Sağlık

Maydanozun faydaları nelerdir? Maydanoz kürü nasıl yapılır?

Salataların, yemeklerin, köftelerin, mezelerin vazgeçilmezi olan maydanoz, sağlığa da oldukça faydalıdır. Sindirim sisteminden cilt sağlığına kadar birçok faydası vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu sebze, mutfaklarında vazgeçilmezidir.

Peki maydanozun faydaları nelerdir? Maydanoz kürü nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik?

Maydanoz

Sene içinde Ağustos ve Eylül aylarında yetişir. Sulu ve nemli toprakları seven maydanoz,zararlı virüslere karşı vücudu korur. Anti- enflamatuar olan bu bitki ağız kokusundan  kansere kadar birçok sağlık sorununu önler. Maydonozun yaprakları, sapları hatta tohumu bile kullanılır. Ayrıca maydanoz yağı da cilt sağlığını korur.

Maydanoz, uçucu yağ, aplin ve glikoz barındırır. Ayrıca müsilaj bakımından da oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki enfeksiyonu uzaklaştırmada oldukça etkilidir.

Mide sağlığını korumada da oldukça etkili olan bu bitki, toksinleri vücuttan uzaklaştırır, kemik ve kas sağlığını destekler.

Kendine has lezzeti ve kokusu vardır. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi, yemeklerede katılır. Ayrıca salata ve mezelerin vazgeçilmez malzemesidir.

Sapından tutunda, tohumlarına kadar kullanılan maydanozun faydaları nelerdir?

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Kemik sağlığını korur

Maydanozun barındırdığı K vitamini kemik sağlığı için gerekli bir vitamindir. K vitamini, protein dönüştürücü olarak görev yapar ve bu sayede kemik sağlığını korur. Düzenli tüketilen maydanoz sayesinde, vücudun ihtiyacı olan K vitamininin büyük bir kısmı karşılanır. 

Ayrıca, kalsiyum emilimini artırır ve idrarla vücuttan atılan kalsiyum oranını azaltır.

İnsülin direncini azaltır

İçinde bulunan mirisetin adı verilen flavonoid bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde insülin direncini azaltır, kan şekeri seviyesini dengeler.

Antienflamatuar olan bu bitki,kandaki lipit sayısını düzenler. Bu özelliği sayesinde diyabetle savaştığı gibi kardiyovasküler sağlığıda korur.

Zayıflamaya yardımcı

Maydanoz, sindirim sistemini çalıştırır. Barındırdığı yüksek lif sayesinde zayıflamak isteyenlere yardımcı olur. Ayrıca, kabızlık sorununu çözmede de etkilidir.  Mide asidini düzenler, ülser ve reflü gibi sorunların oluşmasını engeller.

Böbrek sağlığı

Böbrek sağlığını destekleyen bitkilerden biri de maydanoz dur. Diüretik olan bu bitki, böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar.  Böbreklerin vazifesi olan vücudu ve kanın temizlenmesini sağlar.

Barındırdığı yüksek potasyum sayesinde, kan basıncını düzenler.

Böbrek taşı sorunu olan kişilerin maydanoz tüketmesi önerilmez. Bunun nedeni maydanozun barındırdığı oksalik asit dir .

Ödem atıcıdır

Vücutta ödem oluşmasının bir sebebi de, eklemlerde toplanan toksinlerdir. Vücutta oluşan ödem, günlük yaşantıyı zora sokar, vücut hareketlerini kısıtlar. Maydanoz, vücutta toksin birikmesini önler, ödem gibi şikayetlerin oluşmasını engeller.

Anemiyi önler

Maydanoz; A vitamini, B grubu vitaminler ( B1,B2, B3,B5, B6, B9), folik asit ve K vitamini barındırır. Bunların yanında; potasyum, çinko, kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum zenginidir. Zengin içeriği sayesinde demir eksikliğine bağlı anemiyi önler.

Adet dönemi ağrılarını azaltır

Bu bitki, kadınların adet döngüsünde yaşadığı ağrıları ve krampları azaltır.

Ağrı kesici

Maydanoz, morlukları hızlı iyileştiren ve ağrıyı azaltan yüksek oranda K vitamini, C vitamini ve beta-karoten içerir. Çürükler için, doğal bir ilaç olarak kullanılır. Çürükler ve ezikler için, maydanozun taze yaprakları ezilir ve sorunlu bölgeye uygulanır.

Bağışıklık sistemini korur

Özellikle kış aylarında meydana gelen salgın hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gereklidir. Maydonoz vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir. Ayrıca bol miktarda C vitamini barındırır. Bu özellikleri sayesinde  bağışıklık sisteminin güçlendirir, virüs ve bakterilere karşı vücudu korur.

Maydanozun zengin içeriğinden yararlanmak için, çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Güçlü bir antioksidan olan maydanoz, kansere karşı da koruduğu düşünülür.

Saç bakımı

Zengin vitamin ve mineraller sayesinde  saç bakımında oldukça etkilidir. Saç hücrelerinin yenilenmesini sağlar, kepek oluşmasını önler. Ayrıca saç kırıklarını onarır ve parlak, hacimli bir görünüm kazandırır. 

Cilt bakımı

Maydanoz, cilt dermisindeki hücreleri onarır ve yenilenmesini sağlar.  Cilt dökülmesini önler, parlak, canlı bir cild sağlar. Ayrıca yaşlanmayı geciktirir.

Maydanoz saplarını atmayın!

Maydanoz saplarının yağ oranı çok azdır. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını korur. Ayrıca, kötü kolesterol değerini düşürür, damar tıkanıklığını önler.

Maydonoz sapları su ile beraber kaynatılır ve süzülür. Biraz ılıyınca içine limon sıkılarak içilir.

Maydanoz sapları ayrıca yoğurt ile beraber de tüketilebilir.

Bu tarifle, kemik sağlığını korur, tırnak kırılmalarını önler. Ayrıca, böbrekleri temizleyerek, böbrek sağlığını destekler, idrar yolları hastalıklarını engeller.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyu
 • Maydanoz suyu, midedeki asitleri dengeler.  Yemek borusu kanseri riskini azaltır. Ayrıca, antimutajen olan maydonoz suyu, tükürük bezlerinde oluşan zararlı bakterileri yok eder, ağız kokusunu önler.
 • Maydanozun  barındırdığı zengin vitamin ve mineraller, vücut sağlığı için oldukça gereklidir. Bu değerler sayesinde  güçlü antioksidandır ve serbest radikallerin çoğalmasını önler. Maydonoz suyunda ayrıca flavonoidler vardır. Flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin miktarını artırır ve vücudu virüslere karşı korur.
 • Mide ve bağırsakta biriken fazla tuzu vücuttan uzaklaştırır.
 • Maydanoz suyu, güçlü bir ödem atıcıdır. Yedi gün boyunca düzenli içilen maydonoz suyu sayesinde, idrar yolu ile beraber vücuttan iltihabı ve ödemi uzaklaştırır, karaciğeri temizler ve cilt sağlığını korur ve destekler.
 • Maydanoz suyu zengin içeriği sayesinde saç sağlığını da korur. Haftada bir defa maydonoz suyu ile yıkanan saçlar, daha güçlü olur, kepek oluşmasını önler ve saçların sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.

Maydanoz Kürü

Limon, sarımsak, maydanoz kürü

Maydanoz, limon ve sarımsak kürü vücut sağlığı için oldukça yararlıdır. Sarımsak, limon ve maydonoz kürü güçlü doğal antiseptik ve antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı riskini azaltır. Ayrıca güçlü bir toksin atıcıdır. Bu özelliği sayesinde, akciğer ve karaciğer temizliği yapar ve doğal detoks uygular. 

Düzenli tüketilen limon, sarımsak, maydanoz kürünün şu faydaları vardır:

 • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir
 • Damar sertleşmesi,  damar tıkanıklığı riskini azaltır ve kalp sağlığını korur.
 • Vücutta toplanan toksinleri uzaklaştırır bu sayede iltihap ve ödem oluşmasını engeller.
 • Üst solunum yolları sağlığını korur, hastalıklara karşı korur, vücut direncini yükseltir.
 • beyin sağlığını destekler, hafızayı güçlendirir.
 • Romatizma, kas, eklem ve kemik ağrılarını azaltır.
 • Hücre yenilenmesi sağlar, yaşlanmayı geciktirir.
 • Maydonoz kürü, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Barındırdığı demir sayesinde, demir eksikliği kaynaklığı anemiyi önler.

Maydanozun Besin Değeri

Kalori: 36

Toplam yağ: 0.8 gram

Sodyum: 60 miligram

Potasyum: 500 miligram

B6 vitamini: 0,1 miligram

Karbonhidrat: 10 miligram

Kalsiyum : 140 miligram

C vitamini: 140 miligram

kolesterol : 0 miligram

Protein : 5 g

Demir : 6,5 miligram

A vitamini : 8.424 IU

Magnezyum : 50 miligram

Diyet Lifi : 3,3 g

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu