Genel

Eskiden Her Evde Bulunan Nostaljik Eşyalar

Eskiden her evde bulunan ve hala da köy evlerinde kullanılan bu nostaljik eşyaları gördüğünüz zaman anılarınız depreşecek ve sizi maziye götürecek. Zamanında moda olan bu eşyalar şimdi modernleşme ile azaldı. Bu yazı sayesinde nostaljinin tadını alarak eskilere doğru yola çıkacaksınız.

Gaz Lambası

Yakıt olarak gaz yağı ile aydınlatma sağlardı. Gazın konduğu hazne bakır veya porselen olurdu. Uzun ince ve narin bir yapısından her an kırılacakmış gibi dururdu. Her evde mutlaka bulunurdu. Emaye başlığı sayesinde fitili istenilen ölçüde dışarı çıkarmaktaydı. Şimdi nostaljik amaçlı evlerde bulunuyor.

Sarı Süpürge

Evlerin vazgeçilmez olarak kullandığı süpürge, yerlere hafif su serpilerek kullanılırdı. Böylece toz kaldırmadan rahatça temizlenirdi. Gerek evin önü gerekse evin içinde çok amaçlı olarak kullanılırdı. Hala evlerde ve köylerde bulunmaya devam ediyor.

Geyikli Duvar Kilimi

Bir zamanlar duvarları süsleyen ve kadife gibi yumuşak olan geyikli duvar kilimi eskiden insanların duvarlarında baş köşede yer alırdı. Geyikler kilimden yada halıdan odanın içinde sizle bakışırdı. Divanların arkasında olan geyikli kilim, duvarlara çivi ile takılırdı. Divana oturup arkanızı kilime yasladığınızda başınız duvara değmezdi. Dış cepheye açık olan duvara sıcaklık vermesi ile kullanılmaktaydı.

Güğüm

Sobaların üzerinde bulunan güğümler her daim sıcak su imkanı verirdi. Bulaşık yıkamak olsun ve farklı şekillerde kullanılan güğüm sobanın ısısıyla fokur fokur kaynardı. Köylerde hala kullanılmakta.

Yemek Sinisi

Her evde bulunmaktaydı. Sofra bezi ve yükseltmek için kullanılan ara kasnak ile üzerinde yemek yenilen bu sini bağdaş kurmaktan ayakların uyuştuğu anılarla dolu. Zamanla azalarak masa kültürüne geçilerek unutulma yolunda. Unutmayan kesimde mutlaka vardır.

Ahşap Sandık

Eskiden ahşap tarzda olan sandıklar büyük ve genişti. Anneler kızları için dantellerini, oyalarını, havlularını, tülbent ve daha bir sürü eşya koymak için kullanılan kullanışlı bir sandıktı. Her sandığın hikayesi aynı olduğu gibi damat gelini almak için geldiğinde gelinin kardeşi sandığın üstüne oturarak cüzi miktarda para alırdı ve sandığın yolculuğu böylece başlamış olurdu.

Guguklu Saat

Hoş görüntüsü ile eskiden bütün evlerde bulunan ve bir ev formu üzerinde bir saat, onun üzerinde de bir kapı bulunmaktaydı. Bu kapının içinden her saat başı dışarı çıkarak saat sayısı kadar guguklamayı kendine görev edinmiş bir guguk kuşu yaşamaktaydı. Bu tip saatleri herkes sevmezdi. Bazıları için sinir bozucu bir hal almaktaydı. Üçgen çatısı ile nostaljik yapıda bu saat bir zamanlar modaydı.

Davul Fırın

Büyük ve en çok tercih edilen kırmızı rengi ile güzel yemekler pişirirdi. Kullanılmadığı zamanlar buzdolabı üstü onun mekanıydı. Vazgeçilmez olan davul fırın hala varlığını sürdürmekte.

Dikiş Makinesi

Gürültülü sesi ile kimilerin çok sevmediği dikiş makinesi çocukken en sevilen oyun oynama alanlarından biriydi. Ayaklı kısmına oturarak sallanırdık. Yuvarlak dümenini de sürekli çevirirdik. Fazla çalıştığını görmezdik. Genellikle evin bir köşesinde sabit bir şekilde dururdu. Şimdilerde üst bölümü çıkartılarak ve ayakları boyanarak masa şekli verilen dikiş makineleri, nostaljik olarak evleri kullanışlı bir şekilde süslemekte.

Fiskos Masası

Salonun bir köşesinde vazgeçilmezlerden biri olan fiskos masası adından dolayı kadınların her zaman dedikodu yaptığını sanabilirlerdi. Halbuki fiskos masaları üstlerinde özenle yapılan dantel örtüsü ve vazosu ile gelen misafirleri karşılamaktaydı. Şimdi ise fiskos tarzı masalar her çeşit var. Hala kullanılmakta.

Her Eşya Üzerine Konulan Dantel Örtüler

Büyüklerimizin televizyon, sehpa, masa, koltuk ve vitrin gibi eşyalara dantel örtü örtme gibi huyları vardı. Boş olan her alana koyulan danteller evin içini kaplardı. Çeyiz sandıklarının ve annelerimizin vazgeçilmez eşyasıydı. El emeği göz nuru olan danteller eskiden elektrik yokken mum veya gaz lambası eşliğinde yapılan sohbetler ile örülür ve kullanılırdı. Günümüzde modern tarzda ve hazır şekilde dantel örgüleri de bulunmakta. Ancak el emeği gibi o tadı veremiyor. Hala kullanılmaktadır.

Vitrin

Bu vitrinde tabaklar, çanaklar, kristal bardaklar ve porselen takımlar sergilenirdi. Her araç gereci alır toplardı. Orta bölümü televizyon koymak için idealdi. Boydan boya olan bu vitrinler çok büyük durduğu için bazı kişilerde sevmezdi. Şimdilerde tv üniteleri göze daha hoş gelmekte.

Çevirmeli Telefon

Eskiden çok kullanılan telefonlar bir köşede dururdu. Ortasındaki numaraları çevirmek çocukların eğlencesiydi. Çeşit çeşit rengi ile de evleri renklendirirdi.

Fincan Takımları

Annelerimizin vitrinlere, gümüşlüklere koyduğu ve nadir olarak kullandığımız fincan takımları zamanında her evde bulunurdu ve çok modaydı. Nostaljik olarak hala yaşatan insanlar var.

Kasnak Örgüler

Annelerimizin özene bezene yaptığı ve evin duvarlarını süsleyen küçükten büyüğe doğru şekilleri ile evleri renklendirirdi.

Paspaslar

Evin yerde boş kalan yerlerini doldurmakla görevliydi. Örülürdü düzgün durmazdı hemen kayarlardı.

Tost Aleti

Ocak üstünde tutularak yapılan tostlar bir başka güzel olurdu. Tadına doyum olmazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu