Genel

Renklere Göre Kişilik Analizi

Renklerin insan psikolojisini, ruh halini yansıttığı bilinir. Bir tek ruh halimizi değil sağlığımızı, enerjik olmamızı da etkiler. İnsan kendini hangi renkte güzel görüyorsa ona yönelir. Kendimizi nasıl hissediyorsak renkte ona göre şekillenir ve seçtiğimizi renge göre hislerimiz şekillenir.

Kış olunca insan havanın depresif ve karanlık olması insanı etkiler. O yüzden koyu renkler tercih edilir. Yazın havanın güneşli olması insanda mutluluk hormonunu öne çıkarır. Renklerde de cıvıl cıvıl pozitif renkler tercih edilmektedir.

Mavi Renk

Mavi renk insanda sakinlik, huzur, gökyüzünü, denizi, sonsuzluğu temsil eder. Stres atmak ve sakinleşmek için tercih ediliyor. Sakinleştirici etkisi sayesinde yatak odalarında, iş yerlerinde, dinlenme mekanlarında, okullarda kullanılarak insanda pozitif etki sağlamaktadır.

Açık mavi tonları kullanılır ise; insanda ters tepki olarak soğukluk ve yalnızlık hissi verebilir. Bu yüzden depresyona meyilli insanlar için açık mavi renk önerilmiyor. Gökyüzü mavisi denizin mavisi daha çok önerilmektedir.

Mavi renk huzur veren bir renk olduğu için yüksek tansiyonu ve kan akşını düzene sokmaktadır. Boğaz hastalıkları, çocuk hastalıklarında, ateşli hastalıklarda ve diş çıkaran bebeklerde kullanılması faydalıdır.

Mavi renk seven kişiler daha çok güvenilir, barışçıl, nazik, sadakat sahibi, düzenli ve içe dönük insanlardır. İçe dönük yapıdan dolayı bazen iletişim kurmak zor olabilir.

Yeşil Renk

Baharın, doğanın rengidir. Bu renk yeniliği, büyümeyi, olgunlaşmayı temsil eder. İnsanı rahatlatıcı özelliği vardır. Yaşama sevinci ve güven vericidir. Dinlendirici etkisinden dolayı insanı tembelliğe ve umursamazlığa itebilir. İnsana uyku ve tembellik verebileceği için içgüdüsel olarak o ruh haline sokabilir. Umut veren ve canlandıran renk olarak da bilinir.

Rahatlatıcı ve gözü dinlendirici bir renk olduğu için hastanelerde tercih edilir. Üretkenliği arttırdığı için de mutfaklarda da kullanılmaktadır. Giriş yerlerine yeşil renk koyulduğu zaman rahatlayarak huzur bulabilirsiniz.

Kalp rahatsızlıklarına tercih edilir. Mide rahatsızlığına karşı direnci arttırıcı özelliği vardır. Zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesini, onarılmasını ve sinirleri desteklemeyi sağlar.

Yeşil rengi seven insan

Hareketlerinde dengeli, tutarlı, düzenli ve üretken yapıya sahip insanlardır. Doğa ile iç içe olmayı doğayı seven insanlardır.

Mor Renk

Bilgeliği, saygınlığı, zenginliği, asaleti, lüks yaşantıyı, hüznü, depresyonu ve üzüntüyü çağrıştırır. Açık mor (lavanta,leylak) gibi renkler insanda zihinsel düşünceyi, konsantrasyonu, sanatsal düşünceyi ve hayal gücünü arttırmaya yardımcıdır. Bu yüzden sanat ile uğraşan insanların evlerinde, çalışma yerlerinde mor renk kullanılmaktadır.

Mor rengin koyu tonları insanda saldırganlık yönlerini uyandırabilir. Bilinçaltını etkileyerek insanda üzüntü, moral bozukluğu ve korkuya sebebiyet verebilir. Bazı kişilerde mor rengi küstah olmaya itebilir. Depresyona yatkın kişiler, madde bağımlıları, alkolik olan kişiler için tercih edilmektedir.

Akciğer, karaciğer, kalp ve böbreklerin çalışmasında kanı temizlemeye, düzenlemeye yardımcıdır. Hormonların ve salgı bezlerin çalışmasını etkiler. Beyin hastalıkları olan epilepsi, sara, menenjit hastalığında mor renk önerilmektedir.

Mor rengini seven insan

Ruh haline önem veren, ağrı başlı, asil ruhlu, duyarlı kişilerdir. Duyarlı yönlerinden dolayı bazen fazla hassas olabilirler. Kırılgan ve çabuk etkilenen yapısı ile de bilinir.

Gri Renk

Güven verici ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Güçlü ve kararlı hissettirir. Gözü yormayan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliği de çağrıştırır. Ciddi ortamlar için tercih edilir. Hareketsizliğinden dolayı renkli insanlar için tercih edilmemektedir. Alçak gönüllülüğü de temsil eder. Devlet idarelerinde uzlaştırıcı ve denge yapıcı etkisi ile kullanılmaktadır.

Gri rengin koyu rengi kullanıldığı zaman insanda olumsuz şeyler çağrıştırarak sıkıcı bir görüntü sergileyebilir. Kanepelerde ve yatak odalarında tercih edilir.

Gri rengini seven insan

Kuralcı, hareketsiz yanları ve tutucu olma gibi özellikleri vardır. Bulunduğu ortamda genellikle olayların dışında kalmayı sever.

Pembe Renk

Pembenin tonları yenilenme duygusu ve canlılık verir. Kız çocukların çok sevdiği bu renk hayallerin ve aşkın simgesi olarak da bilinir. İnsanda mutluluk hissi, saf duyguları ve enerji veren etkisi vardır. İnsanlar üzerinde pozitif duyguları ortaya çıkarır. Rahatlatır ve sakinleştirir. Saflığın ve inceliğin rengidir.

Pembe rengi sinir hastalıklarında, böbrek hastalıklarında ve sara hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Pembe Rengi Seven İnsan

Sıcak kanlı, anlayışlı, sadık ve arkadaşları tarafından sevilen tiplerdir. Sorumluluk sahibi, neşeli ve duygusal yapıya sahiplerdir.

Sarı Renk

Sarı renk ruhu neşelendirir ve mutluluk verir. İlham veren, zihinsel düşünceyi arttıran, bilgiyi bilgeliği arttıran özelliği vardır. Çalışma odalarında pozitif enerji verdiği için kullanılır.

Zihin bulanıklığına neden olabilir. Dinlenme odalarında kullanılabilir. Dikkat çektiği için taksiler sarı renktedir. Sarı rengi geçiciliği de simgeler. Mesela trafik lambalarında bulunan sarı rengi geçişi ifade ettiği için kullanılır. Yanar ve diğer renge geçiş yapar.

Hazımsızlığı ve sindirim sistemindeki rahatsızlıkları önleyen bir renktir. Kanı temizlemeye de yardımcı sarı renk vücuttaki zehirli maddeleri de atar. İştah açıcı özelliği sayesinde iştahsız olan çocukların bulunduğu ortamda olması, oyuncaklarında sarı rengin kullanılması tavsiye ediliyor.

Sarı Rengi Seven İnsan

Kontrolün kendisinde olmasını sever.Kendi kontrollerinden çıkan bir işi tahammül edemezler. İlgi çekmeyi severler. Umut verici ve bazen de kırıcı olabilirler. Heves ettikleri işlerden kolay vazgeçebilir veya geriye dönebilirler. Biraz yanar dönerli bir kişiliktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu