Genel

Darbeci Hafter Kimdir ?

Libya’da çevresi tarafından elinden geleni yapan biri olarak biliniyor. Şiddeti ve kaosu seven Halife Belkasım Hafter ; Kaddafi ile silah arkadaşlığından, darbe girişimine, başkenti silah zoru ile işgal girişimine kadar pek çok görevde yer almıştır.

Libya’nın güçlü lideri Halife Hafter 4Nisan 2019’da başnet Trablusu’u ele geçirmek için saldırı başlatmış. Libya’nın uluslararası tek yasal temsilcisi UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmeleri sekteye uğratmıştır.

Libyalı asker ve siyasetçi olan Halife Belkasım Hafter 1943 yılında Bingazi’nin güneyinde Ecdebiye kasabasında doğdu. Sovyetler Birliği’nde askeri eğitim alarak Libya Silahlı Kuvvetler’e katıldı. 1969 yılında Kral İdris’in Muhammer Kaddafi tarafından devredilmesinde görev almıştır. 1986 yılında Fransa’nın destek verdiği Çad kuvvetlerine yenilerek 300 askeri esir olarak Muhammer Kaddafi tarafından hain ilan edildi.

Ardından ABD’ye kaçarak tutuklansa da 1990 yılında CIA tarafından anlaşma yaparak serbest kaldı. 2011 yılında Kaddafi karşıtlarının artmasından dolayı Libya’ya döndü. Kaddafi’nin devrilmesi ile bile 2 yıl yargılanma sonucu dava sonuçlanmadı.

Halife Hafter 2011 yılında Libya İç Savaşı’nda Kaddafi’yi deviren üst düzey bir görev aldı. 2014 yılında ise Genel Ulusal Kongresi’nde iktidardan vazgeçmeyi reddederek Libya Ordusu komutanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu