GenelSağlık

SİYAH NOKTALAR

         Gerek kadınların, gerek erkeklerin ortak derdidir siyah nokta. Her insan temiz, sağlıklı, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Fakat hormonlarda değişim, strese bağlı cilt değişiklikleri, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme ve cildin temiz kalmaması siyah  nokta oluşmasına yol açar. Bu etkenlerin dışında aşırı fondöten ve makyaj ürünlerinin cilde uzun süre kalması siyah nokta oluşmasını sağlar. Siyah noktalar genellikle, burun, alın, çene, yanaklarda meydana çıkar. Bazı kişilerde sırt bölgesinde de siyah nokta çıkar. 

         Siyah nokta oluşumunu engellemek için cilt temizliğine özen göstermemiz gerekir. Ancak  bir kere yapılan cilt temizliği yeterli gelmez, düzenli olarak cilt temizliği yapılmalıdır.

         Özellikle kullanılan makyaj ürünleri muhakkak ciltten çıkarılmalıdır. 

         Siyah noktalardan kurtulmak için evde uygulayabileceğimiz  çok güzel formüller var, işte siyah noktalardan kurtulma formüllerinden birkaçı;

SİYAH NOKTA TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

Siyah noktalardan kurtulmak için, öncelikle cilt temizliğini yapmamız gerekir, buhar banyosu cilt temizliği için ideal bir yöntemdir.

 Buhar banyosu; geniş bir kaba sıcak su koyun, başınızın üstüne bir havlu örterek yüzünüzü sıcak su dolu kaba tutun, 10 dk kadar bekleyin. Buhar banyosu sayesinde  cilt gözenekleri açılacak, siyah noktalardan kurtulunması daha kolay olacak.

Yoğurt ve limon maskesi; Siyah nokta temizliğinde yoğurt ve limon maskesi etkili bir yöntemdir. Bir kaşık yoğurdun içine birkaç damla limon damlatın, iyice karıştırın. bu karışımı siyah nokta olan bölgeye uygulayın, kuruyana kadar bekleyin. 

Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın. Bu karışımı göz çevresi hariç her yere uygulayabilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmak için bu karışım haftada 1 uygulanır.

Kil ve elma sirkesi maskesi; Bir parça kil ile elma sirkesini macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı siyah nokta olan yere sürün, kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.

Karbonat;  Ciltteki ölü hücre temizliğinde doğal peeling görevi gören karbonat, siyah nokta temizliğinde de kullanılır. Biraz karbonatın içine birkaç damla limon ilave edin. Bu karışımı siyah nokta üzerine uygulayın. 5 dk masaj yaparak daha sonra ılık su ile yıkayın.

Bal; Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi bal, siyah nokta temizliğinde de çok faydalı. Bütün limonu ortadan ikiye bölün, üzerine biraz bal damlatın. Ballı limon ile siyah nokta olan bölgeye masaj yapın. 5 dk bu işlemi uyguladıktan  sonra yüzünüzü yıkayın.

Diş macunu; Diş sağlığının olmazsa olmazı diş macunu, siyah noktalara karşı da etkili bir yöntemdir. Tercihen hassas dişler için olan, naneli ve  beyazlatma özellikli olmalı. Diş macununu temizlenmiş cilde, siyah noktalı bölgeye sürün, kurumasını bekleyin.Kuruyan diş macununu ılık su ile yıkayın.

 Türk kahvesi; 40 yıllık hatırı olan, sohbetlerin vazgeçilmezi Türk kahvesi. Bir kaşık Türk kahvesi, biraz şeker, biraz balı karıştırın. Bu karışımı masaj yaparak siyah nokta bulunan bölgeye uygulayın. Cildin tahriş olmaması için yumuşak hareketlerle maskeyi uygulayın. Ayrıca sohbet yanında içilen Türk kahvesinin telvesi ile  yüzünüze peeling yapabilirsiniz . Haftada 2 defa uygulamak yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu