Sağlık

Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Corona virüsünün Türkiye’de de görünmesinin ardından insanlar internette bağışıklığı güçlendirici alternatifler aranmaya başlandı. Virüsler toplumda kolaylıkla yayılım göstererek insanlara bulaşırlar. Virüs ile karşılaşan iki kişiden biri bağışıklığı güçlü olan hastalığı kolaylıkla atlatabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişinin ise hastalığa yakalanma riski yüksektir. Virüslere karşı vücudumuzu korumak için neler yapılmalı? Birlikte bakalım.

Spor yapmaya özen gösterin

Genel olarak sağlıklı ve dinamik olmak için yapılan düzenli egzersizlerde uzun dönemde bağışıklık sisteminin güçlendiği bilinmektedir. Bu yüzden spor yapmak vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak haftada beş gün 45 dakikalık orta şiddetli kardiyovasküler (bisiklete binme, tempolu yürüyüş sistemi çalıştıran egzersiz programı uygulayan kadınlarda menopoz sonrası kilolu kadınlarda grip ve soğuk algınlığı riski egzersiz yapmayanlara göre % 50 daha az. Bir yıl bu programı uygulayan kişilerde soğuk algınlığı riski önemli düzeyde azalırken, egzersiz yapmayan kişilerin ise soğuk algınlığı önemli düzeyde artmıştır. Ayrıca alerji ve diğer problemlerin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Vitamin alımına özen gösterin

Bağışıklığı güçlendirmek için mutlaka vitaminler alınmalıdır.

A vitamini

Antitümör aktivitesi, savaşçı hücreler (akyuvar) güçlendirilmesi, antikor tepkisinin arttırılması açısından bağışıklık sürecini desteklemektedir. A vitamini eksikliği olan kişiler ise enfeksiyonlara daha kolay yakalanmaktadır.

C vitamini

Antiviral ve antibakteriyal etkisi vardır. C vitamini bağışıklık güçlendirme etkisi açısından bilinmektedir.

E vitamini

Bağışıklık güçlendirme etkisi ile bilinmektedir. Alyuvarların oluşumuna katkı sağlayarak kanın pıhtılaşmasını önler. Kan dolaşımını düzenlemektedir.

B6 vitamini

B6 vitamini vücudun ihtiyacı olan enzimlerin sağıklı bir şekilde salgılanmasını yapar. Yetersizliği bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olmaktadır.

Demir eksikliği

Lenf bezlerinin yapısının bozulması, savaşcı hücrelerin azalması gibi bağışıklık sisteminde bozukluklara neden olur. Bu yüzden demir alımı bağışıklık üzerinde önemli bir rol oynar.

Çinko

Birden çok virüs cinsinin çoğalmasını engeller. Bağışıklık sistemi rolünde önemli bir yeri vardır.

B12 vitamini

Hücrelerin yapı taşlarından olan ve DNA’yı oluşturan B12 vitamini ise proteinin sentezlenmesine yardımcıdır. Yağı azaltır, enerjiyi arttırır ve karbonhidratları glikoza çevirir.

Bu besinleri mutlaka tüketin

Bağışıklığı güçlendirici olan gıdalar şunlardır;

  • Probiyotikler (süt ve süt ürünleri)
  • Keten tohumu
  • Kuş burnu
  • Yumurta, et, balık
  • Turunçgiller ( portakal, limon, mandalina)
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Kuru baklagiller (mercimek, kuru fasulye, nohut)

Günde en az 2- 2.5 litre su için

Su vücut için olmazsa olmazlardan. Vücudun gerekli olan sıvıyı alması için her gün günde 2- 2.5 litre su içmek kişinin sağlığı ve bağışıklığı için gereklidir.

İşlenmiş gıdaları ve şekeri az tüketmeye çalışın

İşlenmiş olan ve içlerinde birçok katkı maddesi bulunan yiyecekler bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Paketli ve katkılı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

İyi uyumaya özen gösterin

Kaliteli bir uyku bağışıklığınızı güçlendirmede gerekli olan işlevlerden biridir. Düzensiz olan uyku ise kendinizi yorgun hissetmenize ve bağışıklığınızın zayıflamasına neden olabilir.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya çalışın

Virüslerden kolaylıkla etkilenen kişilerden biri de sigara ve alkol tüketimi yapan kişilerdir. Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur.

Siyah çay ve kafein yerine bitki çayı tercih edin

Siyah çayın fazla tüketilmesi halinde kanda bulunan demir oranını azaltabilir. Bu sorun ise bağışıklığın zayıflamasına neden olmaktadır. Kahvenin içinde bulunan kafein de uykusuzluk, anksiyete ve huzursuzluğa neden olabilir. Gün içerisinde yeşil çay tüketmek daha sağlıklıdır. Çünkü yeşil çay siyah çaya göre üç- beş kat daha fazla antioksidan içerir.

Stresten uzak durmaya çalışın

Stres insanı etkileyen bir durumdur. Hastalıkların birçoğunu stres tetiklemektedir. Stresten uzak durmak kolay olmasa da stresi azaltabilecek aktivitelere yönelebilirsiniz. Meditasyon, spor, dans gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu