SağlıkGenel

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Keçiboynuzu diğer adıyla” harnup” tam bir şifa kaynağıdır. İçinde zengin besin değerleri ve antioksidanlar bulunan keçiboynuzu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için harika bir besin kaynağıdır. Bu yazımızda keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezinin faydalarını paylaşıyoruz.

KEÇİ BOYNUZU

Diğer adı”harnup” olan keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmiyor. Besin değeri ve antioksidan zengini olmasından dolayı tam bir sağlık dostu.

Ayrıca barındırdığı zengin lif oranı,düşük yağ,düşük şeker oranı, içinde glüten ve kafein olmaması sayesinde herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Keçiboynuzu kabukları yaş ve kuru olarak tüketilebilir, ayrıca keçiboynuzu hapları, keçiboynuzu tozu, ve keçiboynuzu pekmezi olarakta tercih edilir.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Türk mutfağında reçeller ve pekmezin yeri ve önemi büyüktür. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan pekmezler aynı zamanda birer şifa deposudur. Keçiboynuzu pekmezi de bu şifa kaynaklarından biri, gelelim keçiboynuzu pekmezinin faydalarına:

  • Doğal Antibiyotik

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde, doğal antibiyotik işlevi görür, bu sayede kanı temizler, damar tıkanıklığını engeller.

  • Öksürüğü Keser

Keçiboynuzu, balgam söktürücüdür, aynı zamanda öksürüğü keser. Astım krizlerine ve bronşit hastalığına da iyi gelir.

  • Sindirim  Sistemini Düzenler

Bağırsak ve sindirim sistemini düzenler, kabızlığı ortadan kaldırır ayrıca parazit ve bağırsak kurdunu önler. Barındırdığı zengin lif sayesinde sindirim sistemini korur, kilo vermeye yardımcı olur.

  • Enerji Kaynağıdır

Sağlıklı bir enerji kaynağıdır, cinsel gücü artırır ayrıca erkeklerde sperm sayısını artırır.

  • Kemik Dostu

Keçiboynuzunun içinde, sütten daha fazla kalsiyum bulunur. Barındırdığı yüksek kalsiyum sayesinde özellikle çocukların ve yaşlıların kemik sağlığında önemli rol oynar.

  • Soğuk Algınlığını Önler

Zengin besin değeri ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini korur ve hastalıklara karşı korur.

  • Akciğer Sağlığını Korur

Keçiboynuzu sigaranın olumsuz etkilerini giderir ve akciğer sağlığını destekler.

  • Kansızlığa İyi Gelir

İçinde bulunan E vitamini sayesinde kansızlığa iyi gelir, özellikle çocuklarda görülen kansızlık şikayetini ortadan kaldırır.

  • Tansiyonu Dengeler

Tansiyonu dengeler ve kandaki yağ oranını dengeleyerek kötü kolesterol oluşmasını önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu