Sağlık

SİVİLCE LEKELERİNE EVDE ÇÖZÜMLER

SİVİLCE LEKELERİ

Birçoğumuza ergenlikten kalan tatsız hatıralardır sivilce lekeleri. Bazende daha ilerleyen yaşlarda sivilcelerle dolayısıyla sivilce lekeleriyle karşılaşırız. 11 yaş ile 30 yaş aralığında cildimizde sivilce  olma ihtimali %80 oranındadır. Bu sivilceler vücudumuzu terk ederken izler bırakır. Cildimizde oluşan sivilce lekeleri 1 ile 3 hafta içinde geçmesi beklenir. Bazende lekeler cildimizde misafir olarak kalırlar. Sivilce lekelerinden kurtulmak zannedildiği kadar zor değil.Doktorların önerdiği sivilce lekesi giderici kremlerin yanı sıra evde hazırlayacağımız bazı doğal yöntemler de sivilce lekelerinden kurtulmak için faydalı olabilir.

SİVİLCE İZLERİNDEN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Sivilce izlerini tedavi etmek için çok fazla tedavi  şekli bulunmakta.Bu tedavi yöntemlerinden birini seçerken cildinizin alerjik tepki vermemesine  dikkat etmeniz lazım. Unutulmaması gereken bir başka husus, aşırı dozda yapılan tedavi yöntemi sivilcenin daha hızlı yok olmasını sağlamaz. Sivilce lekeleri tedavisinde aşırı dozda yapılan uygulama cildinize çok daha fazla hasar verebilir.  Sivilce lekeleri tedavisinde ilk önce doktora gidilerek, doktorun uygun gördüğü sivilce lekesi giderici ilaçlar, doktorun önerdiği biçimde uygulanmalı.

Gerek reçeteli, gerek reçetesiz ilaç kullanırken muhakkak doktora danışılmalı.

Unutmayalım; başkasına iyi gelen ilaç bize yan etki gösterebilir

SİVİLCE LEKELERİNE İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

Limon 

limon
SİVİLCE LEKELERİ NE
DOĞAL ÇÖZÜM

C vitamini deposu olan limon, cilde oluşan lekelerin giderilmesinde önemli etkisi vardır.

Bir yemek kaşığı limonun içine; 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı bal karıştırılır cilde uygulanır. Cilde uygulanan maske 15-20 dk sonra ılık su ile yıkanır. Bu maske 10 günden fazla uygulanması tavsiye edilmez. Cildin güneş ışınlarına maruz kalmaması için gece yapılan bir maskedir

Elma sirkesi

elma sirkesi
Elma Sirkesi

Temizlikten tutunda kişisel bakıma kadar birçok alanda faydası saymakla bitmeyen elma sirkesi, ciltteki sivilce izleri için de vazgeçilmez bir formüldür.   Elma sirkesi; cildimizin esnek ve canlı kalmasını sağlayan kolajen üretimini destekler. Aynı zamanda ciltteki lekeleri açarak sivilce izlerinin kaybolmasına yardımcı olur. Bir kaba eşit miktarda su ve elma sirkesi karıştırılır, bu karışım cilde pamuk yardımı ile uygulanır.

Karbonat

karbonat
Karbonat

Cildin PH dengesini de ayarlayan karbonat, ciltteki sivilce izleri üzerinde de etkilidir.3 çay kaşığı karbonat, 3 çay kaşığı limon, 3 çay kaşığı hindistan cevizi yağı .Tüm malzemeler bir kapta karıştırılır, cilde dairesel hareketlerle uygulanır.Daha sonra cilt yıkanır.Cildi hassas olanlar bu kürü dikkatli kullanmalıdır.

Aloe vera

Aloe Vera bitkisi
Aloe Vera Bitkisi

Cilt yenileyici özelliği bulunan aloe vera, sivilce izleri tedavisinde de vazgeçilmezdir. Aloe vera sayesinde sivilce izlerinden hasar gören bölge onarılarak sivilce izlerinden kurtulur.Aloe vera’nın içinde bulunan jeli yüzünüze dairesel şekilde uygulayın, yarım saat sonra yüzünüzü yıkayın

Yoğurt

yoğurt
Yoğurt

Yoğurdun cilt üzerinde nemlendirici ve antibakteriyel özelliği vardır. Ciltte oluşan sivilce izlerinin giderilmesinde de etkilidir. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı limonu karıştırıp,sivilceli bölgeye sürün. 15 dk. bekledikten sonra cildinizi yıkayın.

Kantaron yağı

Kantaron yağı, cilt sağlığına olan faydaları sayesinde sivilce lekeleri için doğal çözüm olarak kullanılır.  Kantaron yağı, cilt hücrelerini yeniler bu sayede ciltte oluşan sivilce lekeleri, güneş lekelerini geçirmekte oldukça etkilidir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirir, cilt kırışıklıklarını önler, cilde nem kazandırır. Bu yağ sayesinde cilt tonu da dengelenir. Kantaron yağı cilde direkt uygulanabilir veya başka bir yağ ile karıştırılabilir.

Kudret narı

Kudret narı, cilt üzerinde meydana gelen enfeksiyonları yok eder.  Cilt hücrelerini yeniler, cilde canlılık verir, nem kazandırır. Bu özellikleri sayesinde sivilce, akne, güneş lekesi, isilik, cilt enfeksiyonlarına iyi gelir. Kudret narı suyu limon suyu ile karıştırılıp içilebilir veya zeytinyağında bekletilen kudret narı cilde direkt uygulanabilir.

Kekik

Yemeklerin sevilen baharatı kekik, cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Kendine has aroması ve kokusu olan kekik çay olarak tüketilebilir veya kekik yağı olarak da kullanılabilir. Kekik çay olara düzenli tüketildiğinde toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde hücre yenilenmesi sağlar.  Kekik çayı tonik olarak da uygulanabilir. Çok ideal bir makyaj temizleyicidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde cilte sivilce, ve akne oluşmasını önler. Kekik yağı sivilce ve akne lekelerine direkt uygulanabilir.

Muskat

Muskat, antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce, akne, güneş lekelerine çözüm olur. Bir adet muskat cevizi rendelenir. Rendelenen muskat bal ve toz tarçın ile karıştırılır. Bu maske sivilce ve aknelerin üzerine uygulanır, yarım saat bekletilir. Ardından temizlenir.Ayrıca Güneş lekesi, sivilce lekesi üzerine de uygulanır. Hassas ciltlerde alerji yapabilir. 

Soğan

Doğal antibiyotik olan soğan kolajen üretimi de sağlar. Aynı zamanda antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde sivilce izleri, güneş lekelerini gidermede etkilidir. 1 adet orta boy beyaz soğan ve salatalık blendırdan geçirilir ve suyu çıkarılır. Ardından bir yemek kaşığı yulaf ezmesi pişirilir ve ezilir. Tüm malzemeler karıştırılır. Bu maske sivilce olan bölgeye uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile temizlenir.

Yulaf

Yulaf, antienflamatuar özelliğe sahiptir.  İçeriği sayesinde günlük besin ihtiyacının bir kısmını karşılar. Zengin içeriği cilt sağlığına da olumlu etki gösterir. Bir fincan yulaf pişirilir. Ardından yarım limon suyu ve bir çay kaşığı bal ile karıştırılır. Bu maske sivilce olan bölgeye uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile temizlenir. Bu maske haftada 2 defa uygulanır.

Bu maske sayesinde yüz, sırt, boyun bölgesinde oluşan sivilce ve sivilce izleri yok edilir. Ayrıca ciltte oluşan kaşıntıyı giderir, cilt tonunu eşitler.

Çay ağacı yağı

Bu yağ doğal antiseptikler. Ciltteki bütün bakteri ve mikropları yok eder. Birkaç damla çay ağacı yağı zeytin yağı ile karıştırılır ve sorunlu bölgeye kullanılır. Çay ağacı yağı tek kullanılmaz, alerjik etki yapabilir. Ayrıca çocuklara tavsiye edilmez. Ağız yoluyla tüketilmez. 

Fuller toprağı

Fuller toprağı, aşırı yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlar, cildi temizler, parlaklık verir. Aktarlardan rahatlıkla bulunabilen fuller toprağı gül suyu ile karıştırılarak çamur haline getirilir. İçine 1-2 damla çay ağacı yağı eklenir. Bu maske sırt bölgesi, boyun bölgesi ve yüzde meydana gelen sivilce ve sivilce izlerine uygulanır. Kuruyuncaya kadar bekletilir ve ardından ılık su ile temizlenir.

Aspir yağı

aspir-yagi-faydalari
Aspir yağı nedir? Aspir yağı faydaları nelerdir? SİVİLCE LEKELERİ

Aspir,  ay çiçeğini andıran bir bitkidir. Bu bitkinin yağına aspir yağı denir. Aspir yağı, cildi nemlendirir, sivilce, akne, güneş lekelerine fayda verir. Ayrıca egzama tedavisini destekler. 

Cilde direkt olarak uygulanabilir veya pişmiş yulaf ezmesi ile karıştırılabilir.

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini barındıran bu yağ, yaşlanmayı da geciktirir.

Hint yağı

Hint yağı, kolajen ve elastin üretimini sağlar. Bu sayede hücreleri yeniler, yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca cildi besler, sivilce, akne oluşmasını önler. 1-2 damla hint yağını cilde uygulayarak sırt bölgesi, yüz, ensede oluşmuş sivilce izlerini ve güneş lekelerini yok edebilirsiniz.

Hint yağını, yatmadan önce sorunlu bölgeye uygulayın ve sabaha kadar temizlemeyin. Sabah ılık su ile temizleyin. Hint yağını, kekik yağı ile beraber de kullanabilirsiniz.

Susam yağı

Susam yağı nedir? Susam yağının faydaları nelerdir?

Susam yağı, içeriğinde yüksek oranda A ve E vitaminleri barındırır, bu sayede cilt dokusunu tedavi etmekte oldukça etkilidir ve yaşlanmayı önler.

Susam yağı, tek başına cilde uygulanabilir. Birkaç damla susam yağını sorunlu bölgeye uygulayarak sivilce ve sivilce izlerini yok edebilirsiniz. İçi su dolu küvete, susam yağı damlatarak bu suyun içinde bekleyebilirsiniz.

Kuşburnu tohumu yağı

Bu yağ kozmetik sektörde oldukça fazla tercih edilir. Hücre yeniler, cilde canlılık verir. Kuşburnu tohumu yağı ile yapılan masaj sayesinde sivilce ve sivilce izleri, güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Pirinç suyu

Pilav yapmak için pirinçleri beklettiğiniz suyu atmamanız için güzel bir sebep. Pirinç suyu, antioksidanlar, amino asitler, magnezyum  ve protein barındırır. Bu sayede cildi besler ve onarır. 2 tatlı kaşığı pirinç suyu ile 2 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı cilde uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile temizleyin.

Yumurta akı

Yumurta akını iyice çırpın ve pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye uygulayın. En az 2 saat cildinizde bekletin, ardından ılık su ile temizleyin. Zengin besin değeri olan yumurta akı, cildi besler, gözenekleri açar, sivilce ve sivilce lekelerini yok eder. Bu maske cilde gerginlik de verir.

Sandal ağacı tozu

Sandal ağacı tozu, yüzyıllardır güzellik formüllerinin içinde yer almıştır. Bir yemek kaşığı sandal ağacı tozunu gül suyu ile karıştırın. İçine 1-2 damla susam yağı ekleyin. Bu karışımı cildinize uygulayın ve yarım saat bekletin. Ardından cildinizi ılık su ile temizleyin.

4 hırsız sirkesi

4-hirsiz-sirkesi-tarifi
Dört Hırsız Sirkesi

Elma sirkesi, sarımsak ve türlü bitkilerden yapılan dört hırsız sirkesi sağlığa oldukça faydalıdır. Yaraları iyileştirme özelliği olan bu sirke antiseptiktir. Bu sayede hücre yeniler, mikropları öldürür, cildi kirden ve yağdan arındırır. Özellikle yağlı ciltler için oldukça etkilidir. Dört hırsız sirkesi cilde direkt uygulanabilir veya kantaron yağı ile karıştırılarak sorunlu bölgeye uygulanabilir. Hassa cilde sahip olanlar su ile seyretmelidir. Dört hırsız sirkesi, sivilce, sivilce izleri, güneş lekelerini yok eder. Ayrıca sırtta ve ensede çıkan sivilcelere de fayda verir.

Yeşil çay

Yeşil çay, cildin yağ dengesini sağlar ve sivilce oluşmasını önler. Yeşil çay, çay olarak içilebileceği gibi, cilde tonik olarak da uygulanabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, kan şekerini dengeler ve sivilceye neden olan bakterilerin çoğalmasını önler. Zerdeçal tozu ve gül suyundan yapılan maske cilde uygulanır. 20 dakika ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanır.

Omega 3 yağ asidi

Omega 3 yağ asitleri, sivilce ve akne oluşmasının ana nedeni olan iltihabı önler. Bol bol balık tüketerek omega 3 yağ asitlerini alabilirsiniz. Ayrıca takviye omega 3 yağ asitleri de tercih edilebilir.

Probiyotikler

Probiyotik içeren kefir, yoğurt, ayran ve peynir gibi gıdalar da sivilce oluşmasını önler. Bu gıdaların ev yapımı olması tercih edilmelidir.

Sivilceye Neden Olan Gıdalar

Şeker, rafine karbonhidrat içeren gıdalar ciltte sivilce yapmada etkilidir.

Bu gıdaların başında şunlar gelir:

  • Şeker kamışı, akçaağaç şurubu, agave gibi tatlandırıcı içeren gıdalar ve içecekler
  • Soda ve şekerli, asitli içecekler
  • Beyaz un ile yapılan makarna
  • Beyaz un ile yapılan ekmek
  • Pirinç
  • Cips
  • Paketli atıştırmalıklar

UYARI!

İçeriğimizde anlatılan bilgiler, teşhis ve tedavi niteliğinde bulunmamaktadır, öneri ve bilgi amaçlı derlenmiştir. Herhangi bir sağlık sıkıntısı ile karşılaştığınızda öncelikle doktorunuza başvurunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu