Genel

Beyaz sirke nedir, Beyaz sirkenin faydaları nelerdir?

Beyaz sirkenin diğer sirkelerden farklı olarak bir çok alanda kullanılır. Sağlığa olan faydalarının yanında temizlikten, kişisel bakıma kadar farklı alanlarda yardımcımız olur. Peki beyaz sirke nedir, neden yapılır? Beyaz sirkenin faydaları nelerdir? Nerelerde kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Beyaz sirkenin Faydaları

Beyaz Sirke Nedir?

Son zamanlarda sıkça bahsi geçen beyaz sirke, diğer sirkelerden farklıdır.  10 bin yılı aşkız süredir kullanılan beyaz sirke, ülkemizde son yıllarda tanınmaya başlandı. Sirke ruhu olarak da bilinen beyaz sirke çok yönlü bir üründür.  Temizlikten tutunda yemeklere kadar bir çok alanda kullanılan beyaz sirkenin sağlığa da faydaları saymakla bitmez.

Standart beyaz sirke çoğunlukla % 4-7 oranında asetik asit,%93-96 oranında ise su içeren şeffaf bir çözeltidir.Bazı endüstriyel amaçlı beyaz sirkeler % 20’ye kadar asetik asit içerebilir.

Beyaz Sirke Neden Yapılır?

Beyaz sirke şeker pancarı, mısır, veya şeker kamışı gibi şeker içeren tarım ürünlerinden elde edilir. 

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Beyaz sirkenin de diğer sirkeler gibi sağlığa oldukça faydası vardır, bunlardan bazıları şunlardır.

Kalsiyum emilimini artırır

Vücut ve kemik sağlığı için kalsiyum büyük önem taşır. Süt ve süt ürünlerinde olan kalsiyumun emilimini beyaz sirke ile artırabilirsiniz. Beyaz sirke içinde bulunan asetik asit kalsiyum emilimini artırır. Bu sayede kemik sağlığı desteklenmiş olur.

Kan şekerini dengeler

Beyaz sirke, kan şekeri değerini korur. Beyaz sirkenin içinde olan asetik asit kan şekeri seviyesini düşürür ve karbonhidratın şekere dönüşmesini yavaşlatır.

Beyin sağlığını destekler

Beyaz sirke beyin sağlığını korur. Sirke sayesinde bilişsel yetenek ilerler ve beyin dokularının yapı taşları üretilir.

Kolesterolü düşürür

Vücudun trigliserid seviyesi beyaz sirke sayesinde düşer, buda kolesterol seviyesini dengeler. Beyaz sirke sayesinde inme, kalp krizi gibi yüksek kolesterolün neden olduğu hastalıklardan korunursunuz.

Beyaz Sirkenin faydaları Zayıflamaya yardımcıdır

Zayıflamak isteyenler beyaz sirke kullanarak daha hızlı kilo verebilirler. Beyaz sirke tokluk hissi vererek fazla yemek yenmesini önler. Ayrıca yağ yakımını hızlandırır. Salatalara katılan 1 yemek kaşığı beyaz sirke sayesinde daha hızlı kilo verebilirsiniz. 

 Doğal antimikrobik 

Beyaz sirke doğal antimikrobik özelliğe sahiptir. Beyaz sirke barındırdığı asetik, laktik, sitrik, tartarik,propiyonik asit gibi organik asitler sayesinde vücudu zararlı bakterilerden korur, vücutta olan zararlı bakterileri yok eder.

Kansere karşı korur

Beyaz sirke içeriği sayesinde özellikle kadınların korkulu rüyası olan serviks kanserinden korur. Ayrıca kolon, göğüs, akciğer, prostat gibi kanserlere karşıda koruyucu etki gösterir.

Bağışıklık sistemini korur

Beyaz sirke B1 vitamini, riboflavin ve mineraller barındırır. Bu özelliği sayesinde vücudu güçlü kılar, bağışıklık sistemini korur.

Beyaz Sirkenin Faydaları Kaşıntıyı önler

Beyaz sirke kaşıntıyı gideren özelliğe sahiptir. Banyo suyuna katılan beyaz sirke sayesinde cilt rahatlar, kaşıntı önlenir.

Beyaz sirke ayrıca ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Siğilleri giderir

Beyaz sirkenin barındırdığı asetik asit sayesinde siğiller yok edili

Beyaz Sirkenin Faydaları Yaralara iyi gelir

Beyaz sirke antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Doğal gargara

Beyaz sirke boğaz ve ağız sorunlarını gidermede etkilidir. Suya eklenen 1 çay kaşığı beyaz sirke ile gargara yapılır. Bu sayede ağız ve boğaz sağlığı korunmuş olur.

Saçlara doğal bakım

Beyaz sirke doğal bir saç bakım ürünüdür. Sağlıklı ve canlı saçlar için şampuanınıza bir miktar beyaz sirke eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca kepek sorununa da  doğal çözüm getirir.

Cilt bakımı yapar

Beyaz sirke barındırdığı asetik asit ve alfa-hidroksi asidi sayesinde cilt gözeneklerini sıkılaştırır, cildi nemlendirir. Ayrıca cilt lekeleri ni giderir. Banyo suyuna katılan 2 yemek kaşığı beyaz sirke cildi rahatlatmaya yetecektir.

Beyaz Sirkenin Faydaları Dişleri beyazlatır

Beyaz sirke diş beyazlatma amaçlıda kullanılır. Diş macununa beyaz sirke ilave ederek dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz.  Ağız kokusunu da beyaz sirke sayesinde önleyebilirsiniz.

Güneş yanıklarını giderir

Yazın olumsuz etkisi olan güneş yanıklarını beyaz sirke sayesinde hafiflete bilirsiniz. Beyaz sirke ve su karışımını güneş yanığı olan bölgeye sürün. Bu karışım güneş yanığı olan bölgeyi rahatlatır, daha hızlı iyileşme sağlar.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Beyaz sirke birçok alanda kullanılır. Yemeklerde, salatalarda, tatlılarda, turşularda , sos yapımında, hatta peynir yapımında beyaz sirke den faydalanır. Bunların dışında kullanım alanları şunlardır:

Çamaşır makinesini temizler

Beyaz sirkenin Faydaları

Beyaz sirke kullanarak çamaşır makinesinin temizliği çok kolay yapılır. Çamaşır makinesini yüksek ısı ayarına getirin. Yüksek ısı ayarı yok ise, leke çıkartma ayarına getirin.

Deterjan gözüne ¾  fincan beyaz sirke ekleyin.Çamaşır makinesini çalıştırın, eğer çamaşır makinesinin ekstra durulama özelliği var ise o programı da seçin.

Makine yıkamayı bitirene kadar bekleyin.Makinenizde sirke kalmadığına emin olun, gerekirse tekrar durulama işlemi yapın. Çamaşır makinesi yıkamayı bitirdikten sonra deterjan gözünü de kontrol edin, beyaz sirke kalmış ise temizleyin.

Çamaşır makinesinin kapağındaki kauçuk bölüm küf ve bakteri üremesi için uygun ortam sağlar. Buraları da beyaz sirke ile temizleyebilirsiniz. Bu bölümleri beyaz sirkeli bezle silerek küf ve bakteri oluşmasını önleyebilirsiniz. Sonradan kurulamayı unutmayın.

Bulaşık makinesini temizler

Beyaz sirke ile bulaşık makinesi temizliği de yapılır. Bulaşık makinesini boş duruma getirin. Bulaşık makinesini sıcak programda çalıştırın. Makine deterjan alma işlemini yaptıktan sonra 1 su bardağı beyaz sirkeyi makinenin içine boşaltın.

Makine durulama programına geçtiği zaman , makinenin içine 1 paket kabartma tozu dökün ve makinenin yıkamayı bitirmesini bekleyin. Bu şekilde bulaşık makinesinin temizliğini yapmış olacaksınız.

Beyaz sirkenin farkı ile yer temizliği

Beyaz sirke evin tüm zemin temizliğinde kullanılabilen bir üründür.  Zemini ilk önce süpürün. Güzel bir temizlik için ilk önce kir ve tozlardan arınması lazım.

Temizlik kovasına yarım fincan beyaz sirke ekleyin. Paspas ile zemini silin, durulama ve kurulama yapmanıza gerek yoktur.

Beyaz sirkenin Faydaları

Banyo temizliği

Beyaz sirke banyo temziliğinde de mucizeler yaratan bir üründür. Kimyasal içerikli olmadığı için sağlığa hiçbir zararı olmayan beyaz sirke ile banyo temizliğini çok rahat yapabilirsiniz. Banyo fayansında oluşan su, sabun, kireç lekelerini kolaylıkla çıkarır. Dikkat edilmesi gereken beyaz sirkenin içinde olan asitten zarar görebilecek traverter, mermer gibi malzemeler de kullanılması önerilmez.

Seramik fayansları temizlemek için kovanın içine 3 litre ılık su dökün ve 1 fincan beyaz sirke ekleyin.

Bu su ile tüm duvarları ovarak temizleyin, banyoda küflü alan var ise beyaz sirkeyi direk küf üzerine dökebilirsiniz.

Temizlik esnasında eldiven kullanmayı unutmayın.

Banyoda olan duşakabinlerde beyaz sirke ile kolaylıkla temizlenir. Ufak bir sprey şişeyi beyaz sirke  ile doldurun. İçine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bu karışım ile duş kabinlerini, bataryaları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Beyaz Sirkenin Faydaları Tuvalet temizliği

Beyaz sirkeyi tuvaletinize dökün. Bu şekilde birkaç saat veya geceden sabaha kadar bekleyin. Daha sonrasında fırça ile ovalayarak temizleyin.

Halı koltuk temizliği

Beyaz sirke ve karbonatı karıştırın. Halidaki veya koltuktaki lekeli bölgeyi bu karışımla silin.

Evcil hayvanların idrarlarını temizler

Evde bizimle beraber yaşayan minik dostlarımızın idrarını beyaz sirke kullanarak temizleyebilirsiniz. Üstelik  beyaz sirke çevre dostu olduğu için zararlı bir koku bırakmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu