaynar suya, bir tatlı kaşığı lavanta atılır ve 10 dakika demlenir. 10 dakika sonra süzülerek bu çay tüketilir. Günde 3 defa içilebilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, serotonin hormonu salgılamada yardımcı olur.  Buda depresyonda olan kişinin ruh halinin düzelmesini sağlar.

Bir bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı zerdeçal atın ve 10 dakika dinlendirin. 10 dakika sonra bu çayı içebilirsiniz. Tercihe göre bal ile tatlandırılabilir. Zerdeçal aynı zamanda unutkanlığı önler.

UYARI!

Bu yazı bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir sağlık sorununda önce doktora başvurunuz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu