SağlıkNasıl Yapılır

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir? İncir Sütü Nasıl Kullanılır? İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir?

İncir

Yaz aylarının sonlarına doğru tezgahlarda yerini alan incir, lezzetli olduğu kadar da sağlığa faydalıdır. Dut familyasının bir üyesi olan incir, Ficus adı verilen ağaçta yetişir. Bu meyve insanlık tarihinde bilinen en eski meyvelerdedir.  Ağacıysa 7-10 metre boyuna kadar büyür  ve yapraklarını döker. Ayrıca 100 yıla kadar yaşayabilen uzun ömürlü bir ağaçtır. İnciri meyve olarak sevsekte, aslında incir bir meyve değildir. İncir ağacının yaprakları arasında büyüyen çiçeğin bir kese içerisinde oluşmasıdır. Biz yine de meyve olarak inciri kabul eder ve çok severiz. İster meyve diyelim, ister kese içinde oluşan çiçek, değişmeyen tek şey incirin sağlığa olan faydaları ve zengin besin değeridir. Sodyum, Potasyum, Magnezyum, Bakır,Demir, Fosfor, Çinko zenginidir. Ayrıca C vitamini zengini olan incir, A, B1, B3, B6, B2 ve K vitaminlerini içerir. Lif zengini olduğunu da unutmamak gerekir. Kuru incirin besin değeri, taze incirden daha fazladır. Bir adet kuru incir, yumurtanın sağladığı faydaları sağlayabilir. İncir Sütünün Faydaları.

İncirin başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bilinen en büyük faydası kabızlığa olan etkidir. İncir, barındırdığı lif sayesinde kabızlık sorununu çözer.
 • Sindirim sistemini çalıştırır, sindirime yardımcı olur.
 • Meme kanserini önler. Bunun en büyük nedeni, incirin lif zengini olmasıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kansızlığı önler, özellikle kuru incir, hemoglobin için gerekli olan demir içerir.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Tok tutar.
 • Kolesterolü düşürür.  İncirin barındırdığı çözünen bir lif olan pektin bulunur. Bu sayede yüksek kolesterolü düşürmede etkilidir.
 • Yüksek tansiyonu dengeler.

 Taze meyve olarak ayrı faydalı, kurutulmuş olarak ise incir kurusu ayrı faydalıdır. Çoğunlukla meyvesinin faydası bilinse de aslında incir sütünün de sağlığa inanılmaz faydaları vardır. İncir sütünün faydaları nelerdir? İncir sütü nasıl kullanılır? İncir  sütü nasıl temin edilir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

İncir Sütü

İncir, ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen ve bir çok çeşidi olan, lezzetli mi lezzetli bir meyvedir. Sadece taze meyve olarak sofraları süslemez, ayrıca incir kurusu olarak da tatlıları süsler, çay saatlerinin vazgeçilmez dostu olur.

Bu kadar kıymetli incir meyvesinin yaprağı ve sütü de ayrı olarak şifa kaynağıdır.

İncir sütü, olgunlaşmamış incir meyvelerinin ve incir yapraklarının dibinden çıkan beyaz sıvıdır. Yapışkan olan incir sütü birçok derdin devası olur. Özellikle siğil ve cilt lekeleriyle savaşmakta oldukça etkilidir.

İncir sütü olgunlaşmamış incirlerin dibinden aktığı gibi, incir yapraklarının dibinden de incir sütü çıkar. Fakat oldukça az miktarda çıkan incir sütünü oldukça dikkatli kullanmak gerekir. Dudak ve ağız içine temas ettiğinde yanma hissi oluşturabilir.

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?

Tezgahları süsleyen, türlü türlü çeşidi olan incir, sadece meyve olarak şifa dağıtmaz. Yaprağında ve incir dibinde olan sütü de oldukça faydalıdır. İncir sütünün faydalarını merak edenler için buyrun cevabı:

İncir sütünün faydaları

Siğil ve et beni için doğal çözüm

Vücudun herhangi bir yerinden siğil çıkması sağlık olarak sorun oluşturmasa da görüntü olarak oldukça rahatsız edicidir. Özellikle yüz, el gibi görülen bölgelerde oluşan siğiller oldukça keyif kaçırır. İncir sütü bu sorun için oldukça etkili bir yöntemdir. 

İncir sütü, siğil yok etmek amacıyla yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Siğil olan bölgeye birkaç damla incir sütü damlatmak yeterli olacaktır. Bu uygulamayı bir kaç defa tekrarlamak gerekebilir.

İncir sütü, siğil tedavisinde olduğu gibi et beni tedavisinde de etkilidir. Et benlerinden şikayet olan kişiler  doğal tedavi yöntemi kullanmak isterlerse incir sütünden yararlanabilirler.

Sivilceleri yok eder

Zengin içeriği sayesinde cildi besleyen incir sütü, sivilce oluşumunu önler, oluşan sivilceleri de yok eder.

İncir sütü, cildin yağlanmasını önler bu sayede  daha sıkı, canlı ve parlak bir cile sahip olmayı sağlar.

Cilt lekelerine incir sütü ile veda edin

Cilt lekeleri, birçok kişinin keyfini kaçıran bir sorundur. Belki sağlık olarak sıkıntı yapmaz ama görüntü olarak oldukça can sıkıcı olabilir.

İncir sütü, cilt lekeleri için doğal çözüm sunar.

Güneşe maruz kalma sonucu oluşan veya yanık sonucu meydana gelen cilt lekelerine incir sütü fayda verir.

Mucize etkisi olan bu sıvı, hücre yeniler, cildi besler. Bu sayede de oluşan lekeleri yok etmede etkilidir. Ayrıca, sivilce nedeniyle miras kalmış cilt lekelerine de çözüm olur.

Topuk çatlakları

Çoğunlukla yaz aylarında meydana gelen topuk çatlaklarını gidermede etkilidir. İncir sütü sayesinde topukta meydana gelen çatlak düzelir, yumuşacık, sağlıklı ayaklara kavuşursunuz. Topuk çatlağı sorunu olanlar ve doğal tedavi yöntemi isteyenler incir sütünü kullanabilir.

Böcek sokması

İncir sütü, böcek, arı gibi böceklerin sokması sonucu oluşan acıyı azaltır.

Saç sağlığı

Birçok saç bakım ürününün içinde incir sütü veya incir vardır. Bunun nedeni incirin ve incir sütünün zengin içeriğidir. İncir sütü, saçları besler, dökülmesini önler, canlılık ve hacim verir.

Mikrop öldürür

İncir sütünün mikrop öldürücü özelliği vardır. Özellikle kulak içinde meydana gelen yaraların tedavisinde etkililidir. Eskilerden beri kulak içinde oluşan yaraların tedavisinde incir sütünden yararlanılmıştır. Bir damla incir sütü sayesinde kulakta oluşan yara iyileşir. Tabi öncelik doktora gitmek olmalı ve doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Cilt rengini eşitler

Yüzde oluşan renk tonu eşitsizliği için incir sütünden faydalanabilirsiniz. Cilt tonu eşitlemek için kullanılan birçok ürünün içinde kullanılan incir sütü, cilt rengini eşitler, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmayı sağlar. Cildi hassas olan kişiler dikkatli kullanmalıdır.

Egzama

Egzama, tedavisi güç ve uzun olan bir rahatsızlıktır. Özellikle kaşıntı şikayetine yol açar. İncir sütü sayesinde egzamanın neden olduğu kaşıntıyı giderebilirsiniz. Düzenli kullanım sayesinde ise egzamanın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

İncir Sütünün Zararı Var mı?

Sağlığa bu kadar faydaları olan incir sütünün hiç mi yan etkisi yok? Bu sorunun cevabını sizler için verelim. İncir sütü, bazı ciltlerde alerjiye neden olabilir. Alerji sonucu, ciltte yanma, kızarıklık ve hafif tahriş oluşabilir. Cildi hassas kişiler dikkatli kullanmalıdır. Ayrıca ağız içinde yaralara neden olabilir. İncir sütü, özellikle yüz bölgesine temas etmesi durumunda yüz hemen yıkanmalıdır.

İncir Sütünün Fiyatı Nedir?

İncir sütü, incirden ve yapraklarından oldukça az miktarda çıkar. Bu nedenle piyasada doğal incir sütü bulmak oldukça zordur. Ancak incir sütü katkılı sabun ve diğer ürünleri temin edebilirsiniz. İncir sütü temin etmenin en güzel yolu mevsiminde taze taze elde etmektir.

İncir Yaprağının Faydaları

İncirin yaprağının da oldukça faydalı olduğunu belirtmiştik. İncirin içinde bulunan vitamin ve mineraller yaprağında da bulunur. Bu nedenle incir yaprağı sağlığa oldukça faydalıdır. Buyrun incir yaprağının faydalarına:

Çıban, dolama tedavisinde etkili

İncir yaprağı, çıban ve dolama gibi oldukça acılı olan şikayetleri gidermede etkilidir. Taze incir yaprakları ezilerek lapa haline getirilir. Bu lapa sorunlu bölgeye uygulanır. Bu sayede çıban olgunlaşır ve patlak verir. Böylelikle iyileşme süreci oldukça hızlanır.

Yanık tedavisi

İncir yaprağından elde edilen lapa, yanık tedavisini hızlandırmada etkilidir. İncir yaprağı lapası sayesinde yanık nedeniyle oluşan ağrı ve acı azalır.

Egzama

Taze incr yapraklarından yapılan çay egzama tedavisi için etkilidir. Sabah aç karna içilen bu çay egzama şikayetini gidermede yardımcı olur.

Basur

İncir yaprağı çayı basur sorununa çözüm olur. Sabah aç karna içilen bu çay sayesinde basur şikayeti azalır.

Nezle, soğuk algınlığı

Nezle ve soğuk algınlığından kurtulmak için incir yaprağı çayı etkili olacaktır.  İncir yaprağı, kurutulup bal ile karıştırılır ise bronşit tedavisi için etkili olacaktır.

Kabızlığı önler

İncir yaprağı çayı, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Sabah aç karnına içilen incir yaprağı çayı sayesinde kabızlık sorunu ortadan kalkar.

İdrar yolunu temizler

İncir yaprağı çayı, idrar yolunu temizler. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonunu önler. Ayrıca, vücuda enerji verir, halsizlik sorununu ortadan kaldırır.

Mide ekşimesi

İncir yaprağı çayı sayesinde mide ekşimesi sorunu ortadan kalkar.

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Mevsiminde taze toplanan körpe incir yaprakları, gölge bir yerde kurutulur.  Kurutulan bu yapraklar güneş görmeyen bir yerde saklanır.

1 tatlı kaşığı kuru incir yaprağı bir bardak kaynar suyun içine atılır ve 10 dakika kaynatılır. Hazır olan çay, biraz soğuyunca içilir.

İncir yaprağı çayı taze incir yaprağından da yapılır. Taze yaprakla yapılan çay için 2-3 adet küçük incir yaprağı yeterli olacaktır.

2 Yorum

 1. Merhaba, incir sütünü saçımıza ve yüz bolgemize nasil uyguluyoruz? Incir yapraginin nadil kullanılması gerektigini detayli anlatmissiniz da… Direk koparttigimizda akan sutu bi kaba bosaltip sürüyor muyuz?

  1. İncir sütü damlatma yöntemiyle kullanılır, çok fazla kullanılan incir sütü cildi yorabilir. Bir damla incir sütü sorunlu bölgeye masaj yoluyla uygulanır. Her kullanımda taze incir sütü olması çok daha etkili olur. bu nedenle koparılan incir yaprağı yada incirden akan süt bir kullanım için yeterli olacaktır. Göze temas etmemelidir, özellikle yüz bölgesi bu uygulamadan sonra güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu