Genel

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor! İşte Normalleşme Planı

Erdoğan’ın, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları:

Salgınla mücadelede önemli bir noktaya geldik. Yeni hasta sayımız artık binli rakamlarla ifade edilir hale geldi. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor.

Hastalığın tespiti ve tedavisi konusunda kendi özgün modellerimizi uygulama koyduk bu sayede düşük ölüm oranı ve vaka sayısının artışının önüne geçtik.

65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağı olan günlerin birinde 4 saatliğine sokağa çıkmaya müsaade ediyoruz. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü olacak. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs’ta, 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs’ta 11:00-15:00 arasında yürüme mesafesi sınırıyla dışarı çıkabilecek.

Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’da seyahat kısıtlaması bu geceden itibaren sona erecek. Diğer büyük şehirler ve Zonguldak’taki yasak 15 gün uzatıldı. 

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

Alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacaktır.

5 Mayıs’ta taksilerde tek-çift plaka uygulaması sona eriyor.

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27 – 28 Haziran’da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran’da yapılacaktır.

Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönebilecekler.

Cerrahi maske ve bez maske satışına izin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre bir üst fiyat belirlenecek.

Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran’da sona erecek.

Gelişmeler ve ihtiyaca göre bazı tarihlerin öne alınması bazılarının geriye bırakılması mümkündür. Salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu