Sağlık

Saç Botoksu Nedir, Nasıl Uygulanır? Evde Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamın olumsuz etkilerinden, sağlıksız yaşam şartlarından, yaşın ilerlemesinden en çok saçlar etkilenir.  Hava kirliliğinden bile etkilenen saçlar özel bakım ve uygulamalar ister. Saç botoksu yıpranmış saçların onarımı için tercih edilen yöntemlerden biridir. Peki, saç botoksu nedir, nasıl uygulanır? Evde saç botoksu nasıl yapılır? Zararları nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Saç Botoksu Nedir?

Hava kirliliği,  sık sık kullanılan fön makinesi, düzleştiriciler, saç şekillendirici ürünler, sağlıksız beslenme, hatta ilerleyen yaş. Tüm bu etkenler saçların yıpranmasına, uçlarının kırılmasına, yanmasına ve dökülmesine neden olur.  Gerek kadınların, gerek erkeklerin ortak sorununun başında saç dökülmesi gelir.  Saç dökülmesini önlemek için öncelikle gerekli tahliller yapılmalı, vücudun eksik değerleri takviye edilmelidir. Bunun yanında saçtaki yıpranma bazı uygulamalarla giderilebilir. Saçbotoksu bunlardan biridir.

Saç botoksu,saçı tedavi etmek, onarmak amacıyla uygulanan, saça hacim kazandıran bir uygulamadır.  Botoks denildiğinde akla ilk gelen kırışıklık için yapılan uygulama olsa da, saçbotoksu bu uygulamadan oldukça farklıdır. Cilt için uygulanan botoks işleminde ‘botulinum toksini’ saç botoksunun içinde bulunmaz. Botoks ismiyle anılmasının nedeni saçlarda meydana gelen cansızlığı gidermesi, saçı onararak kırıkları gidermesi ve saçlara hacim vermesinden kaynaklanır.  Saç botoksunun içinde botulinum toksini yoktur ancak saç için hayati öneme sahip birçok madde vardır. Bu maddelerin başında B5 Vitamini, E vitamini gibi vitaminler, kollajen kompleksi, argan, hindistan cevizi  yağı gibi yağlar gelir.

Saç Botoksu Nasıl Uygulanır?

Saç botoksunun amacı saçları derinlemesine yapılandırarak güç kazandırmak ve hacim sağlamaktır. İşlem için önce saçlar taranır ve küçük tutamlara ayrılır. Tutum tutam ayrılan saçlara protein yüklü bakıma hazırlık kremi uygulanır.  Bakım kremi uygulanan saçlar en az 10 dakika bekletilir ve ardından soğuk su ve şampuan  ile yıkanır. 

Yıkanan saçlar iyice kurutulur ardından saç botoksu için alınan krem bir fırça yardımıyla saçlara uygulanır.  Botoksun saçlara eşit olarak dağılması için tarakla saçlar taranır ve  saçlar streç film yardımıyla kapatılır. Bu vaziyette 20 dakika bekletilir, bekleme süresi içinde saçlara ısı uygulanır. Saç botoksunun içinde olan maddeler sıcaklık sayesinde etki edecektir.  20 dakika ardından saçlar şampuan kullanmadan  yıkanır ve kurulanır. Kuruyan saçlar saç düzleştirici yardımıyla düzleştirir, düzleştiricinin derecesi en yüksekte olmalıdır.  Belirttiğimiz gibi sıcaklık saç botoksunun etki etmesi  için önemlidir. Bu uygulama genel bir uygulamadır. Aldığınız ürünün kullanma talimatı farklı olabilir, ürününüzün kullanım talimatına uyarak uygulamayı yapabilirsiniz.

Saç Botoksunu Kimler Yaptırmalıdır, Faydaları Nelerdir?

Saç botoksu hemen hemen her saç tipi için yapılabilecek bir uygulamalıdır.  Özellikle  boyadan, renk açtırmaktan yıpranmış, uçları kırılmış, dökülen saçların onarımı için tavsiye edilir. 

Saç botoksunun faydaları şunlardır:

 • Saçlara bakım yapar ve onarır,
 • Saç kırıklarını onarır
 • Saçlara hacim verir,
 • Nem kazandırır,
 • Saçların kabarmasını önler, daha kolay şekil almasını sağlar.

Evde  Doğal Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

Saç botoksu için satılan bakım kremi farklı markalarda hazır olarak satılır. Ancak fiyatı biraz pahalı gelebilir. Pahalı ürünlere para vermeden evde doğal ürünlerle kendiniz de saçbotoksu yapabilirsiniz. Evde doğal saçbotoksu için gerekli malzemeler şunlardır…

Malzemeler:

Malzeme miktarı uzun saç içindir…

 • 1 adet muz
 • 1 adet organik yumurta
 • Yarım paket yaş maya
 •  2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı organik bal
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı argan yağı
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Evde doğal saç botoksu yapımı

 • Bir adet muzun kabuğunu soyun ve mikser yardımıyla iyice ezin. Bu işlem oldukça önemlidir, iyice ezileyen, parça kalan muz saça yapışır, yıkama sırasında zorluk çıkarır.
 • Muzun için bir yumurta, yarım paket yaş maya, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı argan yağı, 1 yemek kaşığı, hindistan cevizi yağı, bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenir ve mikser yardımıyla iyice karıştırılır. Hazırlanan maske bir süzgeç yardımıyla süzülür ve içine bal eklenir. Tüm malzemeleri eklenen botoks saçlara eşit şekilde uygulanır ve en az yarım saat beklenir. Sonrasında saçlar ılık suyla yıkanır. 
 • Evde doğal saçbotoksu maskesini haftada bir yapabilirsiniz.

Saç Botoksu İle Keratin Bakımı Aynı mı?

Saç botoksu ve keratin bakımı sıklıkla birbiriyle karıştırılır, ancak bu iki bakım birbirinden farklıdır. Keratin bakımında çoğunlukla formaldehit içeren bir kimyasal kullanılır. Bu kimyasal sayesinde saçlar aynı zamanda düzleşir.  Formaldehit dozunda kullanılması gereken bir üründür, fazla kullanılan formaldehit kanserojen etki yapabilir.

Saç botoksunda kullanılan ürünlerde ize zararlı kimyasallar yoktur.

Saç Botoksu Zararlı mı?

Saç botoksu için kullanılan ürünlerin içinde zararlı kimyasallar bulunmaz. Ancak bakım kreminin içinde bulunan ürünler bazı kişilere alerji yapabilir. Alerjiye bağlı olarak cilt tahrişi, kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkiler görülebilir. Alerjik reaksiyonlardan kaşınmak için cildinizden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir.

2 Yorum

 1. Saçlarım yandı. Önerilen bahsedilen tüm bitkisel yağ ve maskeleri denedim, sadece uçları değil boydan da keçe gibiydi adeta, bütçem yeterli olmadığı ve piyasadaki ürünlere de güvenmediğimden almamıştım. Saç Botoksu yaptırmayı çok istiyordum ama sonra keratinbakimcomdan liquid keratin ürünleri ile karşılaştım. Saçlarımı sadece toplamak zorunda kaldım çok uzun bir süre hem sert olduğu hem de kötü göründüğü için. liquid keratin kadar iyi gelen bir şey olmadı diyebilirim tüm söylenenleri harfi harfine yaptım. Maskesi özellikle harika saçlarımı yumuşacık yaptı. Saçlarım aşırı bakımlı oldu. Harika!

 2. 20 gündür lıquıd keratin dökülme önleyicisetlerinden kullanıyorum. Dökülmede çok ciddi bir azalma var. Gerçekten kısa sürede güzel bir sonuçla karşılaştım. Gün içinde yerlerden topladığım saçlarım artık neredeyse hiç dökülmüyor. Ben senelerdir yaşıyorum saç dökülmesi sorununu ve çok ürün denedim… bu ürünler hem fiyat hem de performans olarak kesinlikle çok iyi. Herkese tavsiye ederim, en azından bir kez şüphe etmeden herkes denemeli…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu