Nasıl YapılırYemek

Sade Yağ Nasıl Yapılır? Evde Sade Yağ Yapımı…

Sade yağ, tereyağından elde edilen saf yağdır. Sade yağ tereyağın kullanıldığı her üründe kullanılır. Ama özellikle baklava gibi tatlılar için aranan bir üründür, bu nedenle “baklava yağı” olarak da bilinir. 

Sade- saf yağ nasıl yapılır? Sade yağ hangi yağdır? Sade yağ yaparken çıkan köpük kullanılır mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Sade Yağ Nedir? 

“ Sade yağ hangi yağdır, sade yağ nedir?” soruları merak edenlerin araştırdığı konular arasında yer alır. 

Sade yağ, tereyağından elde edilen yağdır. Tereyağ içinde bulunan su, protein, süt gibi maddelerin uzaklaştırılması ile elde edilen yağdır. Kısacası sade yağ tereyağının ayrıştırılmış halidir. “Sade yağ hangi yağdır?” sorusunun cevabına da “tereyağ” olarak verilebilir.

Sade Yağ Nasıl Elde Edilir?

Baklavalık yağ olarak da bilinen sade veya saf yağ yapımı aslında oldukça kolaydır. Öncelilke elinizde tereyağ olması gerekir. “Tereyağ nasıl yapılır?” sorusunun cevabını buradan bulabilirsiniz

Baklavalık sade- saf yağ elde etmek için tereyağ uygun bir kaba yerleştirilir ve kısık ateş üzerine alınır. Yağın tamamen erimesi sağlanır. Bu işlem sırasında ocak mutlaka kısık olmalıdır, yoksa tereyağ yanabilir.

Tereyağ eridikçe üzeri köpük, altı ise tortu olacaktır. Bize lazım olan arada kalan saf yağdır. Tereyağın üzerinde toplanan köpükler bir kaşık yardımıyla alınır, bu köpüklerde ziyan edilmez, temiz bir kaba alınır.

Köpüğünden tamamen arınmış tereyağ ayrı bir kabın içine yavaşça dökülür. Bu işlem önemlidir, çünkü yağın dibinde olan totular alınmamalıdır. Tortulara geldiğinde durulur. Baklavalık saf yağ kullanıma hazır.

Sade Yağ Sağlıklı mı?

“Saf yağ” “baklavalık yağ” olarak da bilinen sade yağ oldukça sağlıklıdır. Tereyağın içinde bulunan su, süt, ayran gibi maddeler olmadığı için daha zor yanar, ayrıca lezzet olarak da daha yoğundur. Sade yağ özellikle baklavaların lezzet sırrıdır.

Bu yağ diğer yağlara göre daha uzun ömürlüdür. Sade yağ buzdolabında bir yıl bozulmadan bekleyebilir.

Baklavalık yağ yani sade yağ bütirik asit bakımından da oldukça zengindir. Bu sayede de sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Tüm bu özelliklere  bakıldığında sade yağ sağlıklı denilebilir.

Sade Yağ Yaparken Alınan Köpük Kullanılır mı?

Sade yağ yapımında alınan köpük bir süt ürünüdür. Yağ çok yakılmadan alındığı takdirde rahatlıkla başka ürünlerde kullanılabilir. Saf yağ yapımında çıkan  tortu da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu tortudan çok güzel poğaça, kek, tatlı, tuzlu kurabiyeler, börekler elde edilebilir.

Sade Yağın Köpüğü Nasıl Kullanılır?

Sade yağ denildiğinde ilk akla baklava gelir. Baklavanın kendine has çıtırdısını bu yağ veriri. Bu yağın yapımında alınan köpük kek, börek, çorba gibi diğer gıda yapımlarında kullanılabilir. 

1 Kilo Tereyağından Ne Kadar Sade Yağ Çıkar?

“1 kilo tereyağından ne kadar sade yağ çıkar?” sorusunun cevabı değişkenlik gösterir. Tereyağ yapımında kullanılan kaymağın cinsi etkili faktördür. Ancak 1 kilo tereyağında ortalama 900 gram sade yağ elde edilebilir.

Ev Yapımı Çıtır Çıtır Baklava, Burma Tatlısı Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu