Sağlık

Kekreyemiş nedir? Kekreyemiş faydaları nelerdir?

Son zamanlarda ismini sıklıkla duymaya başladığımız kekreyemiş nedir? Kekreyemiş ne işe yarar, faydaları nelerdir? Kekreyemiş zayıflatır mı? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

İskandinavya meyvesi olan kekreyemiş, son günlerin popüler meyvesi olmaya devam ediyor. İskandinav ülkelerinde oldukça fazla kullanılan bu meyve zayıflamak isteyenlerin de tercih listesinin başında yeri almaya başladı. Peki kekremiş nedir? Önce bu soruyu cevaplayalım…

Kekremiş nedir?

Kekremiş, ülkemizde oldukça popüler olan yabanmersini ile aynı familyaya üye bir meyvedir. Ancak yabanmersininden daha küçük, daha sulu ve daha lezzetli. Yabanmersiniyle ortak noktalarından biri ise kekremiş de oldukça zengin içeriğe sahip. İsveç kirazı olarak da bilinir.İçeriğinde doğal şeker, organik asitler, pektin, selüloz, %2,3 organik asit,% 8 oranında şeker, pektin, selüloz  A ve C vitaminleri barındırır. İçinde bulunan tanen sayesinde hafif buruk bir lezzeti vardır. Türkiye’de ise Kaçgar ve Rize gibi bölgelerde yabani olarak yetişir.

İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde İskandinav ülkelerinde mucize meyve, süper meyve  olarak anılıyor. Çalılıklarda yetişen bir meyvedir.

Kekreyemiş Nedir?

Vitamin değerleri sayesinde yabanmersini ve acai gibi meyveleri geçmekte ve insan sağlığına daha fazla yarar sağlamakta.

Süper meyve olarak bilinen bu meyvenin bilimsel ismi ise vaccinium vitis ideadır. Bu meyvenin diğer bir özelliği ise içeriğinde hiç yağ barındırmamasıdır. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinde oldukça tercih edilir. Meyve olarak çiğ tüketildiği gibi tatlı, reçel, marmelat, meyve suyu olarak da kullanılır. Ayrıca sirke yapımında da tercih edilir. Daha çok kullanım şekli ise çay ve meyvesinden elde edilen tozudur. Kekremiş çayı taze meyvelerden yapıldığı gibi kurusundan da yapılır.

Süper meyve olarak bilinen bu meyve sağlığa oldukça faydalıdır. Kekreyemişin meyve ve yapraklarında arbutin, flavonoidler,tanenler, ve vitaminler bulunur. Bu özellikleri sayesinde antiseptik etkiye sahiptir.

Cilt lekelerine karşı etkilidir

Arbutin, Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Böylelikle cilt lekeleri yok olur, sağlıklı bir cilt elde edilir. Kekremişin içinde bulunan arbutin sayesinde cilt bakımını yapar, hücre yeniler ve ciltte meydana gelen lekeleri yok etmede yardımcı olur.

Kansere karşı korur

Flavonoid, hücre duvarını oksijenden korur, zarar görmesini önler. Ayrıca serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder, kansere karşı koruyucu görev üstlenir. Kekremiş meyvesinin içinde oldukça fazla olan flavonoid, antioksidan maddeler içerir. Kekremiş meyvesi bu sayede antioksidandır ve kanser riskini azaltmada etkilidir.

Virüs ve bakterileri yok eder

Barındırdığı antioksidan maddeler sayesinde virüs ve bakterileri yok eder. Ayrıca, kan basıncını düşürür, kan miktarını artırır ve kanı inceltir.

Karaciğer yağlanmasını önler

İçeriğinde yağ barındırmayan, antioksidan zengini olan  kekremiş, karaciğer sağlığını korur, karaciğer yağlamasını önler.

Gastriti önler

Kekremiş çayı, mide asidini dengeler, gastrit gibi mde sorunlarını engeller.

Taş ve kum düşürmeye yardımcı olur

Güçlü bir idrar söktürücüdür. Vücuttan fazla suyu atar şişlik ve ödem oluşumunu önler. Ayrıca  mesanede meydana gelen taş ve kumu düşürmeye yardımcı olur.

Üst solunum yolu hastalıkları

Antioksidan maddeler içeren, bakteri ve mikrop öldürücü etkiye sahip olan kekremiş, üst solunum yolu hastalıklarını tedavi etmekte etkilidir. Üst solunum yolu hastalıkları için yapraklarından çay yapılır ve süzülerek tüketilir.

Şeker hastalığı

Kekremiş, kandaki şeker dengesini korur, insülin direncini dengeler. Bu özellikler sayesinde şeker hastalığı riskini azaltır.

Yaşlanmayı önler

Hücre yenileyen, cilt deformasyonunu önleyen kekreyemiş, yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan cilt sorunlarını önler, cildin yapısını ve elastikiyetini  korur. Böylelikle yaşlanmayı geciktirir, ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır.Özellikle kekremiş kullanılarak yapılan maskeler yaşlanmayı önlemede ve kırışıklıkları gidermede etkilidir. 

Enerji verir

C vitamini deposu olan bu meyve ve yaprakları, kronik yorgunluğu önler, enerji verir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.

Radyasyona karşı koruyucu

Günümüzün vazgeçilmezleri olan telefon, televizyon,  bilgisayar, elektronik cihazlar gibi birçok alet sayesinde her gün radyasyona maruz kalıyoruz.  Yapılan araştırmalar İsveç kirazının radyasyona karşı insan sağlığını koruduğuna dair bilgiyi desteklemiştir. İsveç kirazı, kurşun, kobalt, sezyum gibi ağır metalleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Kekreyemiş zayıflatır mı?

İsveç kirazı, İçeriğinde sıfır yağ barındırır.  Bu özelliği sayesinde zayıflamak isteyen kişilerin tercihleri arasında üst sıralarda yerini alır.  Kekreyemiş, vücutta olan yağı çok hızlı bir şekilde enerjiye çevrilmesini sağlar. Böylelikle vücudun kilo kaybetmesini hızlandırır, özellikle bölgesel kilo vermeyi sağlar.

Sinir sistemini korur

Özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde hızla artan obezite sorunu metabolik hastalıkları da tetikler. Diyet listesine eklenen İsveç kirazı sayesinde hızlı kilo kaybı sağlanır. Glisemi üzerinde olumlu etkiler sağlar, karaciğer yağlanmasını önler, kan trigliserid seviyesini düşürür,kardiyovasküler, gastrointestinal ve sinir sistemi sağlığını korumada yardımcı olur. 

Tek başına hiçbir besinin mucizevi etki yapmayacağını unutmamak gerekir. Kilo vermek isteyen kişiler mutlaka  sağlıklı ve dengeli beslenmeli, bol bol hareket etmeli, spor ve egzersizi ihmal etmemelidir.

Kekreyemiş çayı nasıl yapılır?

Bir avuç kekreyemiş meyvesi bir bardak kaynar suyun içine atılır. Beş dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülerek içilir. Kekreyemiş meyvesi bütün olarak kullanıldığı gibi püre olarak da çay yapımında kullanılır. Tercihe göre bal ile tatlandırılır.

Kekreyemişin zararları var mıdır?

Mucizevi meyve olarak bilinen bu meyve, çok güçlü antioksidandır. Kronik hastalığı olanların, kronik ilaç kullananların doktora danışmadan tüketmesi önerilmez. Gereğinden fazla tüketmek toksik etkiye neden olabilir. Tozunun kullanmak isteyenler günde bir tatlı kaşığından fazla tüketmemelidir. Hamileler kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Uyarı!

Bu yazı bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir hastalık durumunda önce doktora başvurulmalıdır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu