Nasıl YapılırSağlıkYemek

Balzamik Sirke Nedir, Nasıl Kullanılır? Balzamik Sirke Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Şeflerin yemek reçetelerinden eksik etmediği, kendine has bir tadı olan balzamik sirke nedir? Balzamik sirke nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?  Gerçek balzamik sirke nasıl yapılır? Evde balzamik sirke yapılır mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Ünlü restoranların menülerinde yer alan, büyük şeflerin vazgeçilmezi olan, nazlımı nazlı bir sirke; balzamik sirke…

İtalya’nın sirkesi olan balzamik, özel üzümlerden ve kaplarda yapılır. İlginç de bir hikayesi olan bu sirke sağlığa da oldukça faydaları vardır.  Adını sıkça duyduğumuz, ama bir çoğumuzun almaya cesaret edemediği (çünkü çok pahalı) balzamik sirke nedir?

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik sirke,  tatlı ve ekşiyi dengeli şekilde barındıran, İtalya’nın Modena bölgesinde yetişen üzümlerden elde edilen bir sirkedir.  

Bu sirke İtalya kültüründe ayrı bir yere sahiptir.  Eski tarihlerde kız çocukların çeyizinde fıçı fıçı balzamik sirke verilirmiş. Günümüze kadar gelen bu değerli sirke yıllandıkça daha da kıymetlidir. 

Gerçek Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

İtalya Moderna bölgesinde geleneksel bir öneme sahip olan bu sirke, günümüz zamanında da oldukça kıymetlidir.  Eski tarihlerde kız bebek doğduğunda fıçılar ile balzamik yapılmaya başlanırmış. Doğan kız çocuğu evlenme çağına geldiğinde çeyiz olarak yapılan bu sirkeler verilirmiş. Hatta bazı çocuklara annesinden, ailesinden çeyizine sirke miras bırakılırmış.

Kısacası bu sirke ne kadar yaşlı ise o kadar kıymetlenir. 

Sirke yapımında, beyaz  Trebbiano, beyaz Occhio di, Gatto, Spergola üzümleri kullanılır. Bu üzümler  24 saat boyunca kaynatılır ve özel olarak ahşap fıçılara yerleştirilir. 

Bu sirkenin yapımında kullanılan fıçılar kiraz, meşe, kestane gibi ağaçlardan yapılır.  Sirkenin bekletildiği fıçının cinsine göre sirkenin lezzet, farklılık gösterir.

Balzamik yapımında kullanılan fıçılar büyükten küçüğe beş boy olur.  Bekleyen sirke zamanla buharlaşarak azalır. Bunu önlemek için  her yıl, en küçük fıçıya bir büyüğünden sirke ilave edilir. En büyük fıçı olan 5. fıçıya ise o yılın yeni yapılmış sirkesi eklenir. Bu işlem her sene tekrarlanır. Böylelikle sirke buharlaşarak kayba uğramaz, uzun yıllar bekleyebilir. 

Kaliteli bir balzamik sirke en az 12 yıl beklemelidir. 

İtalya’da her önüne gelen sirke yapıp piyasaya süremez. Sirke yapan kişiler en az 12 yıl sonra, bu işin uzmanlarına başvurur ve özel testlerden geçer. 

Test sırasında hangi sirkenin kime ait olduğu belli olmaz. Bu sayede şeffaf ve tarafsız bir sonuç elde edilir. Testi geçemeyen sirke beklemeye devam eder, piyasaya sürülmez.

Kalite testini geçen sirkeler balzamik sirke için özel tasarlanmış şişelere doldurulur ve piyasaya sürülür.

12-24 yıl arası olan sirkeler beyaz boğazlı şişelere doldurulur. 25 sene ve sonrası bekleyen sirkeler ise roz boğazlı şişelere yerleştirilir. Balzamik sirkenin yılı ne kadar eski ise fiyatı o kadar pahalı olur.

Evde Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

Beyaz üzümlerin uzun süre kaynaması ve yıllarca özel fıçılarda beklemesi sonucu elde edilen bu sirke evde nasıl yapılır?

Elinizde beyaz üzüm, kiraz, dut meşe ağacından elde edilmiş fıçı ve uzun yıllarınız var ise balzamik yapması hiç de zor değil.

Balzamik sirke uzun yıllar isteyen bir sostur. Ancak evde balzamik sirkenin yan sanayisini yapmak mümkündür.   Evde yapabileceğiniz ve balzamik sirke yerine kullanabileceğiniz muhteşem bir tarif…

Bunun için size organik beyaz üzüm sirkesi ve  kahverengi şeker yeterli olacaktır.

Evde Balzamik Sirke Tarifi

Malzemeler:

 • 2 litre organik beyaz üzüm sirkesi
 • Bir çay bardağı kahverengi şeker

Evde Balzamik Sirke Yapımı

Bu verdiğimiz tarif gerçek balzamik sirke değildir. Ancak bu tarif sayesinde balzamik sirke yerine kullanabileceğiniz alternatif bir sos elde edebilirsiniz.

Uygun bir tencereye doğal beyaz sirkeyi boşaltın. Üzerine esmer şekeri ekleyin.

Sirke koyulaşıp, koyu renk alana kadar kısık ateşte kaynatın. Rengi ve kıvamı koyulaşan sirkeyi soğuması için bekletin. 

 Güneş almayan serin bir yerde bu sirkeyi saklayabilirsiniz. Unutmayın, balzamik sirke yerine yaptığımız bu sirkede bekleyince lezzeti artacaktır. Eğer meşe ağacından yapılmış bir kap bulabilirseniz, sirkeniz balzamik tadına daha yakın bir lezzet kazanacaktır.

Balzamik Sirke Nasıl Tüketilir, Nerelerde Kullanılır?

Gerçek balzamik sirke oldukça pahalı bir üründür. Eski zamanlarda İtalya’da ilaç olarak kullanılan bu ürün direk tüketilebilir. Yada parmesan peyniri ile beraber tüketilebilir. Bunun dışında salata soslarına muhteşem bir lezzet katacaktır.  Tavuk, et ve balık yemeklerinde kullanılabilir.  Balzamik sirke, diğer sirkelerden farklı olarak daha koyudur. Bu nedenle başka sıvılarla seyreltilerek ve baharat eklenerek kullanılabilir.

Balzamik Sirke ve Normal Sirke Arasında Fark Nedir?

Balzamik sirke, diğer sirkelere göre daha yoğun kıvamdadır. Yine, bu sirkenin rengi de daha koyu olur.  Gerçek balzamik sirke İtalya bölgesinde yetişen bazı beyaz üzüm türlerinden yapılır.  Özel olarak yapılmış ahşap fıçılarda beklenir. Balzamik sirkenin diğer sirkelerden en büyük farkı, bu sirke en az 12 yıl bekletilir ve sonra kullanılır. 

Balzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Beyaz üzümden yapılan ve uzun yıllar bekletilen balzamik sirke, tam bir  şifa kaynağıdır. Ortaçağdan beri kullanılan bu sirke  bazı zamanlarda ilaç niyetine kullanılmıştır. 

Balzamik sirkenin başlıca faydaları şunlardır:

 • Üzümde olan tüm değerlere sahiptir.
 • Hazımsızlık, gastrit gibi mide sorunlarına iyi gelir.
 • Diğer sirkelerde olduğu gibi balzamik sirke de bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bu sirke, damar sağlığını korur, dolayısıyla kalp sorunları riskini azaltır.
 • Yanık tedavisinde kullanılır. Yanıklarda serinletici etki yapar. Ayrıca yanık sonrası lekeleri geçirir.
 • Cildi temizler, ciltte meydana gelen sivilce ve akneleri yok eder.
 • Sivilce ve akne lekelerini gidermede etkilidir.
 • Tam bir antioksidan deposudur. Bu özelliği sayesinde bakteri ve mikropları yok eder.
 • Beyin sağlığını korur, alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltır.
 • Kadın sağlığı için büyük önem taşır. Kadın hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Kolesterol ve diyabeti dengeler.
 • Eklem ve kemik sağlığını korur.
 • Romatizma tedavisini destekler.

Balzamik Sirke Zayıflatır mı?

 Balzamik sirke, tek başına zayıflatan bir gıda değildir. Balzamik sirke, mide sağlığını korur ve kişiye tokluk hissi verir.  Bu özellikleri sayesinde uygun bir diyet ve spor desteği ile zayıflamaya yardımcı olur.

100 gram balsamik sirke ortalama olarak 88 kaloridir.

Balzamik Sirke Fiyatı

Gerçek ve kaliteli bir balzamik sirke en az 12 yıl ahşap fıçılarda bekletilir. Sirkenin bekletilme süresi uzadıkça fiyatı da buna bağlı artar. İtalyan mutfağında büyük yer sahibi olan bu sirkenin fiyatı oldukça pahalıdır.  Piyasada içinde koruyucu gibi katkı maddeleri olan balsamik sirkeler de satılır. Bu sirkelerin fiyatı gerçek sirkeye göre daha uygun olur.

Balsamik sirkeyi büyük marketlerden, güvenilir aktarlardan ya da internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Balzamik Sirke İçilir mi?

Beyaz üzümden yapılan ve yapımı uzun süre alan bu sirke içilerek tüketilebilir. Ancak bu sirkenin kendine has tadı, kokusu ve kıvamı vardır. Midesi hassas olan kişileri bu rahatsız edebilir. Bu durumda seyreltilerek tüketilebilir.  Sabahları bir bardak suyun içine bir çay kaşığı balsamik sirke katılarak içilebilir. 

Balzamik Sirke Ne İşe Yarar?

Bu sirke, yemekleri, salataları oldukça lezzetlendirilir. Et, tavuk ve balık marinesinde kullanılır. Birçok salata, makarna sosuna katılır. Sabahları aç karnına içilir, bu sayede sağlığa olan faydalarından yararlanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu