Sağlık

Noravirüs Nedir,  Belirtileri Nelerdir, Ne Kadar Sürer? Noravirüs Tehlikeli mi, Bulaşır mı?

Norovirüs, tüm dünyada çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır.  Hastalık yıl içinde her an görülebilir.  Çocuk ve yetişkinlerde görülen noravirüs nedir? Noravirüs belirtileri nelerdir, ne kadar sürer? Noravirüs nasıl geçer, tehlikeli midir, bulaşır mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Noravirüs Nedir?

Noravirüs, şiddetli ishal ve kusmaya sebep olan virüs grubuna verilen isimdir. Noravirüs kolaylıla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle en yaygın görülen hastalıklardan biridir.

Bu hastalık halk arasında “mide iltihabı” olarak bilinir, ancak bu bilgi doğru değildir.

Bu hastalık kadın, erkek, genç yaşlı, çocuk her yaş grubunda görülebilir. İshal salgınlarının büyük bir bölümü noravirüs kaynaklı olduğu tespit edilmiştir.

Noravirüs Nasıl Bulaşır?

Virüs kaynaklı olan noravirüs bulaşıcı bir hastalıktır.  Hastalık, ağız, dışkı ve kusmuk yoluyla başkasına geçer. Hastalık, okul, kreş, yuva, restoranlar, hastaneler, tatil kampları, askeri birlikler, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlarda salgına dönüşebilir.

Hastalığa neden olan noravirüs ısı ve klora karşı dirençlidir. Bunun sonucu bulaş riski daha da artar. Virüs vücuttan ortalama 1 ila 3 hafta arası, dışkı yoluyla atılır.

Noravirüsün başlıca bulaşma nedenleri şunlardır:

 • Kişiden kişiye temas,
 • İçme suyu,
 • Havuz suyu,
 • Buz küpleri,
 • Göl suları,
 • Midye, istiridye gibi kabuklu deniz mahsülleri,
 • Dondurma,
 • Soğuk yiyecek ve içecekler,
 • Taze meyveler,
 • Taze sebzeler,
 • Hazır sandviçler.

Noravirüs Belirtileri Nelerdir?

Noravirüs hastalığının kuluçka süresi ortalama olarak 18-72 saat arasıdır.  Hastalığın ilk belirtileri arasında ani başlayan karın ağrısı ve mide bulantısı vardır. Hastaların çoğunda hafif ateş görülür. Kas ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısı gibi belirtileri vardır. Noro Virüse yakalanan kişilerde halsizlik, keyifsizlik, yorgunluk görülebilir.  Bu hastalığa yakalanan kişide günde 4 ila 8 defa dışkılama görülür. Dışkılama kansız ve mukussuz olur.

Hastalık, küçük çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, yaşlılarda daha şiddetli geçebilir 

Noravirüs Ne Kadar Sürer, Ne Zaman Geçer?

Hastalığın kuluçka süresi bir ila üç gün arasında sürer. Şiddetli ishal ile kendini gösteren hastalığın klinik belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Noravirüs klinik belirtileri bir ila 3 gün arası sürebilir. 

Noravirüs Nasıl Geçer?

Noravirüs, çoğunlukla kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Şiddetli kusma ve ishal durumlarında damar yoluyla sıvı verilebilir. Çoğunlukla hastaneyi yatmayı gerektiren ciddi durumlar gerekmez.

Noravirüs Tehlikeli mi?

Noravirüs, bulaşıcılığı yüksek olan, salgın riski taşıyan virüs kaynaklı bir hastalıktır. Ancak bu hastalık çoğunlukla kendiliğinden tedavi olur, hastaneye yatma durumu gerektirmez.  

Noravirüs semptomlar başlamadan iki gün önce ve semptomlar bittikten iki hafta sonra dışkıda barınabilir.

Nora Virüsü Nasıl Temizlenir?

Noravirüs çoğunlukla okul, kreş, yaşlı bakım evi, yolcu gemisi, halka açık havuzlar gibi kalabalık insan gruplarının paylaştığı alanlarda hızlı şekilde bulaşır. Hastalık yılın her zamanı görülebilir. Ancak kış ve ilkbahar ayları bu hastalığın daha sık görüldüğü zaman dilimleridir.

Nora virüsten korunmanın ve kurtulmanın bazı yolları şunlardır:

 • Elleri sık sık sabun ve suyla yıkamak
 • Havuz gibi ortak kullanım alanlarından kaçınmak
 • Deniz ürünlerinin olduğu bölgenin suyu virüslü olabilir bu nedenle deniz ürünlerini dikkatli ve iyi pişirmek gerekir
 • Meyve ve sebzeleri iyice dezenfekte etmek

Noravirüs Testi

Noravirüs tanısı, doktorun semptomlarla ilgili bilgi edinmesiyle konulabilir. Ayrıca dışkıdan alınan örnek test edilerek hastalığın teşhisi yapılabilir.

Noravirüs Öldürür mü?

Noravirüs,  tüm dünyada en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Virüsten enfeksiyon kapmış insanlar dışkılarında ve kusmuklarında bulunur. Ayrıca bu virüsün bulaştığı gıdalar, içecekler, yiyeceklerin tüketilmesi ile hastalık başkasına geçer. Noravirüs bulaşmış eşyalara dokunmak ve elleri yıkamadan ağzına sürmek hastalığın geçmesinin başka nedenidir.

Bu kadar kolay geçen bu hastalığın tedavisi oldukça kolaydır. Noravirüs normal şartlar altında öldürücü değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu