Sağlık

SELÜLİT

SELÜLİT NEDİR?

      Selülit; kalça ve  üst bacak bölgesinde yağların şekilsiz olarak toplanmasıdır. Selülit kadınlarda bulunan östrojen hormonu nedeni ile sadece kadınlarda görünür. Erkekler ne kadar kilolu olsalar bile, onlar da selülit görünmez. 

SELÜLİT NEDEN OLUŞUR?

      Selülit oluşumunda ilk etken hormon kaynaklıdır. Erkeklerde selülit görülmemesinin  sebebi de, erkeklerde östrojen hormonu olmamasıdır. Selülit oluşmasın da genlerde etkilidir. Kadınların dokuları erkek dokularına oranla daha esnek yapıdadır, bu esnek yapı yüzünden kadın dermisi zarar görür.

      Cildin en üst yapısına epidermis denir. Epidermisin altındaki katmana da dermis adı verilir. Selülit oluşmasın da dermisin gördüğü hasarlarda  etkilidir. Dermis gördüğü hasarı onarmaya çalışırken su kaybeder. Kaybettiği su dermisde kuvvet kaybı oluşturur. Epidermisin kaybettiği su ve kuvvet sonucu da incelir ve selülit ciltte görünür hale gelir.  Selülit ilk başta gözle görünür halde olmaz, zamanla ilerler ve halk arasında bilinen portakal kabuğu görünümünü alır. Kadınlar selülitin estetik olmayan görüntüsünden rahatsız olurlar ama aslında selülit tıbbi bir rahatsızlıktır. 

SELÜLİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

      Selülitlerin giderilmesi için ilk yapılması gereken epidermisin onarılmasıdır.  Günlük yaşantıda ihtiyaçtan fazla enerji depolar ise, vücut bu fazla kaloriyi yağ olarak depolar. Bu fazla yağlardan kurtulmanın yolları sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmaktır.  Fakat diyet ve egzersiz sonucunda yakılan bu yağlar her zaman selülitli bölgelerde azalmaya sebeb olmaz. Bunun nedeni selülite sebep olan yağların cildin dermal katında saklanması ve vücudun selülit yağlarını enerjiye çevirememesi.  Selülitlerden kurtulmak için, dermal tabaka altında saklanan yağları vücudun enerji olarak kullanmasını sağlamak lazım. Yaşam tarzımızda yapacağımız birkaç değişiklik, dermal tabaka altındaki yağları yakarak selülitten kurtulmayı sağlar.

 

  • Toplum olarak yemeklerde tuz kullanmayı çok severiz. Fakat tuz selülit oluşmasında çok büyük faktördür. Tuzu azaltarak ve daha fazla su tüketmek selülitlerden kurtulmaya yardımcı olur.
  • Beslenme programınıza muhakkak sebze ekleyin . özellikle koyu renkli sebzeler.
  • Koyu kırmızı; Domates, greyfurt, elma, karpuz 
  • Siyah üzüm 
  • Koyu yeşil; ıspanak, brokoli gibi sebze ve meyveler.
  • Çayı şekersiz içemeyenlere kötü haber, şeker uzak durulması gerekenler listesinde.
  • Hazır ambalajlı yiyecekler, şekerli asitli içecekler de uzak durulması gerekenler arasında.
  • Selülitten kurtulmaya yardımcı en iyi silahlardan biride masajdır. Selülitli bölgeye yapılan masaj, selülit oluşmasını büyük ölçüde önler.
  • Selülit tedavisinde olmazsa olmazlardan biri de spor. Günde yarım saatlik yürüyüş, bisiklet binmek, yüzmek ve aerobik egzersizleri selülit tedavisinde etkili yöntemlerdir.

Sağlıklı beslenerek, şeker, tuz ve hazır gıdalardan uzak durarak birazda egzersizle selülitlerden kurtulmak hiç de zor değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu