SağlıkUncategorized

Propolis

Arıların bitki tomurcuklarından, yaprak ve gövdelerinden ürettiği propolis, çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal içeren doğal bir üründür. Arı balı kadar kıymetli olan propolisin yararları nelerdir? Yazımızda bu sorunun cevabını bulacaksınız.

PROPOLİS NEDİR?

Yunanca’da kentin korunması anlamına gelen propolis, arıların bitki tomurcuklarından ürettiği, reçinemsi maddedir.  Çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal olan propolis, kovandaki mikropları öldürmek ve kovanın temizliğini sağlamak içinde kullanılır.

Arı poleni ile karıştırılan propolis, aslında polenden farklı değerlere mevcuttur.

Propolis B1, B2, C ve E vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır gibi mineraller de mevcuttur.

İnsanlık tarihinde, eski medeniyetlerde propolis tıp alanında kullanılmıştır. Yunanlılar apseye karşı, Asurlular, enfeksiyonu yok etmede ve iyileşme sürecini hızlandırma da propolisten yararlanmıştır.

PROPOLİSİN FAYDALARI

Soğuk Algınlığına Karşı Koruyucudur

Kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini  güçlendirir, vücudu hastalıklara karşı korur. Özellikle çocuk ve yaşlılara tavsiye edilir.

Kansere Karşı Koruyucu

Propolis, antitümoral ve antikanserojen özelliği sayesinde polifenolik yapılar içerir. Polifenolik yapılar, kanser oluşmasına sebep olan hücre mutasyonunu önler.

Kadınlarda Doğurganlığı Artırır

 Araştırmalar, bebek sahibi olmak isteyen kadınların  beslenmelerine propolis eklediğinde hamile kalmalarının daha kolay olduğunu ortaya koymuştur.

Enfeksiyonları Yok Eder

İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, bronşit gibi hastalıklarda iyileşme sürecini olumlu etkiler.

Ayrıca propolisin, ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde baş ağrısında, eklem ağrılarında ve romatizmal ağrılarında iyileştirici etkiye sahiptir.

UYARI!

Bal veya arılara alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere karşı da alerjiniz olabilir, doktorunuza danışmadan bu ürünleri kullanmayınız.

Ayrıca 1 yaşından küçük çocuklara bal ve bal içeren ürünler tavsiye edilmez.

Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır, tedavi amaçlı değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu