SağlıkGenelGüncel

Dikkat dağınıklığı ve sınav kaygısına iyi gelen besinler

Günlük yaşantıda dikkat dağınıklığı yaşayanlar, Konsantrasyonu kolay dağılanlar, sıkça odaklanmayı artıran yöntemleri araştırıyor. Özellikle okula giden, sınava girecek olan öğrencilerin sıkça şikayetçi olduğu odaklanma sorunu nedir? Konsantrasyon dağınıklığına ne iyi gelir? Sınav stresi nasıl önlenir?  Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Odaklanma (konsantrasyon) bozukluğu nedir?

“Odaklanamıyorum.” “Dikkatim çabuk dağılıyor.” Konsantre olamıyorum.” Bu cümleleri hemen hemen herkes kurmaktadır. Zamanımızın büyük sorunu olan odaklanma güçlüğü, ilgilenilen konuya ilginin kısa zamanda azalması, dağılmasıdır.

Odaklanma sorunu (dikkat dağınıklığı) belirtileri nelerdir?

 • Düşünceleri toparlayamama
 • İsimleri çabuk unutma
 • Bir konuyla uzun süre ilgilenememe
 • Dalgınlık
 • Dalgınlığa bağlı iş kazaları ya da sakarlıklar
 • Düzensiz ve dağınık olmayı sevme
 • Ders çalışırken çevreyle ilgilenme
 • Okuduğundan bir şey anlamama
 • Küçük çocuklarda aşırı hareketlilik
 • Küçük çocuklarda oturarak oyun oynamama
 • Çocuklarda bozuk uyku düzeni
 • Okulda sıklıkla eşya unutma
Dikkat Dağınıklığı

Dikkat eksikliği (odaklanma sorunu) olanların dikkat etmesi gerekenler

Odaklanma sorunu( konsantrasyon bozukluğu) ve ya dikkat eksikliğinde sağlıklı beslenme çok önemlidir. Bu tür şikayetleri olanlar beslenme programına daha fazla protein eklemelidir.

Protein, barındırdığı aminoasitler sayesinde odaklanmayı kolaylaştırır. Aminoasit zengini olan gıdalar bolca tüketilmelidir. Aminoasit zengini gıdalara balık, yoğurt, kefir, kırmızı et, keten tohumu, yumurta gibi örnekler verebiliriz.

Odaklanma sorunu olanların dikkat etmesi gereken başka bir husus ise, sindirim sisteminin sağlıklı olmasıdır.

Konsantrasyonu sağlayan nörotransmitterler çoğunlukla bağırsaklarda üretilir. Bazı uzman doktorların “bağırsak vücudun aslında beynidir” sözünün kaynağı bu olabilir. 

Odaklanmayı artırmak için sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak gerekir.

Sağlıklı bir sindirim sistemi için buğday, mısır gibi bağırsakları yoran besinlerden uzak durmak gerekir. Alınan besinler iyice çiğnenmelidir. Elma, roka, limon suyu, posalı gıdalar, kefir gibi ürünler sıklıkla tüketilmelidir.

Stres, odaklanma sorununu artıran başka bir faktördür. Stresi azaltacak etkinlikler bulunmalı, yoga, egzersiz, yüzme gibi sporlarla vücut sakinleştirilmelidir.

Odaklanmaya iyi gelen besinler

Dikkat Dağınıklığı İyi Gelen Besinler

Balık yağı

Balık yağı denildiğinde ilk akla gelen Omega 3 yağ asitleridir. Balık yağ, Omega 3 yağ asitleri barındırır, ayrıca odaklanmayı artıran ve beyin sağlığını koruyan içeriğe sahiptir.

Kakao

Saf kakao, beynin sağlıklı çalışmasını sağlar.  Beyin fonksiyonlarını düzenler, konsantrasyon sorununu önler. Odaklanma sorunu olanlar için ideal bir çözümdür. Kakao, yüksek miktarda ve uyumadan önce alınmamalıdır.

Çocuklar derse başlamadan önce bir bardak kakaolu süt sayesinde daha kolay odaklanırlar.

Kahve

Kahve, dikkat dağınıklığı sorunu olan kişiler için ideal bir içecektir. Kahve tercihinde organik kahve olmasına dikkat edilmelidir.  Doğal kahveler daha az asidiktir, buda dikkat toparlama da oldukça etkili olmasını sağlar.

Omega 3 yağ asidi

Omega 3 yağ asidi beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar, unutkanlığı önler, odaklanmayı sağlar. Omega 3 yağ asidi barındıran gıdalar tüketerek dikkat dağınıklığı sorununu önleyebilirsiniz.

Omega 3 yağ asidi barındıran besin kaynakları birkaçı  şunlardır;

Ceviz, kanola, keten tohumu, avokado,  reyhan, balık, soya fasulyesi, semizotu, lahana 

Çinko

Çinko sayesinde beynin nörotransmitter üretimi artar. Buda hafızayı kuvvetlendirir, odaklanmayı sağlar.

Tahin, susam,kabak çekirdeği, yer fıstığı çinko bakımından zengin besin kaynaklarıdır.

Sebze meyveler

Mevsiminde, doğal olan sebze ve meyveler sağlık  için gerekli vitamin ve mineralleri barındırır. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar mutlaka sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. 

Hazır, paketli besin kaynaklarının sahip olduğu maddeler  odaklanma sorunu ve dikkat eksikliğine neden olur. Hazır, paketli gıdalar yerine ev yapımı yemek, sebze ve meyve tercih edilmelidir.

Sınav stresini önleyen çaylar

Kuşburnu

Kuşburnu, C vitamini bakımından çok zengin bir kaynaktır. Ayrıca güçlü bir antioksidandır. Bu özellikleri sayesinde stres kontrolü sağlar, odaklanmayı kolaylaştırır.

Yaban mersini

Yaban mersini, C,K, B6 vitaminlerini barındırır. Çok güçlü bir antioksidandır. Böylelikle stres kontrolünü kolaylaştırır, daha kolay odaklanmayı sağlar.

Adaçayı

Adaçayı, A, B3, B6,B9, E ve K vitaminleri, bakır, çinko, kalsiyum, demir barındırır. Zengin içeriği sayesinde depresyona iyi gelir, stres kontrolünü sağlar.

Salep

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan salep, sağlığa birçok faydaları vardır. Bu faydaların biri de hafızayı güçlendirmesidir. Salep odaklanmayı sağlar, hafızayı güçlendirir.

Melisa çayı

Melisa bitkisinin içinde bulunan sedatif özelliği  sakinleştirir, kaygıyı azaltır, zihni açar. Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı melisa bitkisi atılır ve 5 dakika kaynatılır. Ardından süzülerek içilir.

Odaklanmayı sağlayan yağlar

Sedir ağacı öz yağı

Sedir ağacı öz yağı, antiseptik, antifungal ve diüretirik özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde sağlığa oldukça faydalıdır. Bu faydalardan biri de odaklanmanın  artmasıdır. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmada sedir ağacı yağının odaklanmayı artırdığı, ders başarısını olumlu etkilediği gözlenmiştir. Sedir ağacı yağı koklayarak odaklanma artırılabilir. 

Biberiye yağı

Biberiye yağı, depresyondan uzaklaştırır, zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir. Biberiye yağı ağız yoluyla alınmamalıdır. Soluma veya masaj yoluyla kullanılmalıdır.

Paçuli (tefarik) yağı

Halk arasında tefarik olarak bilinen paçuri bitkisinden elde edilen bu yağ, ruhsal sorunları gidermede etkilidir. Ayrıca, hafızayı kuvvetlendirir, zihni açar, dikkat eksikliğini giderir.

Paçuli yağı harici kullanılır. Lavanta yağı ile karıştırılarak masaj yada buhar yoluyla kullanılmalıdır.

Lavanta yağı

Lavanta yağı, sakinleştirici, canlandırıcı özelliklere sahiptir. Stres, sıkıntıyı uzaklaştırır kişiye sakinlik verir, zihinsel aktiviteyi artırır. Lavanta yağı sayesinde stresten uzaklaşır, daha kolay odaklanılır. 

Reyhan yağı

Reyhan, Omega 3 yağ asidi zenginidir. Bu sayede beyin fonksiyonunun sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca stres ve depresyondan uzaklaştırır, sakinlik verir. Bileğe damlatılan reyhan yağı sayesinde zinde bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca reyhan çiğ olarak, yemeklerde, şerbetlerde de kullanılır.

Bergamot yağı

Bir narenciye türü olan bergamot, mis gibi kokusuyla bilinir. Ayrıca içeriğinde çinko, C, B, E, A vitaminleri ve kalsiyum  flavonoid barındırır. 

Bergamot yağının içinde olan flavonoidler sayesinde doğal antidepresan görevi görür. Kan dolaşımını hızlandırır, rahatlama sağlar, zihni açar.

Bir bardak sıcak suya damlatılan bergamot yağı buharı teneffüs edilir.

Greyfurt yağı

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan bu meyvenin yağı, ruhsal sorunları gidermede, odaklanma sağlamada etkilidir. 

Greyfurt yağı dahili ve harici kullanılabilir. Ancak ilaç kullanan kişiler greyfurt yağı kullanmadan önce doktora danışması gerekir.

Kakule yağı

Kakule yağı, hafızayı güçlendirir, zihni açar, dikkat dağınıklığını giderir. Bu yağ masaj yoluyla veya buhar yoluyla kullanılabilir. Dahili kullanıma da uygundur.

Buhur (günlük) yağı

Sığla ağacının reçinesinden elde edilen buhur(günlük) yağı, stres, kaygı, sinir bozukluklarında oldukça etkilidir.  Sınav stresini önlemek , derse rahat odaklanmak için buhur yağı, kaynar suya damlatılır ve buharı içe çekilir.

Servi yağı

Servi ağacından elde edilen yağ, stres kontrolünde, kaygı bozukluğunda etkilidir. Buhar yöntemiyle kullanılır. Ya da banyo suyuna servi yağı eklenerek stres, kaygı, depresyon gibi duygu bozukluklarından uzaklaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu