Sağlık

Camu camu nedir? Camu camu faydaları nelerdir?

Amazonlardan gelen C vitamini zengini, antioksidan deposu camu camu nedir? Camu camunun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Camu camu nedir?

Camu camu nedir, Brezilya ve Peru arasında kalan Amazon Ormanları ve diğer ormanlarda yetişen Mersingiller ( Myrtaceae) familyasına üye çalımsı, bodur bir ağacın kirazı andıran meyvesidir. Diğer bir adı ise nehir ağacıdır.

Bu meyve C vitamini bakımından zengindir.Brezilya’da C vitamini şampiyonu olarak bilinir.

C vitamini zengini olmasının yanı sıra beta-karoten ve fitokimyasallar barındırır. Bu sayede de güçlü bir antioksidan kaynağı olur ve vücudumuzu hastalıklardan korur, bağışıklık sistemini güçlü kılar.

Camu camu C vitamini tabletlerinden daha çok etkiye sahiptir.  Bu meyveden 1 tatlı kaşığı alınması günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Limondan ve portakaldan daha fazla C vitamini içerir.

Camu camu nedir, barındırdığı içerik sayesinde tüm dünyada tercih edilen bir meyvedir. Özellikle kireçlenme, göz sağlığı ve cilt sağlığını korumak isteyenler bu meyveyi tercih etmektedir.

Camu camunun faydaları nelerdir?

Göz sağlığını korur

C vitamini zengini bu meyve göz sağlığını da korur. İçeriğinde olan beta-karoten sayesinde yaşın ilerlemesiyle meydana gelen  katarakt ve glokom gibi göz hastalıklarının riskini azaltır.

Kalp sağlığını korur

İçeriği sayesinde vücudun direncini artırır, hastalıklara karşı vücudu korur. Ayrıca içerdiği antioksidanlar kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir, kan damarlarını korur ve güçlendirir. Böylelikle kalp krizi riskini azaltır.

Şeker hastalığı kaynaklı şikayetleri giderir

Bu meyve şeker hastalarının dostudur. Güçlü içeriği sayesinde şeker hastalığı semptomlarını azaltır. Diyabet nedeniyle meydana gelen ayaklardaki, gözlerdeki, sinir sistemi ve böbrek fonksiyonlarında  oluşabilen şikayetleri giderir, sağlığı destekler.

Enerji verir

İçerdiği C vitamini sayesinde yorgunluk, halsizlik gibi şikayetleri giderir, enerji verir. Böylelikle yaşam kalitesini yükseltir.

Ruhsal sorunlara iyi gelir

Günümüzün önemli sorunlarının başında gelen depresyon ve strese karşı etkilidir. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki C vitamini sayesinde depresyon ve stres gibi ruhsal sıkıntıları giderir.

Diş ve ağız sağlığını korur

Camu camu, içeriğinde olan antioksidan maddeler sayesinde bakterilere ve mikroplara karşı savaşmayı sağlar. Böylelikle ağızda oluşan bakterileri yok eder, ağız ve diş sağlığını korur.

Yaşlanmayı önler

C vitamini kolajen üretimi için gerekli olan bir vitamindir. Ayrıca antioksidan maddeler  sayesinde vücudun hücre yenilemesini sağlar. Böylelikle yaşlanmayı geciktirir, yaşın ilerlemesiyle meydana gelen kas hasarını önler, cildin elastikiyetini korur, cildin daha sıkı olmasını sağlar.

Kireçlenmeye karşı koruyucudur

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen Osteoartrite karşı koruyucudur. Zengin içeriği sayesinde kıkırdak sağlığını korur, hasara uğramış kıkırdağı onararak sağlığına kavuşmasını sağlar. Yapılan araştırmalar antioksidan içeren gıdaların kireçlenme riskini büyük ölçüde azalttığını  vurgulamıştır.

Kan şekerini dengeler

2017 yılında yapılan bir araştırma sonucuna göre camu camunun kan şekerini dengelediği anlaşılmıştır. Sağlıklı yetişkinlerde karbonhidratlı gıdalarla alınan bu meyve kan şekerini dengeler, açlık ve şeker krizlerini önler.

Enflamasyon

C vitamini zengini bu meyve  inflamasyon ve oksidatif stresle savaşır.  Oksidatif stres, yaşlanmayı ve hücrelerdeki moleküllerin hasar görmesini artırır. Camu camu sayesinde bu riskler en aza iner.

Özellikle sigara kullanan kişilerde oluşan şikayetleri önlemede etkilidir.

Saç dökülmesi

Camu camu olan şampuanlar saçı besler ve saç dökülmesini önler.

Karaciğer sağlığı

Birleşik Krallık Tarım Bilimi Yüksek Lisans Okulun’da yapılan araştırmada  camu camu meyvesinin içeriğinde bulunan 1-metilmalat olarak bilinen bir bileşenin karaciğer hasarını tedavi etmekte etkili olduğu belirtilmiştir.

Zayıflamaya yardımcı

Bağışıklık sistemini koruyan bu meyve, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri  korumada etkilidir.  Bu sayede metabolizmanın çalışmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.

Sindirime yardımcı

Antioksidan zengini bu meyve, diyet lifi barındırır. Bu sayede sindirime yardımcı olur.

Kas sağlığını korur

Camu camu barındırdığı vitaminler, amino asitler, mineraller, besin değerleri ve organik bileşikler sayesinde kasların büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.  Kas ağırlığını artırmak isteyen kişiler için uygun bir egzersiz ile ideal bir kaynaktır.

Kısırlığı önler

Nehir ağacı olarak da bilinen bu meyve, cinsel organların sağlığını korur ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Böylelikle kısırlık riskini azaltır.

Konsantrasyonu kolaylaştırır

Camu camu, bilişsel yetenekleri artırır, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, odaklanma sorunu gibi sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

Alzheimer ve demans riskini azaltır

Nehir ağacı olarak da bilinen bu meyve C vitamini zenginidir ve güçlü antioksidanlar barındırır. Güçlü içeriği sayesinde serbest radikallerle ve oksidatif strsle savaşır. Böylelikle beyin sağlığını korur, alzheimer ve demans gibi hastalıkların riskini düşürür.

Camu camunun kullanım alanları

Sağlığa oldukça faydalı olan C deposu bu meyvenin kullanım alanı geniştir. Bu meyvenin başlıca kullanım alanları şunlardır:

 • Saç dökülmesini önlemek ve saça bakım yapmak için şampuan, saç kremlerinde kullanılır.
 • Yaşlanmayı önleyen özelliği sayesinde cilt kremleri, nemlendiriciler, yüz serumları ve  losyonlarda kullanılır.
 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
 • İltihap yok edicidir, artrit tedavisinde kullanılır.
 • Ağız ve diş sağlığını koruyan bu meyve dişeti sağlığını korumakta da etkilidir.
 • Antioksidan maddeler bulunduran camu camu kanser tedavisini destekler.
 • Depresyon, stres gibi ruhsal sorunları önlemeye yardımcı olur.
 • Enerji verir, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetleri önler.
 • Kan şekerini dengeler, diyabete iyi gelir.
 • Antiviral ve antibakteriyeldir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı savaşır.
 • Güney Amerika’ya has olan bu meyve çok ekşi bir lezzete sahiptir.  Bu özelliği nedeniyle içeceklerin ve meyve sularının içine ilave edilir. Ayrıca tatlıların ve gıdaların içine eklenir.
 • Tohumları kağıt ve deri üretiminde kullanılır.

Camu camu nasıl kullanılır?

Amazonlardan ülkemize ve dünyaya dağılan C vitamini deposu bu meyve çoğunlukla toz olarak kullanılır. Dünyanın her yerine ulaşımın kolay olması bakımından meyve kurutulur ve toz haline getirilir. Kuruyan meyve kırmızıyla turuncu arası bir renge sahip olur.

Camu camu tozu tatlılara, meyvelere, yoğurda, smoothienin  içine, meyve sularına katılarak tüketilebilir.

Bir tatlı kaşığı camu camu tozu günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

Camu camunun zararları nelerdir?

Camu camu meyvesinin yan etkileri konusunda az bilgi vardır.  2013 senesinde yapılan araştırmada nadir de olsa  kaşıntı, koyu renkte idrar, kusma şikayetleri yaşayan kişiler olduğu belirtilmiştir.

Bunun yanında kemoterapi tedavisi gören kişilerin doktora danışmadan kullanımı tavsiye edilmez. Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilme riski vardır.

Uyarı!

Bu yazı bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir hastalık durumunda mutlaka doktora gidilmelidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu