Sağlık

Hint yağı nedir,Hint yağının faydaları nelerdir?

Hint yağı geçmişi eskiye dayanan ve sağlığa oldukça faydaları olan bir yağdır. Sarı rengi olan bu yağ ayçiçek yağını anımsatır.  Özellikle saç bakımında tercih edilen bu yağ birçok sağlık sorununda tedaviye yardımcı olur. Peki hint yağı nedir? Hint yağının faydaları nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

HİNT YAĞI NEDİR?

Hint yağı bitkisi, (Ricinus communis), anayurdu hindistan olan, sütleğengiller ailesine mensup bir bitki türüdür.

Akdeniz iklimi olan bölgelerde kendiliğinden büyür. Hint yağı bitkisinin tohumlarından “risin” olarak adlandırılan zehirli bir madde vardır. Hint yağının bitkisinin tohumu yanlışlıkla tüketildiğinde yetişkin ve çocukları zehirleyebilir. Kusma ve sancılı ishal görüldüğünde acilen doktora gidilmelidir.

Hint yağı, hint yağı bitkisinden elde edilen yağdır. Renksiz veya soluk sarı renkli olan bu yağ hafif kokuludur. Alkolde rahatça çözünür. Bu yağ sindirimi zor bir yağdır, bu nedenle yemeklik olarak kullanılmaz. Hint yağının ince bağırsak üzerinde müshil etkisi vardır, bu özelliği sayesinde kabızlık sorunu için sıkça kullanılır.

Sağlık sektöründe kullanımı da oldukça yaygındır. Bu yağın bir özelliği de zor ısınmasıdır. Bu nedenle motor yağı olarakta tercih edilir. 

HİNT YAĞI NERELERDE KULLANILIR?

  • Zor ısındığı için motor yağı olarak kullanılır.
  • Sabun ve boya yapımında tercih edilir.
  • Beyaz,is yapmayan alev yapmasından dolayı kandillerde tercih edilmiştir.
  • Pişik önleyici kremlerin içinde de bu yağ kullanılır. 
  • Dericilik, mürekkep üretimi, sanayide hint yağının kullanım alanları arasında yer alır.
  • Güzellik ve kozmetik sektöründe kullanılır.

HİNT YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Hint yağı içinde bulunan antiseptik özellikler, antioksidanlar, antienflamatuar özellikleri sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmayı giderir ve önler. Ayrıca antioksidan zengini olması nedeniyle serbest radikallerin çoğalmasını önler, kansere karşı korur.

Eklem ağrılarını dindirir

Hint yağı eklem ağrılarını dindirir. Eklem ağrısı olan bölgeye bu yağ ile masaj yaparak ağrıların azalmasını sağlarsınız. Diğer bir yöntemde, ağrılı bölgeye hint yağı ile masaj yapılır, ardından bölge bez ile örtülür ve üzerine sıcak su torbası konur. Bu vaziyette bir saat bekletilir. Bazı eklem ağrıları sıcağa olumsuz tepki gösterebilir, bu durumda sıcak su torbasını hemen almalısınız.

Kabızlığı önler

Müshil etkisi olan bu yağ tarihi boyunca kabızlık tedavisinde kullanılmıştır. 3 gün boyunca bir kaşık hint yağı tüketmek kabızlık sorununu çözer. Kabızlık sorunu için ağız yoluyla alınan bu yağ mutlaka doktora, eczacıya veya uzmanına danışılmalıdır.

Parkinson hastalığı

Bu yağ vücudun gen sisteminde meydana gelen hasarları onarma da etkilidir. Bu özelliğinden dolayı parkinson hastalığına iyi geldiği düşünülür. Beyin felci gibi hastalıkların riskini azaltır.

Karaciğer sağlığı

Antioksidan zengini olan bu yağ karaciğer sağlığını korumada oldukça etkilidir. Karaciğeri temizler, sağlığını korur.

Saç sağlığını korur, saç bakımı yapar

Hint yağı saç bakımında sıkça tercih edilen bir yağdır.  Saç diplerine masaj yapılarak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır, bu sayede saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçlara sürüldüğünde, saçlara parlaklık ve hacim kazandırır, saçları sağlıklı uzamasını sağlar.

Hint yağı saçlara uygulanmak istendiğinde gece yatmadan önce saçlara masaj yaparak uygulanır. Saçlar bir tülbent ile bağlanır ve sabaha kadar bu şekilde bırakılır.Gece hücreler daha hızlı yenilenir.  Bu yöntem sayesinde hint yağı daha hızlı sonuç verir. Sabah saçlar yıkanarak temizlenir.

Kaşların çoğalmasını sağlar

Hint yağının barındırdığı yararlı bileşenler sayesinde kaşları gürleştirir. Seyrek kaşa sahip olanlar haftada iki defa hint yağını kulak çubuğuna damlatıp kaşlara sürülür. Bu yöntem ile sağlıklı ve gür kaşlar elde edilir.

Bağışıklık sistemini korur

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bu yağ, içerisinde bolca yararlı bileşenler bulundurur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur.

Yaşlanmayı geciktirir

Bu kıymetli yağ sayesinde vücutta kolajen üretimi artar ve cildin elastik yapısını korur. Bu özelliği sayesinde yaşlanma belirtisi olan cilt kırışıklıklarını önler ve azalmasını sağlar.

Tırnakları güçlendirir

E vitamini zengini olan bu yağ, tırnak sağlığını korur. Yavaş uzayan ve kolay kırılan tırnakları besler ve sağlığına kavuşturur. Gece yatmadan önce tırnaklara hint yağ sürmek, tırnak sağlığını korumada etkili olacaktır.

Yara izlerini yok eder

Hint yağı E vitamini, başta olmak üzere insan sağlığı için gerekli birçok mineral ve yağ asidi barındırıyor. Bu  zengin içeriği sayesinde hücrelerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bu sayesinde yara izlerini tedavisinde oldukça etkilidir.  Her gece uyumadan önce yara veya sivilce izlerinin olduğu bölgeye bu yağ hafif masaj hareketleriyle uygulanır. Bu uygulama sonrası zamanla yara ve sivilce izlerinin azaldığını hatta yok olduğunu göreceksiniz.

Tümörlerin gelişmesini önler

Son yapılan araştırmalar kanser sonucu oluşan tümörlerin büyümesini önlediğini ortaya çıkarmıştır.

Çatlak tedavisi

Hint yağı sayesinde hücreler daha hızlı yenilenir. Barındırdığı omega 3 yağ asitleri cildi derinlemesine nemlendirir ve cildin gerginleşmesini sağlar.  Bu özelliği sayesinde cilt çatlakları tedavisinde kullanılır. Çatlak tedavisinde kullanmak için duş sonrası masaj yaparak hint yağı sürülür. Bu sayede çatlak bölge hızlı bir şekilde tedavi olacaktır.

Mantarları yok eder

Mucizevi etkileri  olan bu yağ, enfeksiyonu tedavi edici özelliği vardır. Bu nedenle mantar tedavisinde sıkça tercih edilir. Tırnak mantarı başta olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen mantarları yok etmek için kullanılır.

HİNT YAĞININ ZARARLARI

Hint yağını; hamileler, kronik hastalığı olanlar, alerjisi olanlar, böbrek sorunları olanlar, düzenli ilaç kullananların tüketmesi önerilmez. Ağız yoluyla kullanılmadan önce doktor, eczacı veya bir uzmana mutlaka danışılmalıdır. 

Hint yağını kullanırken dikkat edilecek bir hususta miktarıdır. Özellikle cilt üzerinde aşırı miktarda kullanıldığında gözenekleri kapatabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için kullanacağınız bölgeye göre birkaç damla hint yağı yeterli olacaktır.

Alerjik bünyeye sahip olan kişilerde sık sık kızarıklığa neden olabilir. Bu sorunla karşılaşıldığında hint yağı sürülen bölge hemen yıkanmalıdır.

Ağız yoluyla aşırı tüketimi ishale neden olabilir ve vücut aşırı su kaybı yaşayabilir.

Uyarı! 

Bu yazı bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır. Herhangi bir sağlık sorununda mutlaka doktora başvurunuz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu