GenelPüf Noktalar

Arabada Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Boyasız Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?

Yağmur, kar, dolu, aşırı sıcak gibi zorlu hava şartları arabaların tavan bölümlerinde, araba kaportalarında güneş yanıkları veya vernik yanığı meydana gelir. Görüntü olarak oldukça çirkin durun güneş yanıkları araç sahiplerinin pek hoşuna gitmez.

Peki arabada güneş yanığı nasıl geçer? Kaportada güneş yanığı nasıl geçer? Boyasız güneş yanığı nasıl giderilir? Araçlarda, kaportalarda neden güneş yanığı olur?

Arabada Güneş Yanığı Nasıl Olur?

Güneş yanığı, araçların yatay durumda duran ve düzenli güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde meydana gelen hasardır.  Güneş yanığı özellikle arabaların tavan, kaporta, bagaj kapağı gibi bölümlerinde meydana gelir. Eğer araç güneş ışınlarından korunaklı olmayan bir alanda uzun süre güneş ışınlarına maruz kalırsa araba ısınır ve uzun vakit sıcak kalır. Aşırı ısınma zaman sonra arabada güneş yanığına ve bunun  sonucu renginde solma ve lekelenmeye neden olur.

Yağmur, kar, dolu, aşırı sıcak, kuş pisliği gibi etkenlerde güneş yanığı oluşmasını hızlandırır.

Arabaların bakımının eksik yapılması, yazın ve kışın sert geçtiği mevsimlerde aracın korunmaması vernik yanığı olarak bilinen bu lekelerin oluşmasına neden olur.

Ufak bir leke olarak başlayan güneş yanığı önlem alınmadığı takdirde geniş bir alana yayılır.

Arabada Güneş Yanığı Nasıl Önlenir?

Aracın boyası önemli

Arabalarda oluşan vernik yanığı yada güneş yanığı oluşmasında arabaların boyası önem taşır. Boyası eskimeye durmuş araçlarda daha kolay güneş lekeleri oluşur.  Araçların boyası ile bakım düzenli olarak yapılmalıdır.

Past cila bakımı önemli

Araçlarda düzenli yapılan pasta cila bakımı güneş lekesi, vernik yanığın gibi sorunların riskini azaltır.  Pasta cila bakımının düzenli olması arabayı zorlu şartlara karşı korunaklı kılar.

Kaporta bakımı ihmal edilmemeli

Araçların kaporta bölümü güneş yanığı, vernik yanığı gibi sorunların en sık görüldüğü bölümlerden biridir. Düzenli yapılan kaporta bakımı aracın bu bölümünü güneş lekesi ve vernik yanığına karşı korur. Ayrıca çizik gibi istenmeyen durumların önüne geçer.

Branda güneşe karşı korur

Güneş yanığı, güneş lekesi, vernik yanığı gibi sorunlardan korunmanın en büyük yolu “kapalı otopark” kullanmaktır. Ancak her zaman ve herkesin kapalı otopark kullanma gibi lüksü olmaz. Bu durumda aracı branda ile örtmek gereklidir.

Ancak araçlarda kullanılan brandalar dikkatli kullanılmalıdır. Araç brandaları açık renk olmalıdır. Koyu renk araba brandaları güneş ışınlarını kendine daha fazla çeker.

Yine araç brandasının üzerinde toplanan su temizlenmelidir.  Branda üzerinde toplanan su aracın nemlenmesine neden olur. Bu da zamanla aracın tavanını ve kaportasını hassaslaştırır.

Arabada Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Arabada oluşan güneş yanığı ihmale gelmemelidir. Daha ilk belirtiler ortaya çıktığında, güneş yanığı küçükken hemen müdahale edilmelidir.

Arabada meydana gelen güneş yanığı şu şekilde giderilir:

Öncelikle arabanın güneş yanığı olan bölümü mikrofiber bez yardımıyla temizlenir. Ardından pastalama işlemi gerçekleştirilir. Pasta işlemi düzgün yapıldıktan sonra cila uygulanır.

Boyasız Verniksiz Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?

Boyasız verniksiz güneş yanığı gidermek için piyasada bazı ürünler mevcuttur. “vernik sökücü” adı altında satılan bu ürünle boyasız verniksiz güneş lekelerinden kurtulabilir.

Vernik sökücü kullanmadan önce araç maskelenmelidir. Bu sayede aracın diğer tarafları zarar görmez.

Kaportada Oluşan Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?

Kaporta bölümünde meydana gelen güneş yanıklarını gidermek için öncelikle kaporta temizlenmelidir. Ardından pasta işlemi yapılmalı ve son olarak kaporta cila ile cila çekilmelidir.

Güneş Yanığı Olan Araba Muayeneden Geçer mi?

Arabada, kaputta meydana gelen güneş yanığı ihmale gelmemesi gereken sorunlardır. Araçlarının muayene zamanı gelen kişiler “güneş yanığı olan araba muayeneden geçer mi”, “güneş yanığı kusur sayılır mı” gibi sorularla endişeye kapılır.

Arabanın farklı bölgelerden yada kaputta meydana gelen güneş yanığının araç üzerindeki etkisi oldukça önemli.

Sorun daha küçük leke halindeyken muayene sırasında sorun teşkil etmez.

Ancak ileri derecede güneş yanıkları aracın rengini değiştirmiş, kavlama giderek artmış ise muayene sırasında ağır kusurlu sayılabilir.

Güneş Yanığı Olan Araç Satın Alınır mı?

Vernik yanığı yada güneş yanığı olan araçlar insanların gözünü korkutabilir.  Ancak bu sorun korkulduğu kadar büyük değildir. Bazı ufak güneş yanıklarını tamirciye gitmeden kendiniz bile onarabilirsiniz. İlerlemiş derecede olan sorun ise usta bir tamirci elinde “sıfırı” gibi onarılabilir.

Güneş yanığı olan araç satın alınır mı?

Bu sorunun cevabı için hasarın boyutu önemlidir. Araçta olan hasar iyice tespit edilmeli, ekstra masraf çıkıp çıkmayacağı araştırılmalıdır.  Ufak boyuttaki yanıkları kendiniz bile onarabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu