Genel

PİLATES

Son zamanların gözde sporu pilates nedir? Pilatesin sağlığa faydaları nelerdir? Pilates evde yapılabilir mi? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

PİLATES NEDİR?

Bu spora adını veren Joseph Plates, 1880’de Düsseldorf’ta  dünyaya gözlerini açtı. Zayıf ve astım ve romatizma hastası olan Plates, erken yaşlarda jimnastikle uğraşarak vücudunu geliştirdi.

Bazı sebeplerden dolayı Plates 1. dünya savaşı zamanında düşman olarak görüldü ve Lancaster bölgesinde kampa gönderildi.

Kampta hastalara yardımcı olan Plates, kendini geliştirmeyi de ihmal etmedi. Kampta bulunan askerlere de kendi tekniğini öğretti.

1918’ de pek çok kişinin ölümüne sebep olan grip salgını ortaya çıktı. Bu salgından Plates’in kampında olanlar etkilenmedi, böylelikle Plates’in tekniği ön plana çıkmaya başladı.

Savaş bitiminde Almanyada da tekniğini geliştiren Plates, günümüze kadar uzanan bir spor alanına imza atmış oldu.

 Pilatesin esas amacı güçlü bir vücut yaratmaktır. Joseph Plates’in “kontroloji” olarak adlandırdığı metodu, zihin ve beden bütünlüğü, nefes ve hareket sisteminin bir dengesidir.

Eklem ve kas gücünü ömür boyu korumak ve esnekliği sağlayarak vücudun sağlıklı olmasını hedefler.

PİLATESİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Sağlığı korumayı hedefleyen Plates, amacına ulaşmıştır. Pilates tekniğinin faydaları oldukça fazladır. Son zamanlarda doktorlar tarafından da tavsiye edilen pilatesin bazı faydaları:

Sıkı ve güçlü karın kasları

Vücut duruşu kontrolü

Güçlü ve esnek kaslar

Dolaşım sisteminde rahatlama

Dikkat dağınıklığını önler

PİLATES EVDE YAPILABİLİR Mİ?

Pilates, spor salonunda  aletlerle yapılabileceği gibi, evde de rahatlıkla yapılabilen egzersiz hareketlerine sahiptir. Evde pilates yapmak için, mat ve birkaç küçük alet yeterli olacaktır.

Joseph Pilates 10 dk bile olsa muhakkak her gün pilates yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

10 dk ile başlayıp,  ilerleyen günlerde süre kendinize göre ayarlanabilir

Evde pilates yaparken odanın havasının temiz olmasına dikkat edilmesi lazım, odanın havalandırılması nefes egzersizleri için önem taşır.

Pilates yaptığınız alan rahat hareket etmenize izin vermeli, sadece matın sığdığı alan size yeterli olmayacaktır.

Pilates yaparken vücudunuzu dinleyin, fazla zorlandığınız egzersiz hareketlerinden uzak durun.

Evde yapılabilecek pilates egzersizleri

Side lying hip abduction

Mata yan uzanır vaziyette bacaklarınızı üst üste koyun. üstteki bacağınızı, pelvis yönünde mümkün olduğunca yukarı kaldırın. Daha sonra bacağınızı başlangıç pozisyonuna indirin.

Back Extension

Mata yüzüstü uzanın,kollarınızı  yanlara avuç içi yukarı bakacak şekilde uzatın. Sırtınızı düz tutarken, belden aşağınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın, gerilme hissedene kadar devam edin.

Gluten Bridge

Bu hareket alt vücut kaslarını çalıştırmaya yöneliktir, karın, kalça kasları, alt sırt kaslarını güçlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu