GenelGüncelSağlık

Depremzedelerin Sarıldığı Alüminyum örtü, parlak battaniye nedir? Yanık Örtüsü Ne İşe Yarar?

İzmir’de yaşanan 6.9 büyüklüğünde deprem sonucu enkaz altında kalan  yurttaşlar,  enkaz altından kurtarılırken sarılı olduğu parlak örtü insanların dikkatini çekti. Enkaz altından çıkan vatandaşlarımıza sevinirken “ acaba bu örtü ne işe yarıyor?” sorusu da akılları kurcaladı. Yanık Örtüsü…

Peki,  sarı renkli, parlak örtü nedir?  Parlak örtü ne işe yarar? İnsanların evde bulundurması gerekir mi? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğu derslerde anlatılsa da, biz bunu yaşadığımız acı tecrübelerle daha iyi öğrendik. En son yaşanan İzmir depremi, yine yüreklerimizi dağladı. Enkaz altından çıkan her vatandaşımıza sevindik, kaybettiğimiz her cana ise yüreğimiz yandı. Ülke olarak gözümüz, kulağımız İzmir’de enkaz altından gelen sevindirici haberdeyken dikkatleri sarı, parlak bir örtü çekti. Enkaz altından çıkan vatandaşların sarıldığı bu örtünün ne olduğunu merak edenler arama motoruna başvurdu. Biz, bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Yanık Örtüsü, Alüminyum Örtü Nedir?

İzmir depreminde enkaz altından kurtarılan vatandaşların üzerine örtülen parlak, alüminyum örtü aslında yanık battaniyesi olarak bilinen, alüminyum folyodan oluşan bir örtüdür.

Yanıklarda sıkça kullanıldığı için ‘yanık örtüsü’ olarak bilinir.

Ancak, bu örtünün kullanım alanı aslında geniştir.  Deprem, sel, yangın gibi tüm afetlerde, ilk yardım gerektiren tüm kazalarda bu örtü kullanılabilir. 

Yine, dağcılık sporu ile uğraşanlar bu örtüyü sıklıkla tercih eder. Yanık battaniyesi, hipotermiden korumak için oldukça etkilidir.

Biz deprem nedeniyle alüminyum örtüyü hep sarı renk olarak görülse de, aslında örtünün iki yüzü ayrı renklerdedir.

Yanık battaniyesi olarak bilinen alüminyum örtünün bir yüzü metal renkli, bir yüzü ise sarı renklidir.

Metal renkli tarafı dışa geldiğinde vücudu soğuktan korur, vücut ısısını sabit tutar.

Sarı renkli tarafı dışarı geldiğinde ise vücudu ısıtır.

Hava soğukken metal renkli tarafı vücuda sarılır, hava sıcakken sarı renkli tarafı vücuda sarılır.

İzmir depreminde havanın soğuk olması nedeniyle metal renkli tarafı içeride kalacak şekilde kullanılmıştır. Bu nedenle bizler sarı renkli tarafını gördük.

Alüminyum Yanık Örtüsü Ne İşe Yarar?

Alüminyum yanık örtüsünün en büyük amacı, vücut sıcaklığını sabit tutmaktır. Vücut ısısı azalıp ya da arttığında % 80 dengeyi sağlar. 

Örtü, hissedilmeyen buharlaşmayı önler, vücudun su kaybının önüne geçer.  Özellikle hipotermiye karşı kullanılır. Yanık örtüsünün ağrı kesici özelliği de vardır.

Yanık battaniyesi olarak da bilinen bu örtü,  doku hasarının artmasını önler ve hasarın tedavisine yardımcı olur.  Yanık için kullanılan örtü, yanığı hızlıca soğutur ve ağrısını, acısını azaltır.

Yanık Örtüsü Neden Yapılır?

İsmi ‘yanık örtüsü’, ‘yanık battaniyesi’ olsada örtü aslında yün veya pamuklu kumaştan yapılmamıştır, örtü alüminyuma benzer bir maddeden üretilmiştir.

Alüminyum Örtü Nerelerde Kullanılır?

Vücut ısısını dengede tutmayı sağlayan bu örtü, sağlık merkezleri, ambulanslar, silahlı kuvvetler, iş sağlığı bölümleri, acil servisler, itfaiye birimleri tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca dağcılıkla uğraşan kişiler de bu örtüyü kullanırlar.

Alüminyum Örtü Nasıl Kullanılır?

Örtü hasarlı olan bölgeyi ve vücudu saracak şekilde kullanılır. Alüminyum örtü tek kullanımlıktır, kullanılan örtü daha kullanılmaz.

Yanık Örtüsü Evlerde Kullanılır mı?

Depremzedelerin üzerine örtülmesi ile dikkatimizi çeken alüminyum örtü, aslında evlerde, iş yerlerinde deprem ve ilk yardım  çantalarının içinde olması tavsiye edilir.

Pamuklu veya yünlü kumaştan yapılmadığı için çok yer kaplamaz. Vücut ısısını korur ve ağrı kesici etkiye sahiptir.

Yanık Örtüsünün Büyüklüğü

İlk yardım çantalarında bulundurulması önerilen yanık battaniyesi, ortalama olarak 160 x 210 cm  ebatlarındadır.

Alüminyum Yanık Örtüsü Nerede Satılır?

Yanık örtüsü, internetten, medikal ürün satan yerlerden veya eczanelerden bulunabilir.

Yanık Örtüsü Fiyatı

Yanık battaniyesi olarak biline alüminyum örtünün fiyatı 10 TL’den başlar ve ebatlarına, markasına, satış yapılan yere göre fiyat değişikliği gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu