Sağlık

Okaliptus Nedir? Neye İyi Gelir? Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

680’den fazla çeşidi olan okaliptus, insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Aborjin kültüründe binlerce yıl boyunca büyük rol oynayan bu bitki, yerli kabilelerin temel besin kaynağı sayılabilir. Peki, okaliptus nedir? Okaliptusun faydaları nelerdir? Okaliptus nasıl kullanılır? Okaliptus yağı neye iyi gelir? Okaliptus nerede yetişir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Yenilebilir kökleri sayesinde, Aborjinlerin önemli bir besin kaynağıdır.  Bazı yerli kabileler ise, bu bitkinin tohumlarını da besin kaynağı olarak tüketirdi. 680’den fazla türü olan bu bitkinin büyük türleri köklerinde oldukça güzel su barındırır ve su ihtiyacını karşılar. 

peki, yaprağı, kökü, tohumu hatta yağı oldukça faydalı olan okaliptus nedir? Buyurun bu sorunun cevabına.

Okaliptus Nedir?

Okaliptus, mersingiller ailesinden olan 680’den fazla türü bulunan bir ağaç türüdür. Bazı türleri ise çalı cinsinden olabilir. 

Sıtma ağacı olarak da bilinen okaliptus, dünyanın en çok uzayan ağaçları arasında yer alır. 100 metreden uzun boyları olan türler vardır. Uzun ve iri gövdeye sahip okaliptus türleri, 200 ila 1000 litreye yakın su barındırabilir.  Sıtma ağacı bu özelliği nedeniyle bataklık olan bölgelere dikilirler. Ağaç, bataklık bölgesindeki suyu içine çeker ve bölgeyi bataklık olmaktan kurtarır. Sıtma ağacı yapraklarını dökmez, Mayıs ve Temmuz ayında ise çiçek açar. Ağacın çiçekleri,  sarkık salkımlar olarak, sarımsı ve püsküllü beyaz renktedir. Bu ağacın, 8 mm uzunluğunda, 7 mm genişliğinde ve uçları sivri meyvesi vardır. Meyvelerin tohumları, köşeli ve yumurtamsıdır. Bu ağacın kendine has kokusu vardır. 

Okaliptus  Ağacı Nerede Yetişir?

Okaliptus, Avustralya  ağaç yapısının yüzde seksene yakınını oluşturur. Bazı türleri Endonezya, Yeni Gine’de yetişir.

Türkiye’de Nerede Yetişir? 

Ülkemizde ise, Akdeniz bölgesi ve Türkiye’nin Güney bölgesinde yetişir.  Ülkemizde büyüyen çeşidi Eucalyptus camaldulensis dehnh, Eucalyptus grandis hill ex maiden ve mavi okaliptus olarak bilinen Eucalyptus Globulus Labill’dir. Ülkemizde ilk okaliptüs ağacı, 1885 yılında Adana-Mersin demiryolu açılışında dikilmiştir. En çok okaliptüs yetişen iller Hatay, Antalya, İzmir ve İstanbul’dur.

Okaliptus  Ağacı Ne İşe Yarar

Sıtma ağacı olarak da bilinen bu ağaç, bol bol su çeker, bu nedenle bataklıkları kurutmak için kullanılır. Avustralya yerlileri bu ağacın köklerini, tohumlarını besin kaynağı olarak kullanır. Yerliler kurak dönemlerde bu ağaçlarda bulunan suları kullanarak su ihtiyacını giderirler. Okaliptüs ağacının kabuğu ve yaprağı ise şifa amaçlı kullanılır. Reçineside kullanılan bu ağaç, aynı zamanda kereste ve odun amaçlı da kullanılır. Bu ağacın kabuğu yaprak yapımında kullanılır.

Okaliptusun Faydaları Nelerdir?

Aborjinler, okaliptüs yapraklarından merhemler yaparak yaraların üzerine sararlardı. Daha derin yaraların üzerine ise yaprakları sararlardı. Taze, sert olmayan yaprakları kaynar suda bekleterek buharından yararlanırlardı. Bu buhar, sinüsleri ve boğazı temizlemek amacıyla teneffüs edilirdi. Yapraklar, özellikle üst solunum yolu hastalıkları tedavisinde yardımcıdır. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, boğaz iltihabı, ishal, balgam söktürücü olarak kullanılır. 

 Çin geleneksel tıbbın’da sıkça kullanılan okaliptus ağacının faydaları şunlardır:

 • Sıtma ağacı, öksürük kesici ve balgam sökücü olarak kullanılır.
 • Taze okaliptus yaprağı buharı boğaz ağrısını geçirir
 • Okaliptus yağı, cilt sağlığını korur, mantar tedavisini destekler.
 • Okaliptus, ağrı kesici özelliğe sahiptir. Kas ağrısı, eklem ağrısı, baş ağrısı gibi ağrıları giderir.
 • Okaliptusun sakinleştirici özelliği vardır. Günün yorgunluğunu atar, stres ve sıkıntıyı yok eder.
 • Okaliptus çayı, antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde candina ve Coli bakterisi gibi bakterileri yok eder.
 • Sıtma ağacı, antimikrobiyal özelliği sahiptir. Bu bitkiden yapılan gargara diş sağlığını, ağız sağlığını korur.
 • Antienflamatuar olan bu bitki, artrit ve kronik kas ağrılarını giderir
 • Kan şekerini dengeler, ani açlık krizlerini engeller.
 • Çok iyi bir nemlendiricidir.
 • Sivrisinek, kene, böcek gibi haşereleri uzak tutar.
 •  2 litre kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı meşe ağacı kabuğu, bir tatlı kaşığı ceviz yaprağı, bir tatlı kaşığı okaliptüs yaprağını atın. 10 dakika demlenmeye bırakın ardından süzün. Bu suyu banyo suyuna ekleyin.  Bu kür terleme sorunu için etkilidir.

Okaliptus Ağacı ve Yaprağı Nerede Bulunur?

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen okaliptüs yaprakları aktarlarda kolaylıkla bulmak mümkündür. Ağacın fidanını ise  ağacın yetiştiği Mersin, İstanbul, İzmir gibi illerde çok rahat bulabilirsiniz. Yine, internet üzerinden de bu ağacın fidanını bulmak mümkündür.

Okaliptus Yağı Nasıl Elde Edilir?

Okaliptus yağı, ağacın yapraklarından elde edilir. Aborjinler, taze yaprakları ezerek okaliptüs yağı çıkarırlardı, günümüzde ise kurutulmuş okaliptüs yaprakları su buharı yoluyla damıtılarak uçucu yağ elde edilir.

Bu ağacın yapraklarında tanen, mum, reçine ve acı madde bulunur. Okaliptus yağı için, Eucalyptus Globulus Labill türü ağacın yaprakları kullanılır. 

Okaliptus yağı, okaliptüs ağacının kendine has kokusunu taşır, bulanık ve sarı renklidir. Yağ, koyu kıvamlı ya da akıcı olabilir.

Okaliptus Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yapraklarından elde edilen yağ merhemlerde, parfümlerde, burun spreylerinde, ilaçlarda, temizlik ürünlerinde sıkça kullanılır. Bu yağ oldukça şifalıdır. Bu nedenle tamamlayıcı tıp olarak bu yağdan faydalanılır.

Özellikle boğaz ağrısı, mevsimsel alerji, öksürük, baş ağrısı, kas ağrısı gibi şikayetlerin giderilmesinde etkilidir.  Okaliptus yağının faydaları şunlardır:

Solunum yolu hastalıkları

Okaliptus yağı, KOAH gibi kronik akciğer hastalığının tedavisinde kullanılır.  Ayrıca, astım, bronşit, sinüzit, öksürük, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.  Ayrıca, burun tıkanıklığını önler, rahat nefes almayı sağlar.

Geçmeyen öksürük

Kronik öksürüğü geçirmede etkilidir. Ayrıca, balgam söktürücü özelliği sayesinde vücudu rahatlatır. Vücuttan mikroorganizma ve toksinleri uzaklaştırır, hastalıkları tedavi eder.

Bahar alerjisi

Bu yağın içinde, ökaliptol ve sitrenollar gibi bileşenler vardır. Bu bileşenler sayesinde bağışıklığı güçlendirir, mevsimsel alerjilerin önüne geçer.

Ağrı ve iltihabı önler

Okaliptus yağının içinde olan ökaliptol ve sitrenol gibi bileşenler  bu yağa ağrı kesici ve iltihap kurutucu olma özelliği vermiştir. Deri üzerinden masaj yardımıyla bu yağ uygulanması takdirde kas ağrı gider, iltihap yok olur.

Baş ağrısı

Etkili bir ağrı kesici olan bu yağ, sinüzit ve stres kaynaklı baş ağrılarını geçirir.  Gergin olan yüz kaslarını rahatlatır, günün yorgunluğunu atmaya yardımcı olur.

Kas ağrıları

Ağrı kesici özelliği sayesinde kas ağrılarını, sporcu ağrılarını dindirme de etkilidir. Ayak, bilek burkulmalarında kullanılabilir. Ayrıca, fıtık kaynaklı ağrıları dindirmede yardımcı olur.

Kas gevşeticidir

Okaliptus yağının sakinleştirici özelliği vardır. Aynı zamanda canlandırıcı, yatıştırıcı ve arındırıcı olan bu yağ, vücuda enerji verir, zihinsel olarak canlılık sağlar. Kas gevşetici özelliği sayesinde günün yorgunluğunu atmada yardımcı olur.

Yaraları iyileştirir

Okaliptus yağı, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Antimikrobiyal ve antiseptik olan bu yağ, yara, yanık, kesik, böcek ısırığı, sivilce gibi sorunların giderilmesinde etkilidir. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal olan bu yağ, cilt üzerinde oluşan ülser ve apselerin tedavisinde kullanılır.

Diş ağrısı

Antibakteriyel olan bu yağ, diş ağrısını gidermede de etkilidir.

Nasıl kullanılır?

Okaliptus yağı tek başına kullanılabilen bir yağ değildir.  Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, kekik yağı, çam yağı lavanta yağı  gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılır. Okaliptus yağının kullanım şekli şunlardır:

 • 10 – 20 damla okaliptüs yağı yarı oranında zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım göğüs, ense, sırt bölgelerine masaj yapılır.. Böylelikle vücut rahatlar, ağrılar giderilir.
 • 10 damla okaliptüs yağı bir fincan  sıcak suyun içine damlatılır. Bu suyun buharı teneffüs edilir. Böylelikle üst solunum yolu hastalıklarına fayda verir. Bu işlemi 5-7 dakika yapmak yeterlidir, ayrıca gözler kapalı tutulmalıdır.
 • Okaliptus yağı ve at kestanesi yağı karıştırılarak vücuda masaj yapılır. Özellikle kas, fıtık ağrılarını gidermede bu ikili oldukça etkilidir.
 • Ufak bir pamuğa 3-4 damla okaliptüs yağı eklenir ve ağrıyan diş üzerine yerleştirilir. 
 • Biberiye, zeytinyağ, kafur, zencefil gibi diğer yağlarla karıştırılarak evde doğal yakı yapılabilir.
 • Kene, böcek, sinek ısırığından korunmak için kullanılabilir.

Evde Okaliptus Yağı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 su bardağı zeytin yağ
 • 8-10 adet  taze okaliptüs yaprağı
 • 3 adet limon kabuğu

Evde Okaliptus Yağı Yapımı

 • Öncelikle limonların kabuklarını soyalım ve cam kavanoza yerleştirelim.
 • Ardından okaliptüs yapraklarını kavanoza yerleştirelim.
 • En son olarak bir bardak zeytinyağını ekleyelim ve kavanozun ağzını kapatalım.
 • Kavanozu 2 hafta gölge bir yerde saklayalım.
 • 2 hafta sonra ev yapımı okaliptüs yağı hazır.

Okaliptus Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs çayı,  yağından değil ağacın yapraklarından yapılır. Yüzlerce çeşidi olan bu ağacın çay yapmak için mavi okaliptüs veya Avustralya ateş ağacı denilen türünün yaprakları kullanılır. Okaliptüs çayı, soluk yeşil renge ve güçlü bir kokuya sahiptir. Bu çayın başka bir özelliğide tamamen kafeinsiz olmasıdır. İçinde kafein barındırmasada  bu çay, zihin açıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir.  Okaliptüs çayı tek başına içilebilir, tatlandırmak için bal, pekmez gibi ürünler katılabilir. Papatya, nane gibi bitkilerle karışık çay yapılabilir.

Okaliptus çayı nasıl yapılır?

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş, ezilmiş okaliptüs yaprağı
 • 1 bardak su

Okaliptus çayının yapımı:

Bir bardak suyu ocağa alın ve kaynamaya bırakın. Su kaynadığı zaman ocağın altını kapatın, suyun 2-3 dakika soğumasını bekleyin. Okaliptüs yaprakları 90-95 santigrat derecede demlenmelidir. Su birkaç dakika soğuduktan sonra yaprakları ekleyin ve 10 dakika dinlendirin. Çay demlenirken buharını içinize çekebilirsiniz.

Okaliptus çayının faydaları şunlardır:

 • Öksürük kesici, balgam söktürücüdür.
 • Astım, bronşit, koah gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Bağışıklık sistemini korur.
 • Parazit düşürücü etkisi vardır.
 • Diş plağını temizler, kötü nefesi önler.
 • Gargara olarak kullanılabilir.
 • Bu çayın buharı burun tıkanıklığını giderir.
 • Karaciğer ve safra kesesi sorunlarını çözer.
 • Baş bitlerini yok etmede etkilidir.
 • Kan şekerini dengeler

Okaliptus Çayı Zayıflatır mı?

Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında etkili olan bu çay, kan şekerini dengeler. Bunun sonucu ani açlık krizi ve tatlı krizlerini önler. Ancak,  Okaliptüsçayı tek başına zayıflamaya etkili değildir.

Okaliptusun Zararları 

 • Bir çok derde deva olan bu bitkiyi kronik hastalığı olanlar doktora danışmadan kullanmamalı.
 • Düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalı.
 • Alerjik bünyeye sahip olan kişiler doktora danışarak kullanmalı.
 • Böbrek, karaciğer hastalığı olanlar kullanmamalı.
 • Tansiyon hastaları doktora danışmadan kullanmamalı.
 • Okaliptüs yağı, çocuklara önerilmez.
 • Okaliptüs çayı ve yağı hamile ve emziren kadınlara önerilmez.
 • Gözle temas etmesi zararlıdır.
 • Okaliptüs yağı sürdükten sonra güneşe çıkılmaz, cilde leke yapabilir.

Uyarı! 

Bu yazı tedavi amaçlı değildir. Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir hastalık durumunda mutlaka doktora gidiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu