Nasıl YapılırGenel

Evde Kalıcı Oje Nasıl Yapılır? Evde Kalıcı Oje Nasıl Çıkarılır?

Bakımlı eller denildiğinde ilk akla gelen tırnaklar olur.  Temiz, sağlıklı tırnakları ise ojeler çok daha güzel gösterir. Ancak klasik ojeler günlük hayatın koşturmasına uzun süre dayanamaz. Temizlik, iş şartları, bulaşık derken tırnaklara sürülen oje yıpranır, hasar görür hatta soyularak deforme olur. Son yıllarda moda olan kalıcı oje uygulaması bu soruna çözüm oldu. Peki kalıcı oje nedir? Evde kalıcı oje yapılır mı? Kalıcı oje nasıl çıkarılır? Sağlığa zararı var mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Güzel, sağlıklı ve estetik eller için tırnaklar ve oje oldukça önemlidir. El bakımı denildiğinde tırnaklar, tırnak denildiğinde ise rengarenk ojeler akla gelir. Özellikle kadınlar için vazgeçilmez olan, hayata renk katan ojeler, maalesef hayatın zorluklarına uzun süre dayanamaz.  Bu sorun son günlerin moda uygulaması olan kalıcı oje uygulaması sayesinde son buldu.

Kalıcı Oje Nedir?

Kalıcı oje,  klasik ojenin aksine daha uzun süre dayanan, bulaşık yıkamak, temizlik yapmak, mesleki şartların zorluklarına göğüs geren bir oje uygulamasıdır.  Bozulmayan, soyulmayan, çıkmayan oje olarak da bilinir.  Her gün oje yenilemekten sıkılan kişiler için tam bir kurtarıcı olan bu uygulama çoğu kadının vazgeçilmez trendi haline geldi. 

Kalıcı Oje Nasıl Yapılır?

Kalıcı oje uygulaması yapılması oldukça kolay bir işlemdir. Bu uygulama uzman kişilere, güzellik merkezlerine yaptırılabilir. 

Kalıcı oje sürmeden önce tırnaklara şekil verilmelidir.  Bu işlem yapılırken tırnak etleri de mutlaka temizlenerek manikür işlemi eksiksiz yapılmalıdır.  Manikür işlemi sonrası, tırnakların yüzeyi törpülenir.  Tırnak yüzeyinin törpülenmesi sayesinde tırnaklar matlaştırılır, bu işlem kalıcı oje yapımı için gereklidir.

Tırnaklar matlaştırıldıktan sonra prep wipe denilen işlem yapılır.

Prep wipe, tırnak yüzeyinin silinerek yağdan arınması işlemidir.  Bu işlem de kalıcı oje uygulaması için gereklidir.

Prep wipe işlemi sonrası base coat yapılır. Prep wipe, kalıcı oje için özel olan şeffaf jelin ince tabaka halinde sürülmesidir. 

Prep wipe yani kalıcı ojenin şeffaf jeli sürüldükten sonra UV/LED ışık kullanarak 60 saniye kurutulması gerekir.

Sıra gelid top coat işlemine…

Top coat, ojenin çıkmasını, soyulmasını, hasar görmesini önleyen, kalıcı ojeye özel şeffaf ojedir. 

Top coat işlemi sonrası da mutlaka UV ışınlarıyla 60 saniye kurutulmalıdır. Top coat işlemi için özel üretilen şeffaf oje, simli, parlak ve mat renkte olabilir.

Evde Kalıcı Oje Yapılır mı?

Birçok güzellik merkezi kalıcı oje uygulaması yapmaktadır. Ancak bu işlem çok da ucuz bir işlem değildir.  Daha ekonomik bir kalıcı oje uygulaması için evde kendiniz kalıcı oje sürebilirsiniz. Kalıcı oje için gerekli olan malzemeler tek tek satın alınabilir. Ancak piyasada içinde özel törpü, kalıcı oje, temizleme mendili ve UV/LED ışığı olan hazır setler satılmaktadır. 

Evde kalıcı oje uygulaması yapılırken önce tırnaklara şekil verilir. Tırnaklar törpülenerek şekillendirilir ve tırnak etleri temizlenir. Ardından tırnak yüzeyi törpülenerek mat hale getirilir. Uygulamada önemli yere sahip olan tırnakların yağdan temizlenmesi için setin içinde olan kalıcı oje çıkarma işine yarayan mendille temizlenebilir.

İşlemler satın alınan ürünün kullanma kılavuzuna göre devam edilir. 

Evde Kalıcı Oje Nasıl Çıkarılır?

Piyasada hazır satılan kalıcı oje setlerinin içinde ojeyi çıkarmak için de malzemeler vardır.

Kalıcı oje çıkarılmadan önce ojelerin üzeri törpülenmelidir. Sonrasında setin içinde çıkan ve ojeyi çıkarma işine yarayan solüsyon bir parça pamuğa kalıcı oje için üretilen özel aseton tarzı solüsyon sürülür ve pamuk tırnağın üzerine  yerleştirilir, ardından alüminyum folyo sarılarak parmak kapatılır. Bu işlem tüm tırnaklara uygulanır. 10 dakika sonra alüminyum folyo çıkarılır.

10 dakika sonrası ojeler soyularak çıkarılma kıvamına gelir. Tırnak ojelerden bu sayede temizlenir.

Normal Oje Kalıcı Oje Yapılır mı?

Kalıcı oje uygulamasından sonra üzerine klasik oje sürülebilir. Klasik ojeler için üretilen aseton kalıcı ojeyi çıkarmaz bu nedenle zarar vermez. Kalıcı ojenin üzerine normal oje sürülebilir, tercih edildiği vakit renk değişimi yapılabilir.

Kalıcı Ojede Abdest Geçer mi?

Kalıcı ojede abdest geçer mi? Sorusu oje sevenler için merak konusudur. Bu konuda fikir ayrılıkları vardır. Bazı kişiler kalıcı ojenin abdeste mani olmadığını savunurken bazı kişilerde kalıcı oje ile abdestin kabul olmadığını savunur. 

Kalıcı ojenin abdeste engel olup olmadığını öğrenmek için güvenilir bir din insanına danışmak gerekir. 

Kalıcı Oje Ne Kadar Sürer Ne Kadar Kadar Dayanır?

Kalıcı ojenin yapım işlemi bir ila bir buçuk saat arası değişir. 

Her gün oje sürmekten sıkılanların imdadına koşan kalıcı oje uzun süre kullanılır. Gerekli olan bakımları yapıldığı takdirde kalıcı oje en az bir ay dayanır. 

Kalıcı Oje Hava ve Su Geçirir mi?

Kalıcı oje, kullanılan özel ürünlerin ve UV ışınları sayesinde uzun süre parlaklığını, temiz görüntüsünü korur. Kalıcı oje için kullanılan maddeler insan sağlığına zarar vermez. Ayrıca hava ve su geçirir. Bu sayede tırnak üzerinde uzun süre kalsa bile sararma yapmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu