Nasıl Yapılır

Çıra Suyu Faydaları Nelerdir? Çıra Suyu Nasıl Yapılır?

Çıra suyu Osmanlı padişahları ve hanımları tarafından da kullanılan bir güzellik sırrıdır. Ancak sadece kozmetik amaçlı fayda vermez, bunun dışında sağlık için birçok yararı vardır. 

Sarayın güzellik sırlarından biri olan çıra suyu nedir? Çam çırası suyu neye yarar, faydaları nelerdir? Evde çam çırası suyu yapılır mı? Suya çıra atılır mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Çıra Suyu Nedir?

Çıra suyu, çam ağacı çırasından elde edilen sıvıdır. Bu nedenle çam çırası suyu olarak da bilinir. Çam çıra suyunun insan sağlığına faydaları oldukça faydalıdır. Yapılan deneyler ve çalışmalar bu suyun faydalarını ortaya koymuştur.

Çam Çırası Suyunun Faydaları Nelerdir?

Çam çırası suyu ile ilgili yapılan çalışmalar bu suyun insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar bu suyun kan şekerini düşürdüğünü ve diyabete iyi geldiğini ortaya koymuştur. Çam kozalağı ve yaprakları gibi çıra suyu da tam bir akciğer dostudur. Çıra suyunun başlıca faydaları şu şekildedir:

 • Çıra suyu çam ağacından elde edilir, çam ağacının faydaları bu su içinde geçerlidir.
 • Şeker hastalığına iyi gelir.
 • Antiseptik özelliği vardır, suyun içine katılarak suyun temizlenmesi sağlanabilir.
 • Akciğer sağlığını korur.
 • Balgam söktürür.
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Romatizmal ağrılara iyi gelir.
 • Düzenli kullanıldığında prostata faydalıdır.
 • Astım, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Romatizmal ağrılara iyi gelir.
 • Solunum yolu enfeksiyonuna faydalıdır.

Çıra Suyu Kırışıklıklara İyi Gelir mi?

Osmanlı padişahları ve hanımları genç kalmak için yüzlerine çıra suyu sürerlerdi. Hatta Sultan 2. Abdülhamid sürgünde bile çıra suyu istediği rivayet edilir. Çam çıra suyu  yüze sürülebilir, düzenli olarak yüze sürüldüğünde cildin nem dengesi korunabilir. Ancak bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır.

Çıra Suyu Dişe İyi Gelir mi?

Çam ağacından elde edilen bu ürün güçlü bir antiseptiktir. Bu özelliği sayesinde ağız içinde oluşan bakterileri yok etmeye yarar, diş ve diş eti sağlığına iyi gelir.

Çıra Suyu Neye Yarar?

Çam ağacından elde edilen çıra suyu şeker hastalığının tedavisini desteklemeye yarar. Balgam söktürücüdür, öksürüğü giderir. Astım, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisini desteklemeye yarar. Akciğer sağlığını korur, sigaranın verdiği zararları onarmaya yardımcı olur. Ağrı kesici etkisi vardır, romatizmal ağrıları gidermeye yarar. Gargara olarak kullanılabilir, bu sayede diş ve ağız sağlığına iyi gelir.

Çam Çıra Suyu Nasıl Yapılır?

Çıra suyunun faydası çam ağacının reçinesinden saklıdır. Ancak bu reçineyi suya geçirmek için distilasyon yöntemi kullanılır. Bu sayede çam reçinesi suya geçer ve sağlığa yararlı çıra suyu elde edilebilir. 

Evde Çıra Suyu Nasıl Hazırlanır?

Çıra suyu distilasyon yöntemi ile hazırlanır. Ancak herkes evinde bu yöntemi uygulayacak malzemeye sahip değildir. Bunun için ev usulü çıra suyu hazırlanabilir.

“Evde çıra suyu nasıl hazırlanır?” sorusunun cevabından için bol reçineli çam çırası gereklidir. Bu nedenle çıra seçimi önemlidir. Sadece ateş tutuşturma amaçlı çoğunlukla mangal yapımında kullanılan bazı çıralar uygun olmayabilir.

Bol reçineli çam çırası iyice yıkanır, bu sayede üzerinde bulunan toz gibi istenmeyen maddeler uzaklaştırılır.

1 litrelik cam bir kavanozun içine 1-2 adet çam (çıranın kalınlığı ve ya inceliğine göre sayı değişebilir)  çırası atılır ve üzeri temiz suyla doldurulur.

Kavanozun ağzı kapatılır ve güneş görmeyen gölge bir yere saklanır.  Çıra suyunda kullanılan su sıcak olmamalıdır veya çıra su içinde kaynatılmamalıdır. Çamın içinde olan faydalı yağ ve reçinelerin suya geçmesi için 3-4 gün beklenir. Ardından süzülerek bu su içilir.

Çıra Suyu Günlük Ne Kadar İçilmeli?

Çam çırası suyu bir bardak su veya meyva suyuna iki yemek kaşığı eklenerek içilir. Bu şekilde günde iki bardak tüketilebilir. Çam çırası suyu üç hafta içilmeli ardından bir hafta ara verilmelidir. 

Çıra Suyu Kilo Verdirir mi?

Zayıflamak isteyen bazı kişilerin bu ürünü kullanıldığı bilinmektedir. Bu ürün vücudun doğal dengesini sağlar ve metabolizmayı düzene sokar. Ancak tek başına çıra suyu zayıflatır demek çok iddialı bir cümle olur. Uygun bir diyet ve egzersiz ile yapılan zayıflama programına destek sağlayabilir.. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu