Sağlık

Kara Mantar (Mukormikoz) Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır?

Tüm dünyada bulaşıcı hastalık olan corona virüsü devam ederken birde kara mantar hastalığı endişe yaratmaya başladı.   Daha önce Hindistan’da görülen bu hastalık şimdi de Irak, Mısır, Meksika’da görüldü.  Hastalığın birkaç ülkede görülmesi yeni bir salgın hastalık korkusu yarattı. Peki, kara mantar hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Kara mantar nasıl bulaşır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Kara Mantar Hastalığı Nedir, Neden Olur?

Kara mantar hastalığı olarak da bilinen mukormikoz, bir enfeksiyon hastalığıdır ve aslında oldukça nadir görülür. Mukormikoz,  mukor küfünün neden olduğu, çoğunlukla bitki, toprak, gübre, çürümüş meyve ve sebzelerle temas sonucu meydana gelir.  Bu virüse sahip olan mantarlar, çürük meyve ve sebzeler ağız yoluyla, çizik yara gibi yerlerden solunumla tutunur. Virüslü mantarlardan etrafa yayılan sporlar havaya karışır, çürüyen ağaçlarda, çöplerde, topraklarda görülür. 

Hastalık göz, burun bazende beyni etkiler,  kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde hayati risk taşıyan ciddi sorunlara neden olabilir.

Kara mantar hastalığı, beyin, sinüs ve akciğeri etkiler.

Kara Mantar Hastalığı (Mukormikoz) Belirtileri Nelerdir?

Hindistan başta olmak üzere Mısır, Meksika ve Irak’da görülen ve ölümlere neden olan kara mantar hastalığı 200 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.  Mukormikoz virüsü önce sinüs kanallarına tutunur, ardından beyin ve  akciğere iner. Vücuda bir kez bulaşan virüs oldukça hızlı yayılır ve hızlı belirti gösterir.  Kara mantar hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Vücuda giren virüs ateşlenmeye ve ağrıya  neden olur.
 • Solunum yollarına tutunan virüs öksürüğe neden olur.
 • Hastalık gözleri etkiler, gözlerde şişme iç yuvasından dışarıya kabarma meydana gelir.
 • Sinüzit ve migren ağrısına neden olur.
 • Akciğerleri etkileyen hastalık burada hücre yapısını hasara uğratır. Bu hasar sonucu göğüs ve karın ağrısı meydana gelir.
 • Akciğerde meydana gelen hasar sonucu kanamalı öksürük meydana gelir.
 • Vücutta halsizlik meydana getirir, bu durum uyku haline neden olur.
 • Bilinç kaybına yol açar, kısa süreli krizler meydana gelir.
 • Cilt üzerinde enfeksiyona neden olur, enfeksiyon sonucu sıvı toplanması, iltihaplanma meydana gelir.
 • Cilt üzerinde kızarıklık ve siyahlaşma oluşur.
 • Burunda kanama, tıkanma meydana gelir.
 • Bulanık  ayda çift görme, hastalığın ileriki safhalarında görme kaybına neden olabilir.

Kara Mantar Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalığı tedavisinde hastanın genel sağlık durumu oldukça önemlidir. Kronik hastalığı olanlar, kanser hastalığı gibi bağışıklığı zayıf düşüren hastalığı olan kişiler risk altındadır.

Hastalık vücuda girdiğinde oldukça hızlı yayılır, bu nedenle hızlı tedavi hayati önem taşır.  Tedavi edilmeyen hastalık görme kaybı  hatta ilerleyen durumda ölüme neden olur.  Tedaviye geç kalınmış hastaların beyin sağlığını korumak için gözün bazen de iki gözün alınması gerekebilir. Bazı nadir vakalarda ise çene kemiğinin alınması gerekir.

Bu hastalığın tedavisi için sadece bir ilaç kullanılır. İlaç enjektörle yapılır ve sekiz hafta boyunca her gün bir yapılması gerekir.

Kara Mantar Hastalığı (Mukormikoz) Nasıl Bulaşır?

Mukormikoz mantarı birçok sağlıklı insanın vücudunda olan bir mantar türüdür.  Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilere hiçbir zararı olmaz, ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalığa neden olur. 

Aslında oldukça nadir görülen bu hastalık insandan insana yada hayvandan insana bulaşmaz.  Ancak, havada yada ortamda bulunan mantar sporları sayesinde dağılır, açık yaralardan, solunum yoluyla vücuda girer.   Virüsü taşıyan mantar, çürük sebze yada meyve tüketmek bu hastalığın bulaşmasına neden olabilir. 

Kara Mantar Hastalığı Türkiye’de Var mı?

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan kara mantar hastalığı konusunda Türkiye’de görülmüş vaka yok. Ancak, diyabet, kanser, organ nakli yaşayanlar, obazeti gibi bağışıklık sistemini zayıf düşüren hastalığa sahip olanlar çok daha dikkatli olması gerekir.  

Mukormikoz olarak bilinen kara mantar hastalığından korunmanın en büyük yolu bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. 

Covid Olan Kara Mantar Olur mu?

Corona virüs hastalığı geçiren kişilerde bağışıklık sistemini zayıflayabilir. Mukormikoz mantarının bu kadar sık  hastalığa  neden olmasının  en büyük nedeni zayıflayan bağışıklık sistemidir.  Türkiye’de mukormikoz vakası görülmemiş olsa da bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutmak gerekir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu