Sağlık

ADET SANCISINA NELER İYİ GELİR ?

Adet Sancısı Nedir ?

Adet kanaması, kadınlarda belli dönemlerde görülen rahim duvarının döllenme olmaması sonucu vücuttan atılımıdır. Adet sancısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi insan da çok şiddetli geçerken bir başkası ise çok hafif bir şekilde atlatabilir.

Adet Sancısına İyi Gelen Uygulamalar

  • Karın bölgesine sıcak su torbası koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.
  • Karın bölgesine ellerinizle dairesel masajlar yaparak rahatlayabilirsiniz.
  • Bitki çayları içerek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.
  • Ilık bir duş alarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Oturduğunuz yerde ayağınızın altına yastık koyarak uzanabilirsiniz bu vücudunuza iyi gelir.
  • Düzenli yürüyüş veya egzersiz vücut ağrılarına iyi gelebilir.
  • Kendinizi sıcak tutarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.
  • Akupunktur uygulaması ile menstrüel krampları hafifletmede yardımcı olabilirsiniz.

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği kadınlarda, stres kaynaklı veya farklı sebeplerden dolayı döngü gününden daha erken veya geç olmasıdır. Adet düzensizliği 20 ‘li yaşların başında hormonal sorun olması gibi, ileri yaşlarda daha büyük sorun haline gelebilir. Adet düzensizliğinde mutlaka doktorunuza ulaşarak altında yatan sorunlara çözüm arayabilirsiniz.

Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözümler;

Hibiskus Çiçeği

Hibiskus yaprağını alarak biraz su ile karıştırıp meyve sıkacağı ile ezerek macun kıvamına getirin. Menstrüel döngüsü başlamadan 7 gün önce sabahları kahvaltı yapmadan bu su içilmelidir. Bu karışım ile vücuttaki östrojen ve progesteron seviyesini dengelemede ve döngüdeki düzene yardımcı olabilirsiniz.

Tarçın

Tarçın menstrüel krampları hafifletmeye yardımcı olur. 1 çay kaşığı tarçın alarak bir bardak süte ekleyin. Bir veya iki hafta boyunca içebilirsiniz. Rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliği ile uygulayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil adet dönemlerini düzenlemede yardımcı bir etkendir. Kadınlarda oluşan döngü zamanlarında kramp oluşumu ve ağrıyı keser. Bir bardak suya yarım çay kaşığı zencefil ekleyin ve kaynatın. Acı geliyorsa bal ve şeker ile tatlandırabilirsiniz. Bu karışımı yemekten sonra için ve 1 ay içinde 3 kere içebilirsiniz.

Not : Bu uygulanan bitkileri doktor kontrolü ile içerseniz daha yararlı olabilir. Her insanda farklı tepkiler verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu