Sağlık

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir, Bulaşır mı?

Dünya Corona virüs salgınını atlatmaya çalışırken bazı ülkelerde görülen maymun çiçeği virüsü yeni bir endişe yaratmaya başladı. Son zamanlarda sık sık görülmeye başlayan maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği virüsü bulaşır mı? Nasıl tedavi edilir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Dünya Covid-19 virüsü ile savaş verirken yeni bir salgın hastalığı büyük endişe yaratmaktadır. Kanada’da 2, İspanya’da 7 vaka görülen, Avustralya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde de tespit edilen maymun çiçeği hastalığı nedir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü, aslında oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık çiçek hastalığı gibi belirtiler gösterir. 

Bu hastalık genelde tropik iklime sahip ülkelerde görülür. Bu nedenle Batı Afrika ülkeleri virüsün daha yaygın görüldüğü ülkelerdir. Afrika ülkeleri dışında diğer ülkelerde görülen vakalarda Afrika ülkelerine seyahat tespit edilmiştir.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Maymun çiçeği hastalığının ilk görülen belirtileri arasında yüksek ateş, şişlik, kas ağrısı, baş ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, yorgunluk vardır.

Yüksek ateş indikten sonra vücutta çiçek hastalığına benzeyen döküntüler ortaya çıkar. Bu döküntüler genelde yüz de başlar, avuç içi, ayak tabanı gibi vücudun diğer bölgelerine doğru dağılır.

Çiçek benzeri döküntülere şiddetli bir kaşıntı eklenir. 

Maymun çiçeği döküntüleri de çiçek hastalığı gibi iz bırakabilir.

Maymun Çiçeği Virüsü Bulaşır mı?

Maymun çiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs kaynaklı hastalık, maymun çiçeğine yakalanmış başka bir hastayla temas halinde bulaşır. Hastalık maymunlardan bulaştığı düşünüldüğü için bu ismi almıştır. Hastalık ayrıca sincap, sıçan gibi hayvanlardan da insanlara bulaşabilir.

Hastalık, solunum yolu, deri üzerinde yaralar, çizikler, göz, burun, ağız yoluyla, cinsel temas yoluyla, hastalık sahibi maymun, bulaşabilir. Hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalık, hasta hayvanların bulunduğu ortama temasla da bulaşır.

Nottingham Üniversitesi’inde Moleküler Viroloji Profesörü, Profesör Jonathan Ball hastalığın bulaşıcılığı ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur:

“Maymun çiçeği tespit edilen bir kişiyle temasta bulunan 50 kişiden sadece bir kişi hastalığa yakalanmıştır. Bu sonuç bize hastalığın bulaşıcılığının z olduğunu gösterir.”

Maymun Çiçeği Öldürür mü?

Virüs kaynaklı olan bu hastalık çoğunlukla hafif belirtilerle geçer. Su çiçeğine benzeyen hastalık bazen kendi kendine iyileşebilir. 

Maymun çiçeği nadir durumlarda öldürücü şiddette görülür. 

Maymun Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

Maymunlardan ve bazı kemirgen hayvanlardan bulaşan bu hastalığın tedavisi yoktur. Ancak virüsün yayılmasını önleyen tedbirler alınmaktadır. Hastalık kendi kendine iyileşir. Hastalığın semptomlarını azaltan bazı tedaviler uygulanabilir.

Maymun Çiçeğinin Aşısı Var mı?

Maymun çiçeği virüsünün kendine özel bir aşısı yoktur. Ancak çiçek hastalığından korunmak için yapılan aşı, maymun çiçeğine karşıda büyük oranda koruyucu olduğu tespit edilmiştir.

Maymun Çiçeği Hangi Ülkelerde Görüldü?

Dünya corona virüs salgınını tam atlatmadan “yeni bir salgın mı” korkusu insanlarda endişe yaratmakta. Son zamanlarda sık sık adını duyduğumuz maymun çiçeği virüsü yeni bir pandemiye neden olur mu? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, ancak bu hastalık genellikle Afrika ülkelerinde görülür. Diğer ülkelerde görülen vakaların Afrika ülkelerine seyahat ettiği belirlenmiştir.

İngiltere’de halk sağlığı uzmanları genel bir salgın riskinin çok düşük olduğunu belirtmiştir.

Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkeler şunlardır:

  • İngiltere de 9 vaka
  • ABD’de 1 vaka
  • İspanya’da 7 vaka tespit edilmiştir. Bunun yanında Portekiz, İspanya, İsveç, İtalya, Fransa ve Avustralya’da maymun çiçeği vakaları tespit edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu