Sağlık

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN GIDALAR

Çiçeği burnunda anne nihayet 9 aylık bekleyiş sonunda bebeğini kucağına alır. Şimdi ise ilk işi yavrusunu beslemek. Peki doğum sonrası hemen sütü gelir mi? Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Bazı annelerde bir iki saat sonra, bazı annelerde ise bir kaç gün sonra gelir süt. Doğum şekli, annenin yorgunluk durumu, doğumun erken olması veya vaktinde olması gibi durumlar belirleyici olur. Doğum öncesi beslenme, annenin yaşam tarzı da sütün oluşması ve besin değerini etkiler. 

Anne sütünü artırmak için nasıl beslenmeli?

Annelere yaradan tarafından verilen en büyük içgüdü çocuğunu beslemek olmalı.Yeni doğum yapmış anne ilk iş olarak bebeğini beslemek ister .Annenin sütünün gelmemesi ona stres yaptırabilir.Öncelikle anne kendini sakin tutmalı .Sabırlı bir şekilde  sık sık bebeğini emziren annenin sütü zaman içinde gelecektir.

Bebeği sık sık emzirmenin yanı sıra beslenmesine de dikkat ederek  anne sütü artabilir.

-Proteinden zengin gıdalar tüketmek süt artışını artırabilir.Örneğin kırmızı ve beyaz et,süt, yumurta, yoğurt. Baklagillerde  protein açısından zengin gıdalar dır fakat bebekte gaz sorunu oluşabilir.

-Taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı kompostolar,ev yapımı şerbetler ,çorbalar ve ayran gibi sıvılar bol bol tüketilmeli.

-Yeşil  yapraklı sebzeler tüketilmeli.Örneğin ıspanak,ısırgan 

-Kuru incir,kayısı,hurma gibi kuru meyveler bol miktarda lif,potasyum ve kalsiyum açısından zengin olup süt artırmada da çok etkilidir

– Süt artırmaya etkili en iyi bitkilerden biride rezene. Rezenenin en güzel yanlarından biride sütten bebeğe geçerek gaz sancılarını rahatlatmasıdır.

-Ilık banyo yapmak hem sizi rahatlatır hemde sütünüzü artırır

-Fırsat buldukça bol bol dinlenmek

-Belkide en önemlisi bol bol su tüketmek 

-Bebeği sık sık emzirmek

Yinede sütünüz gelmiyorsa panik yapmadan muhakkak doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu