SağlıkGenel

Ruşur Taşı Nedir, Faydaları Nelerdir? Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Tarihi oldukça eskiye dayanan ruşur taşı son günlerde yine popüler olmaya başladı. Özellikle cilt sağlığına oldukça faydaları olan, son günlerin popüler ürünü  ruşur taşı nedir? Ruşur taşı neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Ruşur taşı nasıl kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

İran kültüründen Türkiye’ye ve diğer ülkelere dağılan ruşur taşı, özellikle cilt sağlığı için oldukça etkilidir. İran’lı kadınların güzellik sırrı olarak bilinen bu taş özellikle hamam kültüründe önemli yere sahiptir. 

Ruşur Taşı Nedir?

Ruşur taşı, İran’da Sefitap mağarasında çıkan doğal bir taştır. Farsçada ‘beyaz su’ anlamına gelir.  Bunun en büyük nedeni içinde barındırdığı çinkodur.  İran’da hamam kültüründe oldukça kullanılan bu taş hamam taşı olarak da bilinir.  Sefitab mağarasında çıkan bu taşın diğer adı “sefitab” taşıdır.  Sefitab taşının en büyük özelliği cildi temizler, cildi ölü hücrelerden kurtarır. Sefitap taşının tarihi M.Ö 2000 yılına kadar dayanan bir tarihi vardır. 

Ruşur Taşı Nasıl Elde Edilir?

Sefidab mağarasından çıkan bu taş, mağaradan çıktığı haliyle kullanılmaz.  Taş  toz halinde elde edilir ve hayvansal yağlar ile karıştırılarak piyasada satılan haline getirilir.

Ruşur Taşının Faydaları Nelerdir?

Tarihi oldukça eskiye dayanan ve İranlı kadınların güzellik sırrı olarak bilinen ruşur taşı cilt için oldukça faydalıdır. İran hamam sefalarında kullanılan ve bu günümüze miras olarak taşınan ruşur taşının faydaları şunlardır:

 • Tıkalı cilt gözeneklerini açar, sivilce ve akne oluşmasını önler.
 • Ruşur taşının en büyük özelliği cildi beyazlatmasıdır. Bu özelliği sayesinde cilt üzerinde olan renk eşitsizliğini giderir.
 • Sivilce ve akne lekelerini yok eder.
 • Doğal peelingtir, cilde peeling etkisi yapar.
 • Deriyi yeniler, cilde parlaklık kazandırır.
 • Stres ve gerginliğe iyi gelir.
 • Cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Çoğunlukla bacaklarda meydana gelen batık sorununu çözer.
 • Terlemeyi azaltır.
 • Doğum ve güneş lekelerini azaltır.
 • Topuklarda oluşan nasır ve çatlakları giderir.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Mühürlü rüşür taşı, ıslak veya kuru cilt üzerine uygulanır. Sefitab taşı olarak da bilinen bu taş el, yüz ve tüm vücut için kullanıma uygundur. Mühürlü ruşur taşı ile uygulama yapılacak bölgeye nazik hareketlerle masaj yapılır. Ardından 1-2 dakika bekletilir. Bekleme süresi bittikten sona erdikten sonra sabun ve suyla yıkanarak taşın sürüldüğü bölge temizlenir.

Ruşur taşı, İran’da bulunan bir mağaradan çıkan, doğal ve katkısız bir maddedir. Ruşur taşı haftada bir iki defa kullanılabilir.

Ruşur Taşı Yüze Nasıl Uygulanır?

Ruşur taşı yüze uygulanabilecek doğal bir temizleyicidir. Yüz makyajdan temizlenmeli ve ıslatılmalıdır.  Ruşur taşından ufak bir parça alınarak ıslak yüze masaj hareketleriyle taş sürülür ve 1-2 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla temizlenir. İsminin taş olması sizi aldatmasın, oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Hatta bu nedenle bazı bölgelerde ruşur sabunu olarak bilinir.  

Cilt Beyazlatmak İçin Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Ruşur taşının en büyük faydalarından biri cildi beyazlatarak, cilt tonunu eşitlemesidir.   Cilt beyazlatmak için ruşur taşı sabunu iki hafta düzenli kullanılması tavsiye edilir. Cilt beyazlatmak için mühürlü ruşur taşının içine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı eklenebilir. Hindistan cevizi yağı ile karıştırılan ruşur cilde hafif hareketlerle uygulanır ve ciltte 2-3 dakika bekletilir. Ardından su ve sabun ile cilt temizlenir. 

Ruşur Taşı Neye Yarar?

Bazı yerlerde “ruşur taşı sabunu” olarak da bilinen bu taş cilt üzerinde oldukça etkilidir. Doğal bir taş olan ruşur, cildi temizler, cildi ölü hücrelerden arındırarak hücre yenilenmesine  yardımcı olur. Bu taş doğal peeling görevi görür. Yaşlanma belirtilerini geciktirir. 

Ruşur Taşı Ne Zaman Etki Gösterir?

Mühürlü ruşur taşı, ilk kullanımdan itibaren etkilerini hafiften göstermeye başlar. Cilt beyazlatmak için kullanılan taş iki hafta içinde gözle görülür etkilerini gösterir.

Orjinal Ruşur Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ruşur taşı sabunu olarak da biline bu taşın maalesef sahteleri de piyasada bulunmaktadır. Sahte taş ile orjinal ruşur taşını ayırt etmek için çok kolay bir yöntem vardır. Orjinal ruşur taşı ( ruşur taşı sabunu) mavi renkte mühürlüdür.  Üzerinde mavi mühür bulunmayan taşlar orjinal değildir, sahtedir. Orjinal ruşur taşı oldukça yumuşaktır, dokunulduğunda kolayca parça alınabilir. Sahte ruşur taşı ise daha sert yapıda olur, parça rahat koparılmaz.

Ruşur Taşı Her gün Kullanılır mı, Günde Kaç Defa Kullanılmalı?

Ruşur taşı, kullanılan bölgenin sorununa göre haftada bir iki defa kullanılabilir. Topukta meydana gelmiş nası, topuk çatlağı gibi sorunlar için haftada 2-3 defa kullanılabilir.

Mühürlü Ruşur Taşı (Ruşur Taşı Sabunu) Nereden Alınır?

Mühürlü ruşur taşı sabunu,  güvenilir aktarlarda, güvenilir internet sitelerinde satılmaktadır.  Bu ürünü alırken üzerinde mavi mühür olduğuna dikkat etmek gereklidir.

Ruşur Taşı Zararları

Ruşur taşı, hayvansal yağlarla karıştırılmış bir cilt temizleyicidir. Ancak mağaradan alınan ruşur tozu toksik maddeler barındırabilir. Deri yoluyla vücuda ağır metaller alınabilir. Temin edilen mühürlü ruşur taşı mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.

Kenevir Nedir, Faydaları, Zararları Nelerdir? Kenevir Nerelerde Kullanılır, Neden Yasaklandı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu