SağlıkNasıl Yapılır

Dört Hırsız Sirkesi Nedir, Faydaları Nelerdir? Dört Hırsız Sirkesi Nasıl Yapılır?

Dört hırsız sirkesi, yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan, faydaları saymakla bitmeyen bir sirkedir. İsmi çok ilginç olan bu sirkenin hikayesi de oldukça ilginçtir. Peki dört hırsız sirkesi nedir? Dört hırsız sirkesinin faydaları nelerdir. Dört hırsız sirkesi nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik….

DÖRT HIRSIZ SİRKESİ NEDİR?

Osmanlı zamanında hekimler veba olan eve girdiklerinde o evi baştan sona sirke ile temizlerlermiş.  Bazı buğular yakar, her tarafı kireç ile beyazlattıktan sonra eve girerlermiş.

Sirkenin mikrop öldürücü gücü, temizlikteki etkisi yıllardır biliniyor. Ayrıca balgamı azaltan, kanamayı durduran ve her türlü zehirlenmeye de iyi gelen sirke tam bir şifa deposu. Eski zamanlardan beri bilinen ve veba gibi kolera gibi salgın hastalıklardan korunmak için kullanılan  bir sirke daha var, “dört hırsız sirkesi.” 

Dört hırsız sirkesi, ilginç ismini eski tarihlerde yaşanılan bir olaydan aldığı düşünülmektedir. Hikayeye göre 14. yüzyılda  Marsilya şehrinde veba salgını yaşanır. Bu veba salgınının yaşandığı ve tüm Avrupa’yı etkilediği ve 25 milyon kişinin yaşamını yitirmesine sebep olduğu bazı kaynaklarda mevcuttur. 14. yüzyılda insanlar can derdine düşmüşken sirkeye ismini veren dört hırsız ev ve işyerlerini soymaya devam eder ve hastalıktan etkilenmezler. Gün ügelir bu dört hırsız yakalanır ve haklarında idam cezası verilir. Ancak bir taraftan da merak edilen bir konu vardır, ‘bu dört hırsız neden hastalığa yakalanmıyor?’ Hırsızlara bunun nedeninin sorarlar. Hırsızlar  yaptıkları bir sirkeden bahseder ve bu sirke ile gargara yaptıklarını, ellerini yıkadıklarını itiraf eder. 

Zamanın yetkilileri hırsızlar ile bir anlaşma yapar, sirkenin formülü karşılığında hırsızların cezaları kalkar.

Bu olay sonucunda bu şifa kaynağı sirkenin ismi “4 hırsız sirkesi” olarak kalır.

DÖRT HIRSIZ SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bu sirke 1748 ve 1884 Fransız Kodekslerinde  bahsi geçmiştir. O zamanlarda eczanelerde ‘şifalı sirke’ adında yerini almıştır.  Bu şifa deposu sirke uzun zamandır antiseptik olarak birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmıştır. Eski insanlar sarhoşluktan kurtulmak için yarım saate bir bu sirkeden içerlermiş. Vebadan koruyan ve sarhoş ayıltan bu sirke, salmonella ve streptokok bakterilerini yok etmede oldukça etkili.

İstanbul’da yaşanan ilk kolera salgınında  Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi Kolera Risalesi yazmıştır. Bu risalede bitişik, alçak evli mahallelere gidilmek gerektiğinde  Hırsız sirkesi, amonyak (nişadır ruhu), ve ya sarımsak koklanmasını tavsiye etmiştir. Ayrıca içme suyuna hırsız sirkesi katılmasını önermiştir.

Ayrıca yatıştırıcı, arındırıcı etkileri sayesinde saç, saç derisi, cilt bakımında sıklıkla tercih edilmiştir. Dört hırsız sirkesinin faydaları şunlardır:

Cilt bakımı

Cildi kirden arındırır, cilde tazelik verir ve canlandırır. Cildi temizlerken gözenekleri açar ve parlaklık verir. Sivilce, akne oluşumunu önler. Doğal bir toniktir.

Bu sirke özellikle yağlı ve hassas ciltler için yatıştırıcı etkiye sahiptir. Yağlı ciltleri yatıştırır, yumuşatır. Böcek ısırığı kaynaklı şikayetleri giderir, kaşıntıyı ve cilt tahrişlerini önler.

Doğal temizlik ürünü

Dört hırsız sirkesi aynı zamanda ev temizliği içinde ideal bir üründür. Ev ve eşyaların temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir.

Doğal ağrı kesici

Bu  şifa deposu sirkenin bir özelliği de anti-enflamatuar olmasıdır. Bu özelliği sayesinde eklem ağrılarını dindirir. Migren kaynaklı baş ağrılarına etkilidir. Baş ağrılarında şakakları ovarak masaj yapılır, böylelikle ağrı hafifler, azalır.

Saç bakımı

Dört hırsız sirkesi, saç bakımı için de doğal bir kaynaktır.  Saç derisini temizler, yağlanmayı önler, kaşıntıyı giderir. Ayrıca kepeklenmeyi önler.Saçı yumuşatır, parlaklık verir. 

Bu sirkenin saça bir etkisi de bit ve sirkeleri yok etmesidir.

Yaraları iyileştirir

Bu sirkenin bir özelliği de antiseptik olmasıdır. Antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürür. Bu sirke ile temizlenen yaralar daha hızlı iyileşir. İyileşme süresini daha da hızlandırmak için sarı kantaron yağı ile yaraya pansuman yapılır. Dört hırsız sirkesi ve sarı kantaron yağı sayesinde yara tedavisi çok hızlı gerçekleşir.

Nefes darlığını giderir

Bu sirke ısıtılır ve temiz bir havlu sirkeye batırılır. Sirkeye batırılmış havlu göğüs bölgesine kompres uygulanır. Bu uygulama sayesinde nefes darlığı hafifler ve daha rahat nefes alınır.

Boğaz ağrısı

Bu sirke ile yapılan gargara boğaz ağrısını azaltır, solunum yolunu temizleyerek solunum yolu hastalıklarını önler.

Doğal dezenfektan

Özellikle kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığı ve gripten korunmak için doğal dezenfektandır. El ve yüz gibi hastalığın yayılmasında etkili olan bölgeler sıkça bu sirke ile temizlenir ve hasta olma riski azalır.

Bağırsak enfeksiyonlarından korur

Bu sirke sayesinde sindirim sistemi sağlığı korunur. Bir bardak su içersine 3-4 damla dört hırsız sirkesi damlatılır. Bu karışım tüketilir. Bu karışım ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissini de giderir.

DÖRT HIRSIZ SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

Kompres, buğuluma, lavman ve diğer yöntemlerle kullanılır. Bu mucizevi etkileri olan harici ve dahili kullanılabilir.  

Dört hırsız sirkesi haricen kullanımları

 • Dezenfektan olarak tüm vücuda kullanılır. Bu amaç için saf olarak kullanıldığı gibi su ile karıştırılarak da kullanılabilir.
 • Doğal losyon ve tonik olarak kullanılır. Suyla seyreltilmesi tavsiye edilir.
 • Böcek ısırığı, yaraları tedavi amaçlı, cilt tahrişleri için haricen kullanılır. Bu özellikleri için saf olarak kullanılır veya yarı yarıya su ile seyreltilir.
 • Saç bakımı için haricen kullanılır. Bu sayede  saç derisi temizlenir, saçlara parlaklık kazandırır. Saçları duruluma suyuna az miktarda bu sirkeden eklenir ve saç derisi ile saçlara masaj yapılır.
 • Bitler ve sirkeden kurtulmak için haricen kullanılır. Saçlarda bit ve sirkeler yok olana kadar, saçlar sağ sirke ile yıkanır. Bu işlem 2-3 günde bir tekrarlanır.
 • Tonik amaçlı haricen kullanılır. Cilt yapısına göre saf veya su ile seyreltilir. Yüz ve tüm vücuda uygulanabilir.

Dört hırsız sirkesi dahilen kullanımı

 • Solunum yolları hastalıkları için dahilen kullanılır. 1-2 yemek kaşığı dört hırsız sirkesi su içine eklenir. Bu karışım buğu şeklinde uygulanır.
 • Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için dahilen kullanılır. Su ile karıştırılarak içilir.

DÖRT HIRSIZ SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

 • 2,5 litre elma sirkesi
 • 30 gram sarımsak
 • 30 gram tane karanfil
 • 30 gram tarçın
 • 30 gram eğir
 • 30 gram küçük hindistan cevizi
 • 40 gram lavanta
 • 40 gram adaçayı
 • 40 gram sedef otu
 • 40 gram biberiye
 • 40 gram nane
 • 40 gram pelin otu
 • 40 gram acı pelin otu
 • 10 gram kafur

Dört hırsız sirkesi yapılışı

Bütün malzemeler elma sirkesinin içine eklenir ve en az 15 gn güneşte bekletilir. Daha sonra sirke süzülür ve gölge bir yerde saklanır. 

Hazırlanan sirke 500 ml koyu renkli cam şişede saklanır. 30 ay raf ömrü vardır fakat şişe açıldıktan sonra 18 ay içinde tüketilmesi önerilir. Bu sirkenin yapımında güneş sıcaklığı oldukça önemlidir.

4 hırsız sirkesi içinde olan malzemelerin faydaları

Dört hırsız sirkesi, elma sirkesi ve birçok bitkinin karışımıyla elde edilen mucizevi bir sirkedir. Hastalıklardan koruyan dört hırsız sirkesinin içinde olan malzemelerin faydalarını kısaca anlatacağız. 

Elma sirkesi

Elma sirkesi, antiseptiktir, mikrop ve bakterileri öldürür. Ayrıca mide sağlığı, saç sağlığı, cilt sağlığına oldukça yararlıdır. Kolesterolü düşürür, kilo vermeye yardımcı olur. Tüm bunların yanında ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Sarımsak bakterileri, mantarları ve mikropları yok etmede oldukça etkilidir. Ayrıca kalp sağlığını korur, yüksek tansiyonu düşürür.

Karanfil

Karanfil, güçlü bir antioksidandır. Diş ağrısını giderir, kemik sağlığını korur, mide bulantısını geçirir. Ayrıca hafızayı kuvvetlendirir, unutkanlığı önler.

Tarçın

Tarçın, şeker ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde destekleyicidir. Enfeksiyonları yok eder, zayıflamaya yardımcı olur.

Eğir kökü

Eğir kökü, ishali önler, mide ekşimesini giderir. Sindirim sistemi sağlığını korumada oldukça etkilidir.

Küçük hindistan cevizi (muskat)

İştah açar, böbrek ve karaciğer temizliği sağlar, kansızlığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendiren  muskat, vücudu hastalıklara karşı korur.

Lavanta

Lavanta, depresyon, anksiyete, stres bozukluğu gibi ruhsal sorunları gidermede etkilidir. Ağrı kesici özelliği olan lavanta, cilt ve saç sağlığını da korur.

Adaçayı

Adaçayı, depresyona iyi gelir, beynin sağlıklı çalışmasını sağlar, bronşit, astım tedavisinde etkilidir.

Sedef otu

Terletici olan sedef otu, gaz söktürür, şişkinlik ve hazımsızlığa iyi gelir.

Biberiye

Hazımsızlığı giderir, bağırsak sağlığını korur, kas ağrıları, burkulma ağrılarına iyi gelir, saçları besler, egzama tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca birçok kanseri önlemede etkilidir.

Nane

Nane, sindirimi kolaylaştırır, mide bulantısını önler, zayıflamaya yardımcı olur,öksürüğü keser, astım tedavisini destekler. Bunların yanında hafızayı kuvvetlendirir, unutkanlığı önler.

Pelin otu

Karaciğer ve safra kesesi sağlığını korur, ağrı keser, kanser riskini azaltır, ateş düşürür, enfeksiyonları önler. Güçlü bir antioksidandır, bağışıklık sistemini korur, hastalıkları önler.

Kafur

Romatizma ve zatürreye iyi gelir, hafızayı kuvvetlendirir, zindelik verir. Ağrı kesici etkisi olan kafur, cilt çatlaklarını yok eder, öksürüğü keser, uçuk tedavisine yardımcı olur. Ayrıca cilt sağlığını koruyarak, sivilce ve akneleri yok eder.

4 Hırsızlar Sirkesi Neye Yarar?

Geçmişi eski olan ve ilginç bir hikayesi olan 4 hırsızlar sirkesi şunlara yarar;

 • Cilt bakımını sağlar, cildi temizler, sivilce akne oluşmasını önler.
 • Ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle eklem ve kas ağrılarını gidermede etkilidir.
 • Antienflamatuar özelliği vardır.
 • Migren ağrılarına faydalıdır.
 • Saç bakımını sağlar, saçlarda yağlanma, kaşıntı ve kepeklenmeyi önler.
 • 4 hırsızlar sirkesi doğal dezenfektandır, mikrop ve bakterileri öldürür.
 • İlginç bir hikayesi olan 4 hırsızlar sirkesi, ayrıca doğal bir temizlik ürünüdür. Ev temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Antiseptiktir. Mikropları öldürür, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Boğaz ağrısını giderir, solunum yolu hastalıklarının tedavisini hızlandırır.
 • 4 hırsızlar sirkesi, nefes darlığına iyi gelir.
 • Bağırsak sağlığını korur, sindirim sistemini sağlıklı çalıştırır.
 • Enerji verir, halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir.
 • Böcek ısırığı, sinek ısırığı yaralarını tedavi eder.
 • Kaşıntıyı giderir.
 • Bit ve sirkelerden kurtulmak için sağlıklı ve doğal bir yöntemdir.
 • 4 hırsızlar sirkesi, bağışıklık sistemini korur, özellikle corona gibi salgın hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.
 • Doğal antibiyotik etkisi vardır.
 • Sakinleştirici etkiye sahiptir, stres ve sıkıntıya iyi gelir.
 • Rahat uyku çekmeyi sağlar.
 • Gargara olarak kullanılır, ağızda oluşan bakteri ve mikropları yok eder, ağız ve diş sağlığını korur.
 • Ter kokusu ayak kokusu gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu